Vlna veder decimuje Mexiko. Rekordy pokořeny v 10 městech, včetně Mexico City

V pátek úřady v Mexiku hlásily rekordně vysoké teploty v deseti městech, včetně toho hlavního. Současná vlna veder způsobila celostátní výpadky elektřiny a ohrozila energetickou síť.

V hlavním městě Mexico City, které se nachází ve vyšších nadmořských výškách, se teploty ve čtvrtek vyšplhaly na 34,3 stupňů Celsia (93,7 stupňů Fahrenheita), což bylo o desetinu stupně víc než nedávný rekord z předchozího měsíce. V nedaleké Pueble překonala teplota rekord z roku 1947, když ve čtvrtek dosáhla 35,2 stupňů Celsia. V San Luis Potosí zemřely kvůli úpalu nejméně čtyři osoby, a dalších šest úmrtí se vyšetřuje. Více než čtyřicet lidí bylo hospitalizováno kvůli symptomům spojeným s horkem. Informuje server NBC News s odkazem na agenturu Reuters.

V Ciudad Victoria, což je město v severním hraničním státě Tamaulipas, naproti Texasu, dosáhla teplota ve čtvrtek extrémních 47,4 °C, čímž překonala předchozí maximum z roku 1998.

Tato extrémní horka způsobila tento týden v některých částech Mexika výpadky elektřiny trvající několik hodin, a to zejména na severu. Také došlo k přerušení výuky ve středním státě San Luis Potosi, kde teploty dosáhly až 50 °C.

Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo sedm úmrtí souvisejících s horkem od začátku tohoto horkého období, které trvá od 17. března až do 4. května. S ohledem na brutální vedro tohoto týdne by se tento počet mohl ještě zvýšit.

Podle týdenní zprávy ministerstva zdravotnictví jsou klimatické změny způsobené člověkem a jev El Niño globálně spojováným se zvyšujícími se teplotami, které přinášejí právě tyto smrtící vlny veder.

Mexický regulátor elektřiny vydal tento týden varování kvůli nedostatku dodávky energie v některých částech země. Kritika směřuje na vládu za nedostatečné investice do energetických sítí a výroby elektřiny.

Prezident Lopez Obrador označil výpadky za výjimečné a ujistil, že Mexiko má dostatečnou výrobní kapacitu.

Vlna veder přichází uprostřed silného sucha, což zhoršuje vodní krizi a stává se klíčovým tématem v červnových všeobecných volbách.

Související

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

Více souvisejících

Mexiko Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy