WHO posvětila používání vakcíny firmy Johnson & Johnson

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití proticovidovou vakcínu americké firmy Johnson & Johnson. Preparát tak má podporu WHO pro podávání ve všech zemích a lze ho distribuovat i v rámci iniciativy COVAX, jejímž cílem je zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Vakcína společnosti Johnson & Johnson je po přípravcích firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca třetí očkovací látkou proti covidu-19, jíž WHO dala zelenou k používání po celém světě. Ve čtvrtek Evropská komise schválila podmínečné používání tohoto preparátu v zemích EU na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

"Každý nový, bezpečný a účinný nástroj proti covidu-19 nás přibližuje o další krok ke kontrole pandemie," řekl dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Ale naděje, kterou nám poskytují tyto nástroje, se nezhmotní, dokud nebudou zpřístupněny všem lidem ve všech zemích," dodal Tedros.

WHO rovněž uvítala to, že u vakcíny Johnson & Johnson stačí aplikovat pouze jednu dávku, což usnadní logistiku. Předchozí schválené vakcíny se aplikují ve dvou dávkách. Na rozdíl od již využívaných látek navíc není vakcínu Johnson & Johnson nutné skladovat ve velmi nízkých teplotách, a vydrží tak až tři měsíce v běžné lednici.

Šéf vědecké sekce firmy Paul Stoffels agentuře Reuters řekl, že společnost by měla příští rok vyrobit až tři miliardy dávek vakcíny. Do konce tohoto roku slíbila dodat jednu miliardu dávek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 11:17 V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama