Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická

Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.

Al Mawasi, označená humanitární zóna, kam izraelská armáda nařizuje civilistům přesun, se proměnila v přeplněný tábor pro více než milion lidí. Navzdory označení za bezpečné místo byl tábor zasažen středečním raketovým útokem, jehož cíle zůstávají nejasné. Obyvatelé, kteří byli nuceni opustit své domovy, zůstávají bez jistoty a ochrany.

Podle údajů OSN bylo v oblasti od začátku izraelské operace 5. října zabito více než tisíc lidí. Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že operace je zaměřena na znovu seskupené bojovníky Hamasu, ale poskytují jen omezené důkazy o svých cílech. Situace vyvolává kritiku humanitárních organizací, které nemohou přivážet pomoc kvůli blokádám a nebezpečí.

Záchranné organizace a medici nemohou kvůli blokádám do klíčových oblastí jako Jabalia, Beit Hanoun a Beit Lahia. Izraelské úřady tvrdí, že Hamas zneužívá konvoje humanitární pomoci, což přispívá k rostoucí anarchii. Situace vede k vážnému nedostatku potravin, paliv a léků.

Bývalý šéf izraelské Národní bezpečnostní rady Giora Eiland navrhuje úplnou blokádu severní Gazy s cílem donutit Hamas ke kapitulaci. Tento tzv. „Generálův plán“ zahrnuje přerušení dodávek paliva a jídla, což je podle kritiků humanitárně nepřijatelné a vede ke zhoršování utrpení civilistů.

Buldozery v severní Gaze systematicky demolují zbylé budovy, přičemž IDF naznačuje, že obyvatelům nebude umožněn návrat do svých domovů. Izraelská vláda popírá záměr dlouhodobé okupace, ale vyjádření některých generálů a ministrů vyvolávají obavy z možného trvalého vysídlení obyvatel.

Izraelský deník Haaretz obvinil IDF z etnických čistek, přičemž region přirovnal k oblasti zasažené přírodní katastrofou. Obrana IDF tvrdí, že její operace jsou nezbytné k neutralizaci Hamasu, avšak humanitární organizace varují před dlouhodobými následky na civilní populaci.

Navzdory dosažení některých vojenských cílů izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho kabinet zatím odmítají přistoupit na příměří. Obyvatelé i mezinárodní organizace volají po naléhavých krocích k ochraně civilistů a zastavení eskalace.

Situace v Gaze zůstává alarmující, přičemž mezinárodní komunita pokračuje ve snahách o zmírnění humanitární krize a dosažení dlouhodobého míru.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy