Benzin a nafta v Česku nadále zdražují. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

Pohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,10 koruny, před týdnem byl o deset haléřů levnější. O sedm haléřů se za stejnou dobu zvýšila cena nafty. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 27,58 koruny. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS.

Pohonné hmoty v Česku zdražují od poloviny května. I přes nárůst cen je ale v současnosti benzin o 4,85 koruny levnější než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 4,45 koruny více než nyní.

"Růst ceny pohonných hmot za poslední týdny mírně zpomalil a čerpací stanice tradičně trochu zpožděně reagují na vývoj na světových trzích. Cena ropy Brent se totiž několik týdnů obchodovala mezi 40 a 43 dolary, nicméně tento týden opět podpořil spíše zvyšování cen pohonných hmot, jelikož ropa překonala toto cenové pásmo a zpevnila na téměř 45 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

"Rychlejšího zdražování bychom se však bát neměli, česká koruna totiž tento týden začala opět silně posilovat a proti americkému dolaru se obchoduje za 22,73 korun, což je nejníže od začátku pandemie," dodal. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

"Dění na trhu s ropou a ropnými produkty vlivem dopadů pandemie nového typu koronaviru vykazuje pozoruhodné výkyvy. Nejde ani tak o samotné ceny ropy. Ty samy o sobě v posledních dnech mírně rostou. Zajímavější je nálada na trhu, respektive způsob a význam, jakým sentiment začal ovlivňovat jinak tak pragmatické odvětví, jakým je ropný průmysl. Momentálně jsou ceny ropy ovlivněny nadějí investorů, že se již brzy podaří najít vakcínu proti koronaviru. Otázkou je, jak budou ceny ropy reagovat na případný neúspěch těchto výzkumů," uvedl výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr.

Nejlevnější benzin tankují řidiči ve Zlínském a Ústeckém kraji. Litr naturalu v těchto regionech vyjde v průměru na 27,76 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, kde litr prodávají průměrně za 27,18 koruny.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v metropoli průměrně 28,96 Kč. Naftu motoristé v hlavním městě tankují za 28,72 Kč.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy o něco levnější než v sousedním Rakousku i na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 28,99 Kč), litr nafty 1,05 eura (27,67 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,19 eura (v přepočtu 31,36 Kč), nafta stojí průměrně 1,06 eura (27,93 Kč).

V Německu se podle serveru benzinpreis-aktuell.de prodává srovnatelný typ bezinu v přepočtu za 34,87 koruny. Nafta stojí v přepočtu průměrně 29,52 koruny.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Průměrná cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích v tuzemsku se nyní pohybuje okolo 37,40 korun za litr a u nafty kolem 37,98 korun za litr. Vezmeme-li v úvahu lednová čísla cen pohonných hmot v Evropě, dá se říct, že Česká republika patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se totiž nejen u benzinu, ale i nafty pohybují pod evropským průměrem. Nelze v této souvislosti ale nepřipomenout, že na rozdíl od řady zemí, které tu s výraznými, tu jemnějšími státními zásahy intervenovaly na trhu s palivy, jsme se k podobnému stavu dostali bez zásahů a narušování samoregulace trhu v podobě třeba fixace cen nebo nějakých přídělů či omezování dávek. 

Více souvisejících

Benzín Nafta pohonné hmoty auto Čerpací stanice

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy