Benzin a nafta v Česku nadále zdražují. Vyplatí se tankovat za hranicemi?

Pohonné hmoty v Česku i nadále zdražují. Litr Naturalu 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,10 koruny, před týdnem byl o deset haléřů levnější. O sedm haléřů se za stejnou dobu zvýšila cena nafty. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 27,58 koruny. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS.

Benzinky
doporučujeme

Pohonné hmoty v Česku zdražují od poloviny května. I přes nárůst cen je ale v současnosti benzin o 4,85 koruny levnější než před rokem. Za naftu tehdy motoristé platili o 4,45 koruny více než nyní.

"Růst ceny pohonných hmot za poslední týdny mírně zpomalil a čerpací stanice tradičně trochu zpožděně reagují na vývoj na světových trzích. Cena ropy Brent se totiž několik týdnů obchodovala mezi 40 a 43 dolary, nicméně tento týden opět podpořil spíše zvyšování cen pohonných hmot, jelikož ropa překonala toto cenové pásmo a zpevnila na téměř 45 dolarů za barel," řekl dnes ČTK analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek.

"Rychlejšího zdražování bychom se však bát neměli, česká koruna totiž tento týden začala opět silně posilovat a proti americkému dolaru se obchoduje za 22,73 korun, což je nejníže od začátku pandemie," dodal. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

"Dění na trhu s ropou a ropnými produkty vlivem dopadů pandemie nového typu koronaviru vykazuje pozoruhodné výkyvy. Nejde ani tak o samotné ceny ropy. Ty samy o sobě v posledních dnech mírně rostou. Zajímavější je nálada na trhu, respektive způsob a význam, jakým sentiment začal ovlivňovat jinak tak pragmatické odvětví, jakým je ropný průmysl. Momentálně jsou ceny ropy ovlivněny nadějí investorů, že se již brzy podaří najít vakcínu proti koronaviru. Otázkou je, jak budou ceny ropy reagovat na případný neúspěch těchto výzkumů," uvedl výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr.

Nejlevnější benzin tankují řidiči ve Zlínském a Ústeckém kraji. Litr naturalu v těchto regionech vyjde v průměru na 27,76 koruny. Nafta je nejlevnější v Ústeckém kraji, kde litr prodávají průměrně za 27,18 koruny.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu stojí v metropoli průměrně 28,96 Kč. Naftu motoristé v hlavním městě tankují za 28,72 Kč.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy o něco levnější než v sousedním Rakousku i na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 28,99 Kč), litr nafty 1,05 eura (27,67 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,19 eura (v přepočtu 31,36 Kč), nafta stojí průměrně 1,06 eura (27,93 Kč).

V Německu se podle serveru benzinpreis-aktuell.de prodává srovnatelný typ bezinu v přepočtu za 34,87 koruny. Nafta stojí v přepočtu průměrně 29,52 koruny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Nafta v Česku zlevnila, cena benzínu stagnuje

14.01.2021 09:55 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku opět zlevnila. Průměrná cena dieselu klesla od minulé středy o…

Pohonné hmoty v Česku na začátku roku zlevnily

07.01.2021 09:44 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku na začátku roku klesly. Benzin Natural 95 v uplynulém týdnu zlevnil v…

Benzín a nafta nadále zdražují, nejvíc zaplatí řidiči v Praze

23.12.2020 09:48 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích…

Pohonné hmoty v ČR zdražují, cena benzinu atakuje hranici 28 Kč za litr

17.12.2020 10:54 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Od minulého týdne do úterý cena nejprodávanějšího benzinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama