Za kolik natankujete? Růst cen benzínu a nafty v Česku se zastavil

Ceny pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se prodává v průměru za 28,10 koruny, což je stejně jako minulou středu. O jeden haléř na litru zlevnila nafta na průměrných 27,58 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Benzinky
doporučujeme

Podle analytika Purple Trading Štepána Hájka se v projeví mimo jiné katastrofální výbuch ledku v libanonské metropoli Bejrútu. "Spotřebitelé by se měli připravit na mírný nárůst ceny paliv. Výbuch v Bejrútu totiž investoři na světových trzích s ropou vyhodnotili jako nestabilní situaci v regionu a severomořská ropa Brent posílila nad 45 dolarů za barel. To se může odrazit na růstu ceny benzinu o deset až 20 haléřů. Na druhou stranu ropný kartel OPEC od nového týdne pumpuje na trh o 1,6 milionu barelů více a poptávka po ropě ztrácí svou dynamiku," řekl dnes ČTK analytik.

To potvrdil i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "V příštím týdnu je třeba počítat s mírným zdražením pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Cena ropy ve středu vystoupala na své pětiměsíční maximum poté, co byla zveřejněna zpráva o vyšším než očekávaném poklesu zásob v USA v minulém týdnu. Během týdne růst cen ropy podpořila také masivní exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která bezprostředně umocnila obavy z dalšího vývoje v geopoliticky třaskavé oblasti Blízkého východu," uvedl.

Efekt zvyšování dolarové ceny barelu ropy bude však podle něj tlumit poměrně silná koruna, která je vůči dolaru na maximech za uplynulé skoro dva roky. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Podle analytika Finlordu se růst pohonných hmot projeví až za nějakou dobu. "V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot. Cena ropy Brent sice v posledních dnech stoupla na 46 dolarů za barel, ale toto zdražení se projeví na cenách až ve druhé polovině srpna," sdělil.

Celostátní průměr cen vytrvale rostl zhruba od poloviny května, víc než dvouměsíční růst se zastavil minulý týden. Natural 95 v té době zdražil zhruba o 2,50 koruny a nafta o 1,80 koruny, tento nárůst ale nedokázal smazat výrazný pokles cen paliv ze začátku roku. Podle údajů CCS je nyní litr benzinu skoro o pět korun levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,40 Kč na litru víc.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči ve Zlínském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,72 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 27,15 Kč. Naopak nejdražší pohonné hmoty nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,79 Kč a nafty 28,51 Kč za litr.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy srovnatelné s těmi v sousedním Rakousku, na Slovensku jsou benzin i nafta dražší. V Rakousku stojí litr naturalu v přepočtu 28 korun, litr nafty 26,81 koruny. Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 34,82 koruny, nafta stojí průměrně 32,14 koruny.

V Německu se srovnatelný typ benzinu prodává v přepočtu průměrně za 34,28 koruny. Nafta stojí v přepočtu 29,09 koruny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Benzín a nafta v Česku opět zlevnily

24.09.2020 10:06 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR znovu mírně klesly. Nejprodávanější benzín Natural 95 od minulé středy…

Ceny pohonných hmot v ČR padají, benzin a nafta jsou levnější než před…

10.09.2020 08:15 Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne znovu zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95…

Ceny u benzínek v Česku dál klesají. Kde natankujete nejvýhodněji?

03.09.2020 08:58 Pohonné hmoty v Česku nepatrně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Benzin a nafta v ČR mírně zlevnily. Vyplatí se tankovat za hranicemi?…

27.08.2020 10:46 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku v týdnu mírně zlevnily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama