Kolik stojí běžné servisní úkony na autě?

Sice to není tak dlouho, co jste poprvé usedli za volant svého plechového kamaráda, ale blíží se čas, kdy s ním budete muset poprvé do servisu? Přemýšlíte, co vás čeká a kladete si otázku, kolik to všechno bude stát?

Autoservis

Není servis jako servis

Vyrazit s autem do servisu není jen tak. Většinou si vybíráme, do kterého se vydáme. Vybírat můžeme mezi autorizovanými a neautorizovanými servisy, které se liší specializací na konkrétní značky automobilů i cenou. Výběr není lehký, často tak návštěvu servisu odkládáme. To ale není zrovna ta správná cesta.

Kdy vyrazit do servisu?

Pokud máte nové auto, vaše první cesta do servisu bude s největší pravděpodobností ta na garanční prohlídku. Tu je třeba u nových vozů provádět v intervalu stanoveném výrobcem, abyste nepřišli o záruku na auto. Výrobce také stanoví, co je její součástí.

Víte, že garanční prohlídku byste právě kvůli zachování záruky měli absolvovat u autorizovaného servisu?

U ojetého auta už je to něco jiného, plán údržby by už měl být přece jenom o něco přísnější. Přece jenom už má vozidlo něco za sebou a kdo by chtěl zůstat někde nečekaně viset a řešit třeba i odtah auta?

V každém případě platí, že ideálem je dodržovat pro servisní prohlídky interval 15 000 najetých kilometrů nebo jeden rok podle toho, co nastane dřív. Díky tomu můžete předejít i drahým opravám. Pokud se vám něco nezdá nebo má auto potíže, samozřejmě se do servisu vydejte i mimo tento interval. Co pravidelný servis auta zahrnuje?

  • Výměna oleje každých 15 000 km, u zatěžovaných vozidel každých 10 000 km. Pravidelná výměna oleje je důležitá pro správnou funkčnost motoru a jeho maximální životnost.
  • Pravidelná údržba kol a pneumatik, která zahrnuje kontrolu vyváženosti kol, stavu disku, správného tlaku v pneumatice a stavu a hloubky jejího dezénu.
  • Diagnostika řídících jednotek, díky které se dá už v počátku odhalit možná závada, která vyžaduje nápravu.
  • Kontrola brzd a případná výměna brzdových destiček, aby nedošlo k jejich úplnému opotřebení, což by vedlo k vzniku dalších, zbytečných, závad.
  • Kontrola a servis klimatizace, pokud ji v autě máte. Zanedbání její údržby by mohlo vést k poškození kompresoru. Každý rok se kontroluje olej a chladiva, jednou za dva nebo tři roky se mění i filtr s vysoušečem a kontroluje se těsnost systému. Čistí se také výparník.

Proč dát přednost autorizovanému servisu?

U autorizovaného servisu máte jistotu, že se o auto, ať už jde o nové nebo ojeté auto, postarají technici, kteří jsou na něj proškoleni, mají k dispozici potřebné vybavení a náhradní díly. Sice se může zdát, že je autorizovaný servis dražší než ten neautorizovaný, ve výsledku ale můžete i ušetřit.

V neautorizovaném servisu se klidně může stát, že budou muset kontaktovat kolegy z autorizovaného servisu, což stojí peníze i čas navíc.

Mechanici z autorizovaného servisu také pravidelně absolvují školení od výrobce, používají speciální „nářadí“, diagnostiku a také nejnovější přístroje. 

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Související:

Právě se děje

reklama