Řidičům začíná povinnost mít na ledu či sněhu zimní pneumatiky

Dneškem začíná pro motoristy znovu platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo když se dá takový povrch předpokládat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Povinnost platí do 31. března. Bez ohledu na stav vozovky je zimní obutí u auta povinné, když je na silnici značka Zimní výbava.

Listopad bude ovšem letos v Česku podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu spíše teplejší. Platí to zejména o příštím týdnu, kdy přes den bude většinou kolem 11 stupňů Celsia. S postupujícím podzimem se ale bude postupně ochlazovat, a ke konci měsíce už může v Česku sněžit nejen na horách.

Zimní pneumatiky se symbolem horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky mají výšku vzorku minimálně čtyři milimetry. Za jízdu bez zimních pneu hrozí pokuta až 2500 Kč. Lepší vlastnosti než letní má zimní obutí při teplotách pod sedm stupňů Celsia.

Například podle testů výrobce Continental mají zimní pneumatiky při rychlosti 100 kilometrů za hodinu o šest metrů delší brzdnou dráhu na suchu než letní. Standardní šířka přechodu pro chodce jsou přitom čtyři metry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na zimní pneu už přezulo 69 procent řidičů, více než loni za stejnou dobu

03.11.2020 10:32 Na zimní pneumatiky má na začátku listopadu přezuto již 69 procent řidičů, což je o pět procentních…

Volkswagen v USA svolává 216 tisíc aut Jetta, hrozí únik paliva

03.11.2020 09:50 Německý automobilový koncern Volkswagen ve Spojených státech svolává do servisů asi 218.000 vozů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama