Jarní prázdniny zvedají u Čechů zájem o lyžování

Některé níže položené skiareály v Česku se kvůli teplému počasí potýkají s citelným úbytkem sněhu, velká horská střediska ale stále nabízejí výborné podmínky pro lyžování.

Lyžování, ilustrační foto

Obsazenost sjezdovek zvyšují jarní prázdniny, jejichž první turnus začal tento týden. Ode dneška také není v lyžařských střediscích potřeba prokazovat se u vleku covidovým certifikátem. Vlekaři změnu vítají, zásadní zvýšení návštěvnosti si od ní ale neslibují.

Zrušení povinnosti kontrolovat doklad o očkování proti covidu-19 nebo o prodělání nemoci berou provozovatelé skiareálů hlavně jako praktické zlepšení. "Je to pro nás příjemnější a hlavně nákup skipasů se výrazně urychlí, protože načítání covidových kódů vždy zabíralo trochu času," uvedl za středisko na šumavském Zadově Petr Vondraš. Dodal, že nařízení, které ode dneška přestalo platit, se zatím na návštěvnosti nijak výrazně neprojevilo.

Skeptický je k vlivu zrušení kontroly covidových certifikátů provozovatel lyžařského střediska Troják u Rajnochovic na Kroměřížsku Jakub Juračka. "Myslím si, že rozvolnění se na návštěvnosti neprojeví nijak. Podle mě ten, kdo chtěl lyžovat, tak lyžuje," řekl Juračka.

Na zaplněnosti lyžařských svahů se zatím projevuje hlavně zahájení jarních prázdnin. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou lyžovalo v pondělí i v úterý zhruba 2500 lidí. Podle ředitele areálu Víta Pražáka je na vyšší návštěvnosti v pracovních dnech začátek prázdnin znát, navíc dál jezdí na kurzy i děti ze škol.

Nadprůměrnou návštěvnost v tomto týdnu potvrzuje také Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. "Právě končící týden byl pro nás zatím nejlepší v letošní zimní sezoně. Naplno se projevily jarní prázdniny našeho Zlínského kraje a fakt, že letos nejspíš opět dalo mnoho lidí přednost tuzemské dovolené před výletem do zahraničí," řekla ČTK mluvčí střediska Martina Žáčková.

Převážně slunečné počasí, které na tento víkend předpovídají meteorologové, by mohlo zájem o zimní sporty také podpořit. Zejména na horách je sněhu stále dost. Výborné sněhové podmínky mají například střediska v Krkonoších a v Orlických horách. Na sjezdových tratích leží od 30 do 150 centimetrů sněhu, upraveny jsou i desítky kilometrů tras pro běžkaře.

Optimální podmínky hlásí před víkendem také areál Ski&Bike Špičák na Šumavě. "Podmínky jsou nyní opravdu perfektní a odpovídá tomu i návštěvnost, která je mírně nadprůměrná," řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Z menších středisek láká na velmi dobré podmínky například areál v Olešnici na Blanensku. Na svahu tam stále leží alespoň půl metru sněhu. "Něco málo odtálo, ale zásoby máme dostatečné, sníh na svahu neustále doplňujeme," uvedl za areál Jiří Kotlán.

Právě poměrně teplé počasí z poslední doby dělá některým vlekařům starosti. Obleva začíná doléhat mimo jiné na střediska v níže položených oblastech Pardubického kraje. V Pekláku u České Třebové je na sjezdovkách do 40 centimetrů sněhu, který teplo pozvolna likviduje. "O víkendu se každopádně lyžovat bude, i když obleva se sněhem hodně zacvičila," řekl ČTK vedoucí areálu Zdeněk Vávra. Věří, že díky očekávanému ochlazení nebude muset provoz přerušit.

K tomu už musely přistoupit čtyři sjezdovky na Vysočině. Lyžařské vleky teď nejezdí ve Vysoké u Havlíčkova Brodu, ve Světlé nad Sázavou a u Číchova na Třebíčsku. Správci střediska Jalovec u Číchova na webu uvedli, že by chtěli zprovoznit sjezdovku na jarní prázdniny, které budou ve školách na Vysočině příští týden.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Související:

Právě se děje

reklama