Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?

Jednou z ikonických hradních zřícenin jsou Zlenice (okr. Praha-západ). Silueta hradu se dokonce odrazila i v díle malíře Josefa Lady, jenž pocházel z blízkých Hrusic. Ne náhodou se tak okolí říká Ladův kraj, v rámci kterého vás čekají naučné stezky nejen po stopách života slavného malíře, ale také po pozůstatcích středověkých hradů.

Původně středověký hrad Zlenice pochází již z konce 13. století. Patřil mezi nejvýznamnější hrady v okolí. Jednak střežil důležitý brod přes řeku Sázavu, jednak byl ve 14. a na počátku 15. století sídlem slavného rodu pánů z Dubé. Mezi neznámější členy a obyvatele hradu patřil Ondřej starší z Dubé, který působil ve funkci nejvyššího sudího Království Českého a je autorem právnického spisu Práva zemská česká. Jako mistr královské komory doprovázel císaře Karla IV. na jeho cestě do Říma. Od ledna 1405 byl králem Václavem IV. pověřen úřadem popravce kouřimského kraje.

Historie hradu skončila po během 60. let 15. století, kdy je již uváděn jako pustý. Otázky ohledně jeho zániku nejsou dodnes zcela vyřešeny a jsou předmětem historického i archeologického bádání.

Hrad Zlenice je spojen s významným českým archeologem a kastelologem Tomášem Durdíkem, který se lokalitě věnoval již v 70. letech 20. století. I s jeho přispěním došlo v 90. letech minulého století k založení Sdružení Zlenice, v rámci kterého byla památka postupně zbavována náletových dřevin a konzervována. Během toho došlo k řadě archeologických a stavebně-historických průzkumů, které přispěly k poznání nejen historie lokality, ale i jeho stavebních proměn, k rekonstrukci podoby každodennosti na hradě atd.

Hrad postupem času získal nový přístupový most, hlavní vstupní brána se dočkala zastřešení, v nedávné době byl pak v prostorách předhradí vybudován altán s posezením. Sdružení Zlenice, jehož součástí je od roku 2009 také Klub přátel hradu Zlenice, pořádá každoročně dny Oživlého středověku, zpravidla během července, kde jsou mimo jiné prezentována středověká řemesla, jako hrnčířství, tkalcovství, ale lidé mohou také ochutnat středověkou kuchyni.

V poslední době se Sdružení angažuje také při podpoře záchrany další okolních hradních zřícenin v dolním Posázaví, jako je například Stará Dubá, původní rodové sídlo pánů z Dubé z 2. poloviny 13. století. Zde se dobrovolníci mohou zapojit například do brigád při zbavování se náletových dřevin v podhradním městečku Odranec.

Úspěšným projektem při záchraně a prezentaci hradních zřícenin je také spolek Hrady českého středohoří. Ten se v nedávné minulosti věnoval především výzkumu hradu Kalich (okr. Litoměřice) z 1. poloviny 15. století, sídla slavného českého vojevůdce Jana Žižky. Výzkum odhalil kromě hmotné kultury také progresivní prvky fortifikační architektury z rané doby husitských válek.

Návštěvníci zde kromě nádherných výhledů najdou i nově upravené základy věžovitého paláce, sklepení, ale především unikátní předsunutou dělostřeleckou baštu, tvořenou ze sucho kladeného kamení.

Členové spolku se ale věnovali celé řadě okolních lokalit, například sousednímu (vzdoro)hradu Panna, vystavěného taktéž v 1. polovině 15. století, nebo hradům Oltářík či Košťálov. Výsledkem jsou mimo jiné populárně-naučná videa s 3D rekonstrukcemi hradů dostupná na internetu.

Dalším úspěšným projektem jsou Hrady na Malši, jehož cílem je záchrana a prezentace významných hradů na jihočeské řece Malši. Sdružení navíc spolupracuje se svými kolegy z Rakouska, což umožnilo realizovat dlouhou a pestrou naučnou stezku na území dvou států.

Sdružení založené původně v roce 2002 jako Společnost pro hrad Pořešín vzalo do své péče i další hradní lokality jako Louzek, Velešín či Sokolčí. Nejdále se proces záchrany, prezentace ale také poznání dostal právě u hradu Pořešín (okr. Český Krumlov). Hrad pochází z konce 13. století a byl založen Bavory ze Strakonic jako původně nevelký hrad. Později se zdejší páni začali psát z Pořešína, než se ve 30. letech 15. století hrad dostal do majetku pánů z Rožmberka a byl záměrně zničen.

Archeologický výzkum odhalil postupné stavení proměny hradu, který později získal i velkou okrouhlou věž, tzv. bergfrit, o který však při dalších přestavbách přišel. Výzkum tak odhalil, jaké zásadní změny v podobě a charakteru daného hradu mohly v průběhu jeho existence probíhat.

Jednou z nejnovějších akcí je záchrana a zpřístupnění tvrze Tichá (okr. Český Krumlov). Výzkum zde odhalil opět předměty spojené s každodenností, ale také rozsah a složitost původní stavby, jejíž historie se psala od konce 13. století. Projekt zde nezůstal u konzervace, nýbrž přešel v rekonstrukci, která dodnes stojící věži dala vrchní hrázděné patro. Díky tomu se mohou návštěvníci v prostorách věže seznámit i s podobou středověkého bydlení.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky hrad Zlenice České středohoří jižní čechy cestování historie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy