Mešita, či katedrála? Španělsko se hádá o historický skvost, podlehl i Google

Córdoba (Andalusie, jih Španělska) – Mezi andaluskou vládou a córdobským biskupstvím se rozhořel neobvyklý spor o slavnou katedrálu. Nebo o mešitu? Církev je obviňována z toho, že zcela ignoruje historii, píše list The Guardian.

Nádherná stavba v Córdobě v sobě spojuje to nejlepší z islámské a křesťanské architektury. V této „mešitokatedrále" vedle sebe naleznete verše z Koránu a barokní oltář. Jak je to možné?

Po Římanech přišli do Córdoby germánští Vizigóti, kteří sice přijali křesťanství, ale za jejich vlády město upadlo. Vizigotské království se udrželo až do roku 711, kdy ho vyvrátili Arabové. A s nimi přišlo i nejslavnější období Córdoby. Muslimský vládce Abdarrahmán I. (731-788) začal se stavbou hlavní mešity.

Córdoba sice leží na okraji evropského kontinentu, ale co do významu byla za muslimského panování jeho kulturním i hospodářským centrem. Žádné jiné město tehdejší Evropy nesneslo s Córdobou srovnání. V 10. století zde žilo téměř milion obyvatel (Praha měla ve 14. století za vlády Karla IV. asi 40 tisíc obyvatel).

Stálo tu přes 200 tisíc domů pro lid a střední vrstvy a 60 tisíc domů pro šlechtu, která tvořila státní aparát. Ve městě bylo na 80 tisíc obchodů a 471 mešit. Obyvatelé Córdoby již tenkrát chodili po vydlážděných chodnících a v noci měly ulice veřejné osvětlení, věc tehdy v Evropě nevídaná. Ještě o 700 let později v Londýně nesvítila jediná pouliční lampa.

Córdobu v rámci křesťanské reconquisty dobyla v roce 1236 Kastilie. A uprostřed mešity byla postavena gotická katedrála. Reconquista byla definitivně završena ale až v roce 1492 dobytím Granady.

Památka v současnosti patří córdobskému biskupství, které o stavbě mluví spíš jako o „katedrále" než o „mešitě-katedrále", jak to prosazuje městská rada. Lokální ministr pro turistický ruch Rafael Rodríguez říká: „Utajovat islámskou tradici tohoto místa je stejně absurdní jako tvrdit, že Alhambra je palác krále a císaře Karla V." Podle levicových politiků biskupství očividně dává přednost náboženství před historií. „Není to ani rozumné, ani přijatelné," zlobí se.

Spor přichází v době, kdy se debatuje o vlastnictví stavby. V roce 2006 vešel v platnost zákon ještě z doby fašistického diktátora Franca a církev si památku zaregistrovala za pouhých 30 eur. V roce 2013 vznikla „Platforma za mešitu-katedrálu v Córdobě - dědictví všech", která se snaží historickou stavbu církvi vzít a vrátit ji pod civilní správu. Pod peticí Platformy je již 350 tisíc podpisů.

Platforma spustila minulý měsíc povyk, když Google na svých mapách vypustil slovo „mešita" a zůstala jen „katedrála". Za dva dny po spuštění petice proti přístupu Googlu, se ale „mešita" do názvu opět vrátila. Internetový gigant prý vyšetřuje, proč se název změnil.

José Juan Jiménez Güeto, mluvčí córdobské památky, v pátek řekl, že se její název stále vyvíjí: „Máme propagační materiály, které mluví o mešitě-katedrále, jiné zmiňují katedrálu-mešitu a některé píšou jen o katedrále. Nepopíráme historii. Bylo to mešita, nyní je to katedrála." Památku letos navšívilo 1,5 milionu turistů.

Zdroj: YouTube

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko památky islám

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 1 hodinou

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy