Córdoba (Andalusie, jih Španělska) – Mezi andaluskou vládou a córdobským biskupstvím se rozhořel neobvyklý spor o slavnou katedrálu. Nebo o mešitu? Církev je obviňována z toho, že zcela ignoruje historii, píše list The Guardian.
Nádherná stavba v Córdobě v sobě spojuje to nejlepší z islámské a křesťanské architektury. V této „mešitokatedrále" vedle sebe naleznete verše z Koránu a barokní oltář. Jak je to možné?
Po Římanech přišli do Córdoby germánští Vizigóti, kteří sice přijali křesťanství, ale za jejich vlády město upadlo. Vizigotské království se udrželo až do roku 711, kdy ho vyvrátili Arabové. A s nimi přišlo i nejslavnější období Córdoby. Muslimský vládce Abdarrahmán I. (731-788) začal se stavbou hlavní mešity.
Córdoba sice leží na okraji evropského kontinentu, ale co do významu byla za muslimského panování jeho kulturním i hospodářským centrem. Žádné jiné město tehdejší Evropy nesneslo s Córdobou srovnání. V 10. století zde žilo téměř milion obyvatel (Praha měla ve 14. století za vlády Karla IV. asi 40 tisíc obyvatel).
Stálo tu přes 200 tisíc domů pro lid a střední vrstvy a 60 tisíc domů pro šlechtu, která tvořila státní aparát. Ve městě bylo na 80 tisíc obchodů a 471 mešit. Obyvatelé Córdoby již tenkrát chodili po vydlážděných chodnících a v noci měly ulice veřejné osvětlení, věc tehdy v Evropě nevídaná. Ještě o 700 let později v Londýně nesvítila jediná pouliční lampa.
Córdobu v rámci křesťanské reconquisty dobyla v roce 1236 Kastilie. A uprostřed mešity byla postavena gotická katedrála. Reconquista byla definitivně završena ale až v roce 1492 dobytím Granady.
Památka v současnosti patří córdobskému biskupství, které o stavbě mluví spíš jako o „katedrále" než o „mešitě-katedrále", jak to prosazuje městská rada. Lokální ministr pro turistický ruch Rafael Rodríguez říká: „Utajovat islámskou tradici tohoto místa je stejně absurdní jako tvrdit, že Alhambra je palác krále a císaře Karla V." Podle levicových politiků biskupství očividně dává přednost náboženství před historií. „Není to ani rozumné, ani přijatelné," zlobí se.
Spor přichází v době, kdy se debatuje o vlastnictví stavby. V roce 2006 vešel v platnost zákon ještě z doby fašistického diktátora Franca a církev si památku zaregistrovala za pouhých 30 eur. V roce 2013 vznikla „Platforma za mešitu-katedrálu v Córdobě - dědictví všech", která se snaží historickou stavbu církvi vzít a vrátit ji pod civilní správu. Pod peticí Platformy je již 350 tisíc podpisů.
Platforma spustila minulý měsíc povyk, když Google na svých mapách vypustil slovo „mešita" a zůstala jen „katedrála". Za dva dny po spuštění petice proti přístupu Googlu, se ale „mešita" do názvu opět vrátila. Internetový gigant prý vyšetřuje, proč se název změnil.
José Juan Jiménez Güeto, mluvčí córdobské památky, v pátek řekl, že se její název stále vyvíjí: „Máme propagační materiály, které mluví o mešitě-katedrále, jiné zmiňují katedrálu-mešitu a některé píšou jen o katedrále. Nepopíráme historii. Bylo to mešita, nyní je to katedrála." Památku letos navšívilo 1,5 milionu turistů.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 1 hodinou
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 1 hodinou
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 2 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 3 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 4 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 4 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 4 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 5 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 5 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 6 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 6 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 7 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 7 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.
Zdroj: Libor Novák