Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
O dva dny později obvinil Francii a Nizozemsko z „represe“ a pokračující koloniální nadvlády, což vyústilo v diplomatickou roztržku, kdy francouzská ministryně pro ekologickou tranzici Agnès Pannier-Runacherová zrušila svou účast.
Tyto přímé útoky jsou v třicetileté historii klimatických jednání OSN neobvyklé a vyvolaly otázky ohledně skutečného závazku Ázerbájdžánu k plnění role hostitelské země, napsal server Politico.
Evropský šéf zahraniční politiky Josep Borrell označil Alijevovy výroky za „nepřijatelné“ a varoval, že by mohly podkopat klíčové klimatické cíle konference i důvěryhodnost ázerbájdžánského předsednictví.
Alijevovy poznámky na středečním setkání lídrů ostrovních států zahrnovaly obvinění Francie a Nizozemska z „brutálního potlačování hlasů“ jejich zámořských území, jako jsou Mayotte a Curaçao.
Tyto komentáře získaly významný potlesk od zástupců malých ostrovních států, kteří ocenili, že Alijev upozornil na otázky sebeurčení, jež jsou pro ně klíčové. Nicméně zástupci Francie a Nizozemska jeho výroky ostře odmítli a označili je za zneužití klimatického summitu pro osobní politickou agendu.
Ázerbájdžán měl na přípravu COP29 méně než rok, což je výrazně méně než obvyklé dva roky. Zpoždění vzniklo kvůli geopolitickému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které ovlivnilo výběr hostitelské země.
Několik diplomatů vyjádřilo obavy o schopnost ázerbájdžánského předsednictví vést tak rozsáhlá jednání. I když ázerbájdžánští vyjednavači projevili odhodlání, otázkou zůstává, zda mají dostatečnou politickou podporu své vlády.
Hlavním úkolem letošního summitu je dosažení dohody o novém cíli dlouhodobého financování klimatických opatření, který má nahradit současný závazek 100 miliard dolarů ročně.
Rozvojové země požadují výrazné navýšení financí, aby pokryly své potřeby, které odhadují na biliony dolarů. Vyspělé státy naopak trvají na tom, že jakékoliv zvýšení financí je možné jen tehdy, pokud přispějí i bohaté rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína nebo státy Perského zálivu.
Poslední návrh textu jednání má přes 30 stránek, což podle diplomatů naznačuje komplikovaná jednání. Evropský šéf delegace Jake Werksman na tiskové konferenci uvedl, že je EU „velmi znepokojena“ stavem vyjednávání.
Přestože Alijevovy výroky vyvolaly diplomatické napětí, zástupci EU a další diplomaté zdůraznili, že COP29 musí zůstat místem pro svobodná jednání o klimatických opatřeních. Ázerbájdžánské předsednictví je podle nich povinno zajistit inkluzivní proces a podpořit plnou účast všech stran, což je nezbytné pro dosažení dohody.
Celkově panuje mezi diplomaty nejistota ohledně schopnosti Ázerbájdžánu úspěšně završit summit. Vzhledem k napjatým mezinárodním vztahům a rozděleným prioritám zůstává otázkou, zda bude COP29 schopen splnit své ambiciózní cíle.
Související

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
klimatická konference (COP29) , Ilham Alijev , ázerbájdžán
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
před 1 hodinou

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
před 2 hodinami

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
před 3 hodinami

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
před 3 hodinami

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
před 4 hodinami

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
před 6 hodinami

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera
Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
Zmrazení americké zahraniční pomoci za druhého prezidentství Donalda Trumpa zasáhlo Blízký východ s okamžitou silou. Hroutí se nejen školy a kliniky, ale samotná stabilita regionu. Spojené státy ztrácejí vliv, extremismus sílí a Evropa čelí riziku nové migrační krize. Humanitární i geopolitické důsledky budou obrovské.
Zdroj: Jakub Jurek