Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Podle zprávy od organizací Beyond Fossil Fuels a Greenpeace evropské státy plánují a budují zařízení na výrobu energie z fosilního plynu s celkovým výkonem až 80 gigawattů. Polovina tohoto nárůstu pochází pouze ze tří zemí, konkrétně z Itálie, Německa a Spojeného království, z nichž každá deklarovala závazek výrazně dekarbonizovat své energetické sítě do roku 2035, resp. 2030.

Podle Alexandry Mustață z organizace Beyond Fossil Fuels, jsou tyto plány „nebezpečně v rozporu“ s klimatickými cíli těchto zemí.

„Do digitální éry jsme nevstoupili hromadným nákupem psacích strojů, a čistou energetickou soustavu také nevybudujeme konstrukcí tolika nových plynových elektráren,“ uvedl Mustață.

V případech, kdy by se plynové elektrárny využívaly pouze příležitostně, mohou být užitečným doplňkem pro pokrytí výkyvů v dodávkách z obnovitelných zdrojů, například když nesvítí slunce nebo nefouká vítr.

Energetičtí odborníci však varují před rozsáhlými investicemi do plynové infrastruktury, která by mohla zůstat nevyužitá, pokud se podaří dosáhnout klimatických cílů, nebo která bude nadále využívat fosilní paliva ve velkém množství, pokud se těchto cílů nedosáhne.

Jednou z obav environmentálních aktivistů je, že po vybudování nových elektráren bude menší motivace investovat do bezuhlíkových zdrojů energie, což zpomalí rychlost přechodu na čistou energii nezbytnou k omezení globálního oteplování na 1,5 °C.

Zpráva přichází ve stejném týdnu, kdy Evropská komise oznámila partnerství s Beyond Oil and Gas Alliance (BOGA) na summitu COP29 s cílem urychlit odklon od fosilních paliv. EU jako celek do tohoto malého uskupení zatím nevstoupila, přičemž jednotlivé členské státy jako Dánsko, Francie, Irsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko však již své závazky podepsaly.

Deklarace této skupiny varuje, že pokračující investice do ropy a plynu mohou „zakonzervovat“ cesty s vysokými emisemi uhlíku, což přispívá k nebezpečným klimatickým změnám a zvyšuje riziko vzniku ztrátových investic do nevyužitelných aktiv. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud v ostře sledované kauze

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Výše trestu zatím oznámena nebyla, rozsudek navíc nebude pravomocný a bude možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 35 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí

Ve čtvrtek označil Yalchin Rafiyev, hlavní vyjednavač COP29 a náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničních věcí, klíčový text o klimatickém financování za "fungující základ pro diskusi, poprvé za tři roky tohoto technického procesu". Některé země však mají opačný názor, jak uvádí The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy