Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Donald Trump už jednou, během svého prvního prezidentského období, Spojené státy z Pařížské dohody stáhl. Důsledky byly tehdy omezené díky vytvoření paralelních vyjednávacích drah, které umožnily USA zůstat do jisté míry zapojeny do procesu. Klíčovou roli hrály státy a soukromý sektor, které pokračovaly v zavádění klimatických opatření i bez federální podpory.

Podle analýzy citované Oliverem Milmanem by Trumpovy plány zrušit klíčové klimatické zákony přijaté za Joea Bidena mohly způsobit ekonomické ztráty ve výši až 50 miliard dolarů na exportech a přesměrovat investice v hodnotě 80 miliard dolarů do jiných zemí.

To by výrazně poškodilo americkou snahu stát se lídrem v oblasti čisté energie, včetně výroby elektromobilů, baterií, solárních panelů a větrných turbín. "Energetická transformace je nevyhnutelná a budoucí prosperita zemí závisí na jejich zapojení do dodavatelského řetězce čisté energie," upozorňuje Bentley Allan z Johns Hopkins University.

Obavy z ochlazení zájmu o klimatickou politiku přicházejí také z Argentiny. Nově zvolený prezident Javier Milei zvažuje, zda zemi nevyvázat z Pařížské dohody. Jeho vláda uvedla, že „přehodnocuje strategii“ týkající se klimatických opatření, a naznačila skepsi ohledně příčin klimatických změn.

V minulosti Milei označil klimatickou změnu za "socialistickou lež" a mezinárodní klimatické úsilí za "nákladnou iluzi". Argentina by tak mohla být prvním státem, který po USA zváží vystoupení z dohody.

Na důkaz sdíleného skepticizmu ohledně klimatické politiky se Milei setkal s Donaldem Trumpem v Mar-a-Lago, čímž vyslal signál, že jeho politika by mohla sledovat podobný kurz. To vyvolává další obavy mezi státy, které jsou pevně odhodlány plnit cíle Pařížské dohody.

Vystoupení Argentiny nebo USA z Pařížské dohody by mohlo oslabit globální solidaritu v boji proti klimatické krizi. Přesto je pravděpodobné, že většina států bude pokračovat v klimatických opatřeních, jak tomu bylo v minulosti.

Rozvojové země a globální jih by však mohly čelit větším výzvám, pokud budou přerušeny finanční a technologické toky potřebné k přizpůsobení a mitigaci dopadů klimatických změn.

Související

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Více souvisejících

Klimatické změny klimatická konference (COP29) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 1 hodinou

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 2 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve čtvrtek večer dorazil do Moskvy, kde se dnes zúčastní vojenské přehlídky u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války. Informovala o tom ruská státní agentura TASS

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy