Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Donald Trump už jednou, během svého prvního prezidentského období, Spojené státy z Pařížské dohody stáhl. Důsledky byly tehdy omezené díky vytvoření paralelních vyjednávacích drah, které umožnily USA zůstat do jisté míry zapojeny do procesu. Klíčovou roli hrály státy a soukromý sektor, které pokračovaly v zavádění klimatických opatření i bez federální podpory.

Podle analýzy citované Oliverem Milmanem by Trumpovy plány zrušit klíčové klimatické zákony přijaté za Joea Bidena mohly způsobit ekonomické ztráty ve výši až 50 miliard dolarů na exportech a přesměrovat investice v hodnotě 80 miliard dolarů do jiných zemí.

To by výrazně poškodilo americkou snahu stát se lídrem v oblasti čisté energie, včetně výroby elektromobilů, baterií, solárních panelů a větrných turbín. "Energetická transformace je nevyhnutelná a budoucí prosperita zemí závisí na jejich zapojení do dodavatelského řetězce čisté energie," upozorňuje Bentley Allan z Johns Hopkins University.

Obavy z ochlazení zájmu o klimatickou politiku přicházejí také z Argentiny. Nově zvolený prezident Javier Milei zvažuje, zda zemi nevyvázat z Pařížské dohody. Jeho vláda uvedla, že „přehodnocuje strategii“ týkající se klimatických opatření, a naznačila skepsi ohledně příčin klimatických změn.

V minulosti Milei označil klimatickou změnu za "socialistickou lež" a mezinárodní klimatické úsilí za "nákladnou iluzi". Argentina by tak mohla být prvním státem, který po USA zváží vystoupení z dohody.

Na důkaz sdíleného skepticizmu ohledně klimatické politiky se Milei setkal s Donaldem Trumpem v Mar-a-Lago, čímž vyslal signál, že jeho politika by mohla sledovat podobný kurz. To vyvolává další obavy mezi státy, které jsou pevně odhodlány plnit cíle Pařížské dohody.

Vystoupení Argentiny nebo USA z Pařížské dohody by mohlo oslabit globální solidaritu v boji proti klimatické krizi. Přesto je pravděpodobné, že většina států bude pokračovat v klimatických opatřeních, jak tomu bylo v minulosti.

Rozvojové země a globální jih by však mohly čelit větším výzvám, pokud budou přerušeny finanční a technologické toky potřebné k přizpůsobení a mitigaci dopadů klimatických změn.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny klimatická konference (COP29) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy