Konference OSN o klimatu COP „již není vhodná pro svůj účel“ a naléhavě potřebuje reformu, tvrdí klíčoví odborníci, včetně bývalého generálního tajemníka OSN a bývalé šéfky pro klima OSN. V dopise zaslaném OSN podle BBC uvádí, že země by neměly hostit COP, pokud nepodporují ukončení využívání fosilních paliv.
Tento týden ázerbájdžánský prezident řekl světovým lídrům na COP29 ve své zemi, že zemní plyn je „boží dar“ a neměl by být kritizován za to, že jej přivádí na trh. Tato slova zazněla poté, co BBC oznámila, že vysoký ázerbájdžánský představitel měl během COP využít svou roli k dohodnutí potenciálních obchodů s fosilními palivy.
Navzdory tomu, že COP konference dosáhly významného pokroku – především díky Pařížské dohodě z roku 2015 a slibu třikrát zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 – signatáři dopisu poukazují na to, že pomalý proces COP již nestačí na řešení rychle se zhoršující klimatické krize.
„Současná struktura prostě není schopna přinést změny dostatečně rychle a v dostatečném rozsahu, aby zajistila bezpečné klimatické podmínky pro lidstvo,“ uvedli signatáři včetně Ban Ki-moona, bývalého generálního tajemníka OSN, a Christiany Figueres, bývalé šéfky pro klima OSN.
Tento rok by mohl být nejteplejším v historii a emise stále rostou, zatímco důsledky oteplování často překonávají schopnosti zemí se s nimi vyrovnat. „Planeta Země je v kritickém stavu,“ uvedl vedoucí klimatický vědec Johan Rockström.
Na konferenci v Baku vyjádřili obavy z navrhovaných změn především vyjednavači malých ostrovních států. Obávají se, že pokud by rozhodnutí byla činěna mezi hlavními znečišťovateli na fórech jako je G20, jejich hlas bude vyloučen.
Dopis byl vyvolán rostoucími obavami ohledně některých zemí vybraných k hostování konferencí COP a jejich schopnosti dosáhnout významného pokroku v boji proti růstu teplot. Těsně před letošní konferencí nahrávka odhalila, že výkonný ředitel ázerbájdžánského týmu COP29, Elnur Soltanov, jednal s falešným investorem o investičních příležitostech do státní ropné a plynárenské společnosti.
Na začátku COP29 ázerbájdžánský vůdce Ilham Alijev hájil vývoz plynu a plány na jeho rozšíření o třetinu v příštích deseti letech. „Je to boží dar,“ prohlásil Alijev a dodal, že země by neměly být kritizovány za to, že své přírodní zdroje přivádějí na trh, protože jsou „potřebné pro trh i lidi“.
Použití ropy a plynu je však hlavní příčinou globálního oteplování, protože při jejich spalování se uvolňují skleníkové plyny jako oxid uhličitý.
Kritici také upozorňují na proces výběru hostitelských zemí. Ázerbájdžán totiž navázal na jiného velkého producenta ropy – Spojené arabské emiráty, které hostily COP v Dubaji minulý rok.
„Na poslední COP počet lobbistů fosilních paliv převýšil počet zástupců vědeckých institucí, původních obyvatel a zranitelných zemí,“ uvedla Christiana Figueres. Bez zásadní reformy, která by zajistila spravedlivé zastoupení těch, kdo jsou klimatickou krizí nejvíce postiženi, nelze doufat v dosažení spravedlivého přechodu.
Autoři dopisu navrhují, aby hostitelské země musely prokázat vysoké ambice v podpoře cílů Pařížské dohody. Chtějí také zavedení menších, častějších konferencí COP s jasným sledováním plnění závazků.
Související
Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil
Snaha o boj s počasím selhala. COP29 skončil ostrými obviněními, hořkostí a pocitem zrady
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ruská dominance na Ukrajině klesá. Rozdíly v dělostřelecké palbě téměř vymizely
před 57 minutami
Ukrajina s jadernými zbraněmi: Jak mohla změnit geopolitiku a odvážila by se Moskva zaútočit?
před 1 hodinou
Poslední Bidenův hrdinský čin. Před odchodem z Bílého domu napumpuje do Ukrajiny zbraně i peníze
před 1 hodinou
Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty
před 1 hodinou
Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA
před 2 hodinami
Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence
před 2 hodinami
Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“
před 3 hodinami
Kolaps na D8: Husté sněžení a nehody uzavřely dálnici. Řidiči nedělají záchranářskou uličku
před 3 hodinami
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
před 4 hodinami
Počasí: Svět se otepluje mnohem rychleji, než se čekalo. Vědci konečně zjistili proč
před 4 hodinami
Počasí přinese o víkendu déšť, příští týden už Česko zasype sníh
před 12 hodinami
Sparta doma slaví výhru nad Hradcem Králové: V tabulce je nyní druhá
včera
Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší
včera
Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu
včera
Pošleme vám uprchlíky, které nechceme, vzkázal Trump zemím. Ani náhodou, reagují Bahamy
včera
Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná
včera
Syrští povstalci mají na kontě další úspěch. Po deseti letech sebrali Asadovi další klíčové město
včera
Atentát na šéfa největší americké pojišťovny: Vrah policii uniká, na nábojnicích zanechal vzkaz
Aktualizováno včera
Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny
včera
14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina
Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.
Zdroj: Libor Novák