COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti

Jednání na letošní konferenci COP29 se zaměřují na zásadní otázku tzv. New Collective Quantified Goal (NCQG) – tedy na to, jakou částku budou muset rozvinuté země poskytnout ohroženým zemím, aby se přizpůsobily změně klimatu. Uvedl to server The Guardian.

Cílem je přizpůsobení se klimatickým výzvám, jako je stoupající hladina moří nebo sucho, a také snížení emisí skleníkových plynů. V roce 2015 se rozvinuté země zavázaly k poskytování 100 miliard dolarů ročně, což se podařilo dosáhnout až v roce 2022 a nyní probíhá jednání o navýšení této částky.

Rozvinuté země navrhují rozšířit okruh přispěvatelů, aby do fondu přispívaly i noví znečišťovatelé, jako je Čína, Rusko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Africké země se však staví proti tomuto návrhu, protože nechtějí narušit své vztahy s Čínou, která je významným obchodním partnerem a investorem. „Je to příliš citlivé téma a nechceme si znepřátelit Čínu,“ říká jeden z afrických vyjednavačů.

Africké země jsou součástí skupiny G77, jejímž členem je i Čína, což je důvod, proč africké země nechtějí riskovat narušení jednotného postoje této mocné skupiny. Zároveň je pro jednotlivé africké země v jejich zájmu udržovat dobré vztahy s Čínou kvůli jejich ekonomickým zájmům.

Čína naznačuje ochotu být v klimatické politice aktivnější. Na konferenci zástupce čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) uvedl, že Čína „je připravena hrát aktivnější roli v globální klimatické správě“.

Podle reportu Financial Times přišla Čína na COP pod tlakem, aby se podílela na financování NCQG. Čína však tyto výzvy odmítá a upozorňuje, že by neměla být považována za rozvinutou zemi, čímž by se vyhnula vyšším finančním závazkům. Čínští představitelé volají po tom, aby hlavní zodpovědnost za finanční pomoc nesly rozvinuté země.

Li Shuo z ASPI naznačuje, že by Čína mohla najít přijatelnou roli tím, že by se stala významným poskytovatelem nízkouhlíkových technologií pro přechod k čisté energii. To by Číně umožnilo přispívat k transformaci bez nutnosti přímých finančních závazků.

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy