COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti

Jednání na letošní konferenci COP29 se zaměřují na zásadní otázku tzv. New Collective Quantified Goal (NCQG) – tedy na to, jakou částku budou muset rozvinuté země poskytnout ohroženým zemím, aby se přizpůsobily změně klimatu. Uvedl to server The Guardian.

Cílem je přizpůsobení se klimatickým výzvám, jako je stoupající hladina moří nebo sucho, a také snížení emisí skleníkových plynů. V roce 2015 se rozvinuté země zavázaly k poskytování 100 miliard dolarů ročně, což se podařilo dosáhnout až v roce 2022 a nyní probíhá jednání o navýšení této částky.

Rozvinuté země navrhují rozšířit okruh přispěvatelů, aby do fondu přispívaly i noví znečišťovatelé, jako je Čína, Rusko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Africké země se však staví proti tomuto návrhu, protože nechtějí narušit své vztahy s Čínou, která je významným obchodním partnerem a investorem. „Je to příliš citlivé téma a nechceme si znepřátelit Čínu,“ říká jeden z afrických vyjednavačů.

Africké země jsou součástí skupiny G77, jejímž členem je i Čína, což je důvod, proč africké země nechtějí riskovat narušení jednotného postoje této mocné skupiny. Zároveň je pro jednotlivé africké země v jejich zájmu udržovat dobré vztahy s Čínou kvůli jejich ekonomickým zájmům.

Čína naznačuje ochotu být v klimatické politice aktivnější. Na konferenci zástupce čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) uvedl, že Čína „je připravena hrát aktivnější roli v globální klimatické správě“.

Podle reportu Financial Times přišla Čína na COP pod tlakem, aby se podílela na financování NCQG. Čína však tyto výzvy odmítá a upozorňuje, že by neměla být považována za rozvinutou zemi, čímž by se vyhnula vyšším finančním závazkům. Čínští představitelé volají po tom, aby hlavní zodpovědnost za finanční pomoc nesly rozvinuté země.

Li Shuo z ASPI naznačuje, že by Čína mohla najít přijatelnou roli tím, že by se stala významným poskytovatelem nízkouhlíkových technologií pro přechod k čisté energii. To by Číně umožnilo přispívat k transformaci bez nutnosti přímých finančních závazků.

Související

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Čína

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy