Senioři podceňují rizika cestování do zahraničí, uvedl odborník

Senioři někdy podceňují rizika při cestování do zahraničí. Myslí si, že v hotelu v exotické zemi, na výletní plavbě nebo při zájezdu s cestovní kanceláří jim rizika nehrozí. Novinářům to dnes řekl vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Počet Čechů, kteří vycestují do zahraničí, se každoročně zvyšuje. Je mezi nimi i více seniorů.

Podle dat Českého statistického úřadu vycestovalo v roce 2017 na čtyři a více dní do zahraničí téměř pět milionů Čechů. Letecky se jich přepravovalo téměř 1,8 milionu. Seniorů žije v Česku kolem dvou milionů, což je téměř pětina populace.

"V imunitním systému dochází během stárnutí ke změnám, které se projevují sníženou schopností organismu bojovat s infekcemi," uvedl Maďar. Slabší imunitu mají už lidé kolem 55 let, u některých je tělo oslabeno ještě chronickou nemocí, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a léky na tyto nemoci, jejichž výskyt je ve vyšším věku častější.

Lidé podle Maďara nepočítají s tím, že by se mohli nakazit i na letišti nebo v letadle. "Kapénkové infekce se šíří do vzdálenosti dvou metrů od nakaženého," dodal. Doporučuje proto spíš lety přímo z Česka, kde je nižší riziko cestování s někým nakaženým exotickou nemocí.

Mezi seniory jsou oblíbené i výletní plavby na zaoceánských lodích, podle Maďara ale přináší kvůli vysoké koncentraci lidí ještě vyšší riziko nemocí než v letadle. Častěji se na nich šíří noroviry, které způsobují průjmy či zvracení, chřipky nebo pneumokoky, které mohou způsobit zápal plic. Očkování proti nim mají lidé nad 65 let zdarma.

"Prvním krokem před cestou by mělo být vyhodnocení rizik. Je třeba si zjistit maximum informací a zhodnotit své fyzické schopnosti, zdravotní stav, konzultovat i s ošetřujícím lékařem nebo specialistou na cestovní medicínu," řekl Maďar. V potaz by cestovatelé měli brát klimatické podmínky jako jsou teplota, vlhkost a nadmořská výška, možnosti stravování, dopravu, časový posun a dostupnost a kvalitu zdravotní péče v místě pobytu.

Je také třeba absolvovat doporučená očkování a nespoléhat se jen na povinná. Vhodné je vzít si s sebou do příručního zavazadla dostatečné množství užívaných léků a napsat si názvy léků užívaných a jejich účinnou látku, protože jména léků se v cizině často liší. Pro některé tekuté léky, například injekce na ředění krve, jsou třeba speciální potvrzení v angličtině.

Mezi Čechy obecně i mezi seniory jsou oblíbenými destinacemi Řecko, Turecko, Egypt či Tunisku. Maďar připomněl, že jde o země v Asii a Africe, kde hrozí infekční nákazy, například žloutenka. Roste zájem i o exotické země jako Spojené arabské emiráty, Kapverdy, Zanzibar či Senegal. "Dvacet až 70 procent cestovatelů do rozvojových zemí má zažívací potíže," uvedl. Jistota není podle něj ani luxusní restaurace, protože člověk nevidí hygienické podmínky v jejím zázemí. Obecně se doporučuje nejíst nedostatečně tepelně upravené jídlo, zejména maso a zeleninu, a nepít vodu jinou než balenou.

Související

Více souvisejících

cestování nemoci důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy