"Krabice" místo hotelového pokoje? V Evropě se rozmáhá nový trend

Přespání v kabině vysoké a široké pouhých 1,45 metru nabízejí hotely s levnými mikropokoji, které jsou známy z Japonska a nyní vznikají i v Evropě. Po španělské Barceloně si takové ubytování mohou dopřát i návštěvníci italského Milána, píše francouzský deník Le Figaro.

"Je to novinka ve futuristickém stylu, člověk v podstatě spí v krabici," řekl jednatřicetiletý Chorvat Dragan Kupresanin, který si přenocování v hotelu Ostelzzz v jedné klidné ulici v centru Milána vyzkoušel. "Líbilo se mi to. Hodně lidí se vyhýbá hostelům kvůli nedostatku soukromí, ale tady je to v pohodě," dodal.

A few days ago I stayed at the 1st capsule hostel in Italy: Ostelzzz Milano. Such a wonderful experience!#ostelzzz #travelblogger #milan pic.twitter.com/jEs7kJ9uDr

— Penny Protopapa (@PenInWanderland) June 16, 2019

Ve standardním pokoji je na sebe nalepených osm kabin s postelí širokou 90 centimetrů a dlouhou dva metry. K dispozici je polštář a peřina, dvě zásuvky, prostor pro zavazadlo a noční stolek. Toaleta a sprchy jsou společné. Ceny se pohybují od 19 eur (480 Kč) se snídaní po 150 eur (3800 Kč) během milánského týdne designu.

Koncept se zrodil v Japonsku v 80. letech jako nouzové ubytování pro takzvané "salarymeny", tedy úředníky a zaměstnance velkých podniků, kteří pracují dlouho do noci a pak popíjejí v barech, a pro nešťastníky, kterým ujel poslední vlak.

V posledních letech začaly hotely s mikropokoji vyrůstat i jinde, nejprve v okolí letišť, jako například v Paříži, Moskvě nebo v Bangkoku. Následně pronikly i do center měst, třeba v Singapuru, Soulu či Bombaji. V Evropě jsou mimo letiště ale ještě vzácné, lze na ně kromě Milána a Barcelony natrefit ještě v Amsterodamu nebo Lucernu.

Podle blogerky Agnese Sabatiniové, jež píše o cestování, je "jediným negativem kabinového hotelu klaustrofobický pocit, kterým mohou trpět někteří hosté". Jinak ale mají mikropokoje hned tři výhody: poskytují dostatek soukromí, jsou laciné a centrum je na dosah ruky.

"Stísněné prostory nedělají mladým lidem potíže. Jediné, co požadují, je technologie: automatický check-in a zásuvky pro nabíjení jejich elektronických přístrojů," uvedla Sabatiniová, autorka blogu I’ll B right back.

Související

Více souvisejících

Hotely Turisté dovolená cestování Itálie zajímavosti

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy