Vánoce v ohrožení. Finský domov Santy Clause kvůli koronaviru osiřel

Vánoce se pomalu blíží, ale v domovském městě Santy Clause na severu Finska, kam se každý rok sjíždějí desítky tisíc turistů, to letos kvůli koronavirové pandemii na příliš veselé svátky nevypadá. Země totiž přijala přísná opatření a většinu zahraničních turistů přes hranice vůbec nepouští.

Vánoce
doporučujeme

Laponské město Rovaniemi, které láká na předvánoční kouzlo, pozorování polární záře či sněhové safari, tak už předem počítá finanční ztráty, napsala agentura Reuters.

Na severu Finska je předvánoční doba zpravidla vrcholem turistické sezóny, protože Rovaniemi se prezentuje jako oficiální domov Santy Clause a do města mimo jiné míří i desetitisíce dopisů s přáními od dětí z celého světa. Ale pokud bude Santa Claus zdravit návštěvníky zpoza plexiskla a elfové budou nosit roušky, tak to letos bude s vánoční atmosférou poněkud složité.

zdroj: YouTube

Už v srpnu hlásilo sdružení Business Finland pokles počtu zahraničních turistů oproti loňskému roku o 78 procent. "Místní podniky to vidí tak, že Vánoce jsou v ohrožení," obává se šéfka turistické kanceláře v Rovaniemi Sanna Karkkainenová. "Vánoce samozřejmě přijdou, ale jestli budou veselé, to je velký otazník," dodala.

Finsko letos na jaře pandemii covidu-19 zvládlo díky přísným opatřením dobře. Teď ale stejně jako zbytek Evropy sleduje stoupající čísla nakažených, která tento měsíc překonala dosavadní rekord, a vláda proto opět zvažuje zavedení dalších restrikcí. Země s 5,5 miliony obyvatel zatím zaznamenala více než 15.500 infikovaných a přes 350 úmrtí.

Obrovský pokles počtu turistů pociťuje například společnost Safarctica, která nabízí "severské zážitky" jako jsou například projížďky na sněžných skútrech nebo plavání v ledu. Podle obchodního ředitele Anttiho Antikainena se letos počet rezervací celkově sníží o 50 až 80 procent. "A myslím, že se to bude blížit spíš těm 80 procentům," odhaduje.

Firmy v turistickém sektoru, které na severu Finska zaměstnávají osm procent tamní práceschopné populace, už začaly propouštět a pomalu se vzdávají naděje, že by je mohla zachránit vánoční sezóna, ovšem pokud vláda v nejbližší době nezruší cestovní omezení.

"V tuto chvíli bych vám asi řekl, že Vánoce se ruší," shrnul vyhlídky podnikatelů z Laponska Harri Mallinen, který v Rovaniemi provozuje ubytovací areál Apukka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soumrak "botticelle". Řím zakázal provoz kočárů a bryček v ulicích města

03.12.2020 07:28 Římské zastupitelstvo schválilo zákaz provozu koňských povozů v ulicích italské metropole. Kočáry a…

Nad silnicí v Indii vede 27metrový most pro hady, má i "navigační zařízení"

01.12.2020 08:38 V severoindickém státě Uttarákhand vybudovali z přírodních materiálů most pro plazy a další lehká…

Českým turistům nejvíc chybí moře. Alternativou je četba či studium jazyků…

29.11.2020 10:40 Tuzemským cestovatelům při současných cestovních omezeních nejvíce chybí možnost jet k moři nebo…

AFP: Jak zimní střediska ve Švýcarsku zvládají covidové období

27.11.2020 09:20 Když vyjedete lanovkou na jeden ze zasněžených vrcholků nad lyžařským střediskem Verbier, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama