Německá zimní střediska se kvůli návalům zavírají před turisty, obdobný problém má i ČR

Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají parkoviště u výletních cílů a sjezdovek. Informuje o tom dnes agentura DPA. S problémem přeplněných parkovišť v době protiepidemických opatření se potýkají i české obce v rekreačních oblastech.

Německá policie, ilustrační foto

Mezi středisky zimních sportů, které se chtějí do značné míry uzavřít před turisty, patří například durynský Oberhof. "Přístup sem mají mít jen lidé, kteří tady bydlí, pracují nebo mají oprávněný zájem na tom sem přijet," řekl dnes DPA starosta města Thomas Schulz. O záměru už informoval durynského ministra vnitra Georga Meiera.

O víkendu byly podle DPA ulice Oberhofu zaplněny parkujícími automobily, které blokovaly příjezd hasičům a záchranářům. Oberhof se přitom připravuje na dva biatlonové světové poháry, z nichž první začíná už na konci tohoto týdne.

Schulz nevidí vůči uzavírce města alternativu. "Mám pochopení pro to, že to lidi, rodiny s dětmi za pandemie žene ven. Ale byli jsme zavaleni. Obec nemůže takovou masu lidí zvládnout," vysvětlil místní restriktivní opatření starosta.

Podle Schulze se ukázalo, že nestačí spoléhat na rozum. Podle něj se problém ještě vystupňuje, až přijedou navzdory všem doporučením fanoušci biatlonu. Závody přitom mají být bez publika.

Po víkendovém přívalu milovníků sněhu uzavřela příjezdy k parkovištím zátarasy také obec Hellenthal v pohoří Eifel v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Jenom na velkém parkovišti Hellenthalu bylo o víkendu zaparkováno na 1300 automobilů, řekl dnes mluvčí osmitisícové obce. Lidé podle něj poprvé nechávali své vozy i v okolních vesnicích a osadách poblíž belgické hranice.

"Přicházely proudy návštěvníků," řekl mluvčí obce. Louky a okraje místní silnice první třídy byly zablokované auty. Dnes do terénu vyrazili pracovníci místní správy, aby parkování znemožnili.

Už od neděle jsou zavřená parkoviště a také sjezdovky ve středisku Winterberg. Zákaz vstupu má jednodenní turisty odradit od hromadných návštěv zasněžených sáňkařských a lyžařských svahů. Dnes dopoledne tu byl zatím podle mluvčí zhruba třináctitisícového města převážně klid.

Své svahy turistům zavírá také hesenský Willingen. "Nevidíme na základě zkušeností jiné řešení," řekl dnes starosta města Thomas Trachte. Obec měla o svátcích nejdřív pozitivní zkušenosti s lidmi, ale po uzavření parkovišť a sjezdovek v nedalekém Winterbergu se tisíce lidí vydaly právě sem. Kromě problémů s nedostatkem parkovacích míst a toalet tak nebylo možné dál zaručit ochranu před infekcí.

Parkoviště a přístupové cesty v uplynulých dnech zaplavily automobily také v českých lyžařských a rekreačních oblastech. Například v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně byla plná parkoviště a na zasněžených svazích stovky lidí, přestože byly svahy pro sjezdové lyžování uzavřené. Podobně tomu bylo třeba na Božím Daru, kde přibylo karavanů i nepořádku na parkovištích.

Čechy letos zahraniční dovolená neláká, polovina z nich podle průzkumu…

07.06.2021 10:04 Dovolenou v létě letos neplánuje více než polovina Čechů a z těch, kteří ji plánují, je většina pro…

Průzkum: Do ciziny se chystají hlavně mladí Češi, většinou zamíří do…

01.06.2021 19:11 Na dovolenou do ciziny se v létě podle aktuálního průzkumu společnosti Kalkulátor.cz chystají…

CK: Klienti mají zájem o hrazené testy, chybějí ale přesné informace

01.06.2021 15:56 Tuzemské cestovní kanceláře sledují u klientů velký zájem o testy na koronavirus hrazené…

Izrael otevřel své hranice turistům, bude je ale vybírat

23.05.2021 14:21 Izrael otevřel své hranice turistům. Bude je ale vybírat, a protože registrace se otevřela teprve…

Zahraniční destinace chystají zahájení sezony. Co udělala pandemie s…

18.05.2021 13:06 Aktualizováno Zahraniční destinace se podle cestovní agentury <a href="https://www.invia.cz/" target="_blank" rel…

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

14.05.2021 14:04 V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více…

Související:

Právě se děje