Německá zimní střediska se kvůli návalům zavírají před turisty, obdobný problém má i ČR

Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají parkoviště u výletních cílů a sjezdovek. Informuje o tom dnes agentura DPA. S problémem přeplněných parkovišť v době protiepidemických opatření se potýkají i české obce v rekreačních oblastech.

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Mezi středisky zimních sportů, které se chtějí do značné míry uzavřít před turisty, patří například durynský Oberhof. "Přístup sem mají mít jen lidé, kteří tady bydlí, pracují nebo mají oprávněný zájem na tom sem přijet," řekl dnes DPA starosta města Thomas Schulz. O záměru už informoval durynského ministra vnitra Georga Meiera.

O víkendu byly podle DPA ulice Oberhofu zaplněny parkujícími automobily, které blokovaly příjezd hasičům a záchranářům. Oberhof se přitom připravuje na dva biatlonové světové poháry, z nichž první začíná už na konci tohoto týdne.

Schulz nevidí vůči uzavírce města alternativu. "Mám pochopení pro to, že to lidi, rodiny s dětmi za pandemie žene ven. Ale byli jsme zavaleni. Obec nemůže takovou masu lidí zvládnout," vysvětlil místní restriktivní opatření starosta.

Podle Schulze se ukázalo, že nestačí spoléhat na rozum. Podle něj se problém ještě vystupňuje, až přijedou navzdory všem doporučením fanoušci biatlonu. Závody přitom mají být bez publika.

Po víkendovém přívalu milovníků sněhu uzavřela příjezdy k parkovištím zátarasy také obec Hellenthal v pohoří Eifel v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Jenom na velkém parkovišti Hellenthalu bylo o víkendu zaparkováno na 1300 automobilů, řekl dnes mluvčí osmitisícové obce. Lidé podle něj poprvé nechávali své vozy i v okolních vesnicích a osadách poblíž belgické hranice.

"Přicházely proudy návštěvníků," řekl mluvčí obce. Louky a okraje místní silnice první třídy byly zablokované auty. Dnes do terénu vyrazili pracovníci místní správy, aby parkování znemožnili.

Už od neděle jsou zavřená parkoviště a také sjezdovky ve středisku Winterberg. Zákaz vstupu má jednodenní turisty odradit od hromadných návštěv zasněžených sáňkařských a lyžařských svahů. Dnes dopoledne tu byl zatím podle mluvčí zhruba třináctitisícového města převážně klid.

Své svahy turistům zavírá také hesenský Willingen. "Nevidíme na základě zkušeností jiné řešení," řekl dnes starosta města Thomas Trachte. Obec měla o svátcích nejdřív pozitivní zkušenosti s lidmi, ale po uzavření parkovišť a sjezdovek v nedalekém Winterbergu se tisíce lidí vydaly právě sem. Kromě problémů s nedostatkem parkovacích míst a toalet tak nebylo možné dál zaručit ochranu před infekcí.

Parkoviště a přístupové cesty v uplynulých dnech zaplavily automobily také v českých lyžařských a rekreačních oblastech. Například v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně byla plná parkoviště a na zasněžených svazích stovky lidí, přestože byly svahy pro sjezdové lyžování uzavřené. Podobně tomu bylo třeba na Božím Daru, kde přibylo karavanů i nepořádku na parkovištích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet Čechů cestujících do ciziny loni klesl o polovinu. Které destinace…

14.01.2021 13:20 I když se loni někteří Češi ani přes výrazný útlum cestovního ruchu navštěvování jiných zemí…

Konec drogové turistiky. Amsterdam hodlá zakázat cizincům vstup do…

08.01.2021 12:57 Amsterdam chce zahraničním turistům zakázat přístup do takzvaných coffeshopů a tím jim odepřít…

Britská muzea obdrží předměty z expedice polárníka Shackletona

05.01.2021 07:26 Britská vláda zakoupila sáně a vlajku použité na jedné z expedic objevitele Ernesta Shackletona k…

Expedice Tatra kolem světa 2 bude pokračovat, tým zamíří do Afriky

27.12.2020 16:11 Expedice Tatra kolem světa 2 bude asi po půlroční přestávce vynucené situací kolem pandemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama