Papež Benedikt XVI.

Benedikt XVI., původním občanským jménem Joseph Ratzinger, je emeritní papež, který byl v letech 2005–2013 v pořadí 265. papežem.

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v bavorském Marktlu nad Innem. V mládí byl krátce členem Hitlerjugend, kam se údajně musel ve 14 letech zapsat proti své vůli. Na konci války jej neminul wehrmacht, z něhož ovšem dezertoval a nakonec upadl do amerického zajetí. Po válce vystudoval teologii a filozofii v Mnichově, v roce 1951 byl vysvěcen na kněze. V roce 1959 získal profesuru na univerzitě v Bonnu, působil i v Münsteru, Tübingenu a Řeznu. V padesáti letech byl jmenován kardinálem.

Čistotu víry hlídal po boku Jana Pavla II. jako prefekt Kongregace pro nauku víry od roku 1981 až do dubna 2005, kdy se stal papežem. Pouhé tři měsíce nato umožnil výjimku z nepsaných pravidel a zahájil proces blahořečení Jana Pavla II., který ukončil blahoslavením v květnu 2011 na mši ve Vatikánu.

Jako rozbuška v islámském světě zapůsobil Benediktův projev v německém Řeznu v roce 2006, kdy citoval byzantského císaře ze 14. století: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci jako příkaz šířit jeho víru mečem." Situaci se pak papež snažil uklidnit, když vyjádřil lítost s tím, že byl "bohužel špatně interpretován". Navštívil též mešity v Turecku, Jordánsku či Izraeli a setkal se s jordánským či saúdskoarabským monarchou.

Proslul ale i tím, že se nebránil moderním technologiím a používal Facebook či si nechal zavést vlastní videokanál na síti YouTube. Za téměř osm let v čele katolické církve mu pokazilo renomé několik afér. Asi největší během jeho pontifikátu bylo v roce 2009 rozvíření skandálu pedofilních zločinů, jichž se kněží v Irsku dopouštěli několik desítek let; záhy vycházely najevo podobné případy z dalších zemí, včetně papežova rodného Německa. Benedikt XVI., jenž požádal Boha a oběti těchto zločinů za odpuštění, byl též obviňován, že byl součástí zatajování těchto případů ještě před nástupem na papežský stolec.

Mnohé pobouřil Benedikt XVI. i tím, že v prosinci 2009 podepsal dekret k blahořečení papeže Pia XII., který působil za druhé světové války a byl kritizován, že neudělal vše, co bylo v jeho silách, aby pomohl zastavit vyhlazování Židů. V této souvislosti vzbudilo kritiku i Benediktovo rozhodnutí z roku 2009 rehabilitovat britského duchovního Richarda Williamsona, který popřel existenci plynových komor za holokaustu.

Známá je i aféra Vatileaks, jejíž protagonista, papežův majordomus Paolo Gabriele, byl v říjnu 2012 odsouzen na 18 měsíců do vězení za krádež tajných dokumentů, jež vynášel z Vatikánu. Na stránkách novin se tak objevily papežovy soukromé dopisy či další dokumenty údajně svědčící o mocenských šarvátkách církevních hodnostářů. K podmíněnému trestu byl odsouzen i informatik Claudio Sciarpelletti za napomáhání Gabrielemu. Oba papež omilostnil. Na podzim 2015 propukla kauza Vatileaks 2, za kterou dostal španělský kněz Lucio Ángel Vallejo Balda trest 18 měsíců vězení.

Benediktova rezignace v únoru 2013 byla přesto překvapením, stal se první hlavou katolické církve, která za posledních téměř 600 let ze své funkce odstoupila. V prohlášení vysvětlil, že dospěl k přesvědčení, že z důvodu stáří (v 85 letech) již nemá dost sil na dobré vykonávání své funkce.

Po svém odchodu z čela katolické církve získal úřad emeritního biskupa římského a žije v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách. V čele římských katolíků stanul v březnu 2013 argentinský jezuita Jorge Mario Bergoglio, který jako papež přijal jméno František a je symbolem méně dogmatické a otevřenější podoby církve.

* 16. dubna 1927

† 31. prosince 2022

Související články:

Papež František

Tajemství Vatikánu odhaleno: Mezi papeži Benediktem XVI. a Františkem panovalo napětí

Ačkoliv papež František často uváděl, že mít ve Vatikánu bývalého papeže Benedikta XVI. bylo jako žít v jednom domě se svým dědečkem, kniha nejbližšího spolupracovníka zemřelého emeritního papeže ukazuje na údajné napětí, které po rezignaci v roce 2013 vyvolávalo soužití dvou papežů v malém městském státě. Informovala o tom agentura Reuters.
Tisíce lidí začaly již za tmy přicházet do Vatikánu na pohřeb Benedikta XVI.

Sledovali jsme živě: Vatikán pohřbil emeritního papeže Benedikta XVI.

Emeritní papež Benedikt XVI. byl dnes pochován při smutečním obřadu, kterého se na vatikánském Svatopetrském náměstí zúčastnilo podle odhadů více než 50.000 lidí. Rakev se zesnulým byla uložena do hrobky v kryptě baziliky svatého Petra. Benediktovou smrtí skončilo deset let trvající soužití dvou papežů ve Vatikánu, což bylo ve dvoutisícileté historii církve bezprecedentní.
Vatikán, ilustrační fotografie.

V Římě budou kvůli pohřbu Benedikta XVI. platit mimořádná bezpečnostní opatření

Řím přijímá v souvislosti se čtvrtečním pohřbem emeritního papeže Benedikta XVI. mimořádná bezpečnostní opatření. Stejně jako v minulosti při pohřbu papeže Jana Pavla II. či významných svatořečeních bude nasazeno více než 1000 policistů. Navýšen bude také počet detektorů kovů při vstupu na vatikánské Svatopetrské náměstí, informovala dnes agentura APA s odvoláním na místní úřady. 
Papež František

Papež František označil zesnulého předchůdce Benedikta za velkého hlasatele víry

Papež František při dnešní generální audienci označil svého zesnulého předchůdce Benedikta XVI. za velkého hlasatele víry. Desítky tisíc lidí mezitím využily poslední možnost rozloučit se ve Vatikánu s emeritním papežem, informovaly tiskové agentury. Do Svatopetrské baziliky, kde bylo tělo od pondělí vystaveno, dorazilo za tři dny celkem kolem 200.000 lidí. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek na Svatopetrském náměstí.
S emeritním papežem Benediktem XVI. se přišlo rozloučit už na 135.000 lidí

S bývalým papežem Benediktem XVI. se přišlo rozloučit už 135.000 lidí

Na 135.000 lidí se v pondělí a dnes přišlo do vatikánské Svatopetrské baziliky rozloučit se zesnulým emeritním papežem Benediktem XVI., informovala italská televize Sky TG24. Tělo bude v bazilice vystaveno ještě ve středu od sedmi ráno do 19:00. Na čtvrteční smuteční obřad, jehož detaily ještě nebyly zveřejněny, má podle místních médií dorazit na 70.000 lidí, včetně duchovních, ale také monarchů, prezidentů či premiérů. Do Vatikánu se chystají i český premiér Petr Fiala a čeští biskupové.
Petr Fiala

Vatikán se chystá na pohřeb papeže Benedikta XVI.. Očekává se 70 tisíc lidí, za Česko pojede Fiala

Králové, šlechtici, prezidenti i mnozí duchovní se chystají zúčastnit pohřbu emeritního papeže Benedikta XVI., který bude ve čtvrtek celebrovat na Svatopetrském náměstí současný papež František. Příjezd oficiálně potvrdili zástupci Itálie, Německa nebo Česka. Řím počítá s účastí až 70.000 věřících. Dnes, tedy druhý den, kdy lidé možnost se s Benediktem osobně rozloučit, se před Svatopetrskou bazilikou opět tvoří fronty, informovala agentura APA.
Lidé se ve Vatikánu loučili s papežem Benediktem XVI. (2.1.2023)

Poslední rozloučení s Benediktem XVI. Do Vatikánu dorazily tisíce lidí

Desítky tisíc věřících se dnes přišly do vatikánské Svatopetrské baziliky rozloučit se zesnulým emeritním papežem Benediktem XVI, uvedla agentura AP. Již od časných ranních hodin se před vstupem do hlavního vatikánského chrámu vytvořila dlouhá fronta. Podle odhadů mělo dnes přijít dát Benediktovi poslední sbohem nejméně 25.000 lidí. Když se ale dveře baziliky uzavřely, Vatikán oznámil, že dorazilo až 65.000 osob.
Olaf Scholz

Zemřel velikán víry a rozumu, Benedikt XVI. byl velkým teologem, vzpomíná svět na někdejšího papeže

Za ušlechtilého a dobrého člověka, který byl darem pro katolickou církev i svět, označil papež František svého předchůdce Benedikta XVI., který dnes zemřel ve věku 95 let. Hold bavorskému rodákovi, který stál v čele církve v letech 2005 až 2013, vzdali i mnozí evropští státníci nebo americký prezident Joe Biden. Zesnulého vyzdvihují jako velkého teologa nebo obránce "tradičních hodnot".
Papež Benedikt XVI.

Zemřel emeritní papež Benedikt XVI., bylo mu 95 let

Ve věku 95 let dnes zemřel emeritní papež Benedikt XVI., oznámil Vatikán. Zdravotní stav rodilého Němce se v poslední době zhoršoval. Benedikt stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy se úřadu vzdal kvůli chatrnému zdraví. Pohřeb bude ve čtvrtek 5. ledna 2023 na vatikánském Svatopetrském náměstí. Povede ho současný papež František.
Katolický kněz Tomáš Halík

Zástupci církve o smrti Benedikta XVI.: Zemřel jeden z největších teologů a katolických intelektuálů

Zemřel jeden z největších papežů a teologů tohoto i minulého století, reagoval na úmrtí Benedikta XVI. pražský arcibiskup Jan Graubner. I podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla odešla snad největší osobnost teologie posledního století. Za jednoho z nejvýznamnějších katolických intelektuálů 20. století ho považuje i římskokatolický kněz Tomáš Halík. Emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes ve věku 95 let. Na církevních budovách budou vyvěšeny černé prapory a v den pohřbu 5. ledna se rozezní zvony.
Benedikt XVI.

Benedikt XVI. odsloužil ve svém pokoji mši, stav emeritního papeže je stabilní

Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. je stabilní, s pomocí svého osobního sekretáře dokonce odsloužil mši ve svém pokoji. Napsala to dnes agentura ANSA s odkazem na zdroje z bývalého vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, kde o 95letého Benedikta pečují zdravotníci. Později to potvrdil i Vatikán. Zdraví bývalé hlavy katolické církve se tento týden náhle zhoršilo.
bývalý papež Benedikt XVI.

Bývalý papež Benedikt XVI. je nadále ve vážném stavu

Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní. Informoval o tom dnes Vatikán. Jeho mluvčí Matteo Bruni uvedl, že Benedikt v noci dobře spal, je při vědomí a má zcela jasnou mysl. Ve středu Vatikán sdělil, že zdravotní stav 95letého bývalého papeže se kvůli vysokému věku náhle zhoršil a že o něj nepřetržitě pečují lékaři.

* 16. dubna 1927

† 31. prosince 2022

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 42 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy