Tajemství Vatikánu odhaleno: Mezi papeži Benediktem XVI. a Františkem panovalo napětí

Ačkoliv papež František často uváděl, že mít ve Vatikánu bývalého papeže Benedikta XVI. bylo jako žít v jednom domě se svým dědečkem, kniha nejbližšího spolupracovníka zemřelého emeritního papeže ukazuje na údajné napětí, které po rezignaci v roce 2013 vyvolávalo soužití dvou papežů v malém městském státě. Informovala o tom agentura Reuters.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel 31. prosince ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Pochován byl ve čtvrtek ve Svatopetrské bazilice, smuteční obřad vedl nynější papež František.

Jen několik hodin po pohřbu začalo italské nakladatelství rozesílat novinářům úryvky z 330stránkové knihy s názvem Nic než pravda - Můj život vedle Benedikta XVI., jejímž autorem je arcibiskup Georg Gänswein.

Šestašedesátiletý německý prelát byl Benediktovým osobním tajemníkem od roku 2003, kdy byl pozdější papež ještě kardinálem. Po jeho boku zůstal téměř 20 let až do jeho smrti. Do roku 2020 byl také dveřníkem papeže Františka.

V knize, která se má na pulty knihkupectví dostat příští týden, Gänswein podává zasvěcený pohled na Benediktovo zvolení v roce 2005 i na jeho rozhodnutí stát se prvním papežem po 600 letech, který odstoupil. Věnuje se také období Benediktova života po složení funkce, jeho zdraví i posledním hodinám života.

Přestože se Benedikt po své rezignaci do značné míry vyhýbal veřejným vystoupením, zůstal vzorem pro katolické konzervativce, kteří nesouhlasili s reformami prováděnými papežem Františkem, připomíná Reuters.

Podle Gänsweina Benedikta "překvapilo", že František nikdy nereagoval na veřejný dopis z roku 2016, v němž čtyři konzervativní kardinálové obvinili Františka z vytváření zmatků v morálních otázkách. Uvádí také, že Benedikt nesouhlasil s některými Františkovými postoji.

František půl roku po svém zvolení v roce 2013 poskytl dlouhý rozhovor jezuitskému časopisu a poslal jej Benediktovi, aby se k němu vyjádřil. Gänswein uvádí, že Benedikt ve své odpovědi kritizoval způsob, jakým František odpovídal na otázky týkající se potratů a homosexuality. Podle sekretáře rovněž považoval za "chybu" Františkovo rozhodnutí omezit sloužení tradiční latinské mše.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že ke knize, kterou Gänswein napsal společně s italským novinářem Saveriem Gaetou, nemá žádný komentář.

Prvních sedm let po Františkově zvolení papežem si Gänswein ponechával dvě funkce: prefekta papežské domácnosti a osobního tajemníka emeritního papeže. Gänswein v knize píše, že s novým papežem nikdy nedokázal dosáhnout "ovzduší důvěry" a že František ho pravděpodobně nechal tak dlouho zastávat funkci prefekta z úcty k Benediktovi.

Skončil až lednu 2020, kdy se ocitl v centru nepříjemné epizody spojené s vydáním knihy o kněžském celibátu, kterou napsal konzervativní kardinál Robert Sarah. Ten tvrdil, že Benedikt byl jejím spoluautorem, což emeritní papež popřel a požadoval, aby jako autor publikace uváděn nebyl. František, kterému se podle oficiálních vatikánských zdrojů nelíbilo, jak se aféra navenek řešila, Gänsweina z funkce prefekta odvolal.

Benediktův sekretář ve své knize také uvádí, že mu Benedikt o svém úmyslu odstoupit řekl 25. září 2012, tedy asi pět měsíců předtím, než tak skutečně učinil. Informována byla o papežově úmyslu později jen hrstka nejvyšších vatikánských činitelů.

Gänschwein také tvrdí, že se snažil Benedikta od záměru rezignovat odradit a doporučoval mu raději zvolnit a v pontifikátu pokračovat. Papež se ale přesvědčit nenechal a místo toho začal přemýšlet o nejlepším načasování události, o které si byli oba vědomi, že bude historická.

Související

Petr Fiala

Fiala podepsal dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem

Český premiér Petr Fiala a kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, podepsali ve čtvrtek na úřadě vlády dohodu mezi Českou republikou a Vatikánem. Česko tím završilo více než 20 let trvající vyjednávání a stalo se jednou z posledních evropských zemí, která takovou smlouvu se Svatým stolcem dosud neměla.

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. Papež František

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy