Tajemství Vatikánu odhaleno: Mezi papeži Benediktem XVI. a Františkem panovalo napětí

Ačkoliv papež František často uváděl, že mít ve Vatikánu bývalého papeže Benedikta XVI. bylo jako žít v jednom domě se svým dědečkem, kniha nejbližšího spolupracovníka zemřelého emeritního papeže ukazuje na údajné napětí, které po rezignaci v roce 2013 vyvolávalo soužití dvou papežů v malém městském státě. Informovala o tom agentura Reuters.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel 31. prosince ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V čele katolické církve stál v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Pochován byl ve čtvrtek ve Svatopetrské bazilice, smuteční obřad vedl nynější papež František.

Jen několik hodin po pohřbu začalo italské nakladatelství rozesílat novinářům úryvky z 330stránkové knihy s názvem Nic než pravda - Můj život vedle Benedikta XVI., jejímž autorem je arcibiskup Georg Gänswein.

Šestašedesátiletý německý prelát byl Benediktovým osobním tajemníkem od roku 2003, kdy byl pozdější papež ještě kardinálem. Po jeho boku zůstal téměř 20 let až do jeho smrti. Do roku 2020 byl také dveřníkem papeže Františka.

V knize, která se má na pulty knihkupectví dostat příští týden, Gänswein podává zasvěcený pohled na Benediktovo zvolení v roce 2005 i na jeho rozhodnutí stát se prvním papežem po 600 letech, který odstoupil. Věnuje se také období Benediktova života po složení funkce, jeho zdraví i posledním hodinám života.

Přestože se Benedikt po své rezignaci do značné míry vyhýbal veřejným vystoupením, zůstal vzorem pro katolické konzervativce, kteří nesouhlasili s reformami prováděnými papežem Františkem, připomíná Reuters.

Podle Gänsweina Benedikta "překvapilo", že František nikdy nereagoval na veřejný dopis z roku 2016, v němž čtyři konzervativní kardinálové obvinili Františka z vytváření zmatků v morálních otázkách. Uvádí také, že Benedikt nesouhlasil s některými Františkovými postoji.

František půl roku po svém zvolení v roce 2013 poskytl dlouhý rozhovor jezuitskému časopisu a poslal jej Benediktovi, aby se k němu vyjádřil. Gänswein uvádí, že Benedikt ve své odpovědi kritizoval způsob, jakým František odpovídal na otázky týkající se potratů a homosexuality. Podle sekretáře rovněž považoval za "chybu" Františkovo rozhodnutí omezit sloužení tradiční latinské mše.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že ke knize, kterou Gänswein napsal společně s italským novinářem Saveriem Gaetou, nemá žádný komentář.

Prvních sedm let po Františkově zvolení papežem si Gänswein ponechával dvě funkce: prefekta papežské domácnosti a osobního tajemníka emeritního papeže. Gänswein v knize píše, že s novým papežem nikdy nedokázal dosáhnout "ovzduší důvěry" a že František ho pravděpodobně nechal tak dlouho zastávat funkci prefekta z úcty k Benediktovi.

Skončil až lednu 2020, kdy se ocitl v centru nepříjemné epizody spojené s vydáním knihy o kněžském celibátu, kterou napsal konzervativní kardinál Robert Sarah. Ten tvrdil, že Benedikt byl jejím spoluautorem, což emeritní papež popřel a požadoval, aby jako autor publikace uváděn nebyl. František, kterému se podle oficiálních vatikánských zdrojů nelíbilo, jak se aféra navenek řešila, Gänsweina z funkce prefekta odvolal.

Benediktův sekretář ve své knize také uvádí, že mu Benedikt o svém úmyslu odstoupit řekl 25. září 2012, tedy asi pět měsíců předtím, než tak skutečně učinil. Informována byla o papežově úmyslu později jen hrstka nejvyšších vatikánských činitelů.

Gänschwein také tvrdí, že se snažil Benedikta od záměru rezignovat odradit a doporučoval mu raději zvolnit a v pontifikátu pokračovat. Papež se ale přesvědčit nenechal a místo toho začal přemýšlet o nejlepším načasování události, o které si byli oba vědomi, že bude historická.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež Benedikt XVI. Papež František

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy