Armáda ČR posílí policii o další 2000 vojáků, nasadit jich může až 4096

Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch policie o 2000 na až 4096 osob. Pomáhat budou po dobu nouzového stavu, uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O navýšení počtu podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška požádalo ministerstva vnitra, zvýšit tak chce kapacitu policie, řekl ČTK.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vláda ČR
doporučujeme

"Vláda dnes rozhodla o zvýšení počtu vojáků vyčleněných ve prospěch Policie ČR o 2000, tedy na 4096 osob. Toto nařízení je platné po dobu trvání nouzového stavu," uvedl Metnar. Dodal, že armáda pomáhá, kde je třeba, a bude v tom pokračovat.

Podle Pejška vláda rozhodla na žádost ministerstva vnitra o posílení policejních kapacit a o posílení pořádkových sil. 

Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že cílem navýšení počtu vojáků je snaha pomoci plnit přijatá zvýšená bezpečnostní opatření proti koronaviru. "Tím nedojde k vyčerpání sil a prostředků policie a nebude negativně ovlivněno provádění standardních úkolů policie v oblasti vnitřní bezpečnosti při standardním výkonu zajišťování veřejného pořádku a úkolů v trestním řízení," uvedl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že povoláním vojáků nebude snížena obranyschopnost ČR ani plnění mezinárodních závazků. "Navýšením počtu vojáků bude policie schopna zachovat současný rozsah každodenní služby poskytované občanům České republiky," dodal Caletka.

Vláda již v březnu rozhodla, že armáda na posílení policie vyčlení 2096 vojáků. Pomáhají především při střežení uzavřených hranic. Další až tři stovky vojáků se zapojí do tzv. chytré karantény, v rámci které vytvoří odběrové týmy na testování lidí potenciálně nakažených koronavirem nebo budou zajišťovat dezinfikaci určených prostor.

Armáda se také zapojuje do rozvozu ochranných pomůcek, vojenští lékaři a zdravotníci pracují ve vojenských i civilních nemocnicích a vojenští policisté střežili obce na Olomoucku, které byly uzavřeny kvůli koronavirové epidemii. Náčelník generálního štábu Aleš Opata v dopise vojákům ve středu uvedl, že dosud bylo nasazeno 3565 vojáků, a to příslušníků bojových útvarů, zdravotníků, lékařů, epidemiologů, sester, řidičů, plánovačů, chemiků, logistů nebo analytiků.

V armádě na začátku roku sloužilo přes 22.000 vojáků. Dalších několik tisíc profesionálních vojáků je zařazeno pod Vojenskou policií, Vojenské zpravodajství či Hradní stráž. Ministerstvo obrany tak k letošnímu 1. lednu mělo celkem 25.899 vojáků z povolání.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Armáda ČR dostane nové přilby, uspěly ve vojskových zkouškách

29.05.2020 15:54 Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to dnes oznámila na…

GIBS obvinila dva policisty, z cizinců měli podvodně lákat peníze

28.05.2020 13:03 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty z oddělení pobytových kontrol…

Související:

Právě se děje

Další zprávy