Exdetektiv Vokál stanul před soudem, podle žaloby poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů

Obvodní soud pro Prahu 5 se dnes začal zabývat případem bývalého kriminalisty Luďka Vokála a podnikatele Albina Arifoviče. Obžaloba tvrdí, že exdetektiv poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů. Arifovič je stíhán kvůli podplácení. Kvůli tomu, že by u soudu mohly zaznít utajované skutečnosti, bude Vokál i někteří svědci vypovídat bez účasti veřejnosti.

Luděk Vokál
doporučujeme

Média dříve uvedla, že Vokál s obžalobou nesouhlasí. Arifovič se ze soudního jednání omluvil. Vokál je obžalován také z toho, že využíval služební auto k soukromým účelům.

Podle státního zástupce Michala Muravského se Vokál trestné činnosti dopouštěl mezi lety 2010 a 2015. Muravský mimo jiné tvrdí, že bývalý elitní detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) poskytoval informace z Národní protidrogové centrály (NPC) muži, který byl podezřelý z rozsáhlé drogové trestné činnosti. Podle obžaloby ho Vokál například upozornil, že ho NPC může odposlouchávat. Mužově přítelkyni také podle spisu zajistil udělení dlouhodobého pobytu v Česku. Dalšímu muži, který byl podezřelý z vydírání, pak Vokál podle Muravského umožnil vyhnout se trestnímu postihu.

Obžaloba dále tvrdí, že Vokál od roku 2014 komunikoval s Arifovičem, kterému údajně předával informace informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Od Arifoviče za to podle obžaloby převzal auto za zhruba půl milionu korun.

Předsedkyně trestního senátu Jana Humeni dnes nechala přečíst obžalobu, následně ale z jednání vyloučila veřejnost. Vokál a někteří další svědci, jako jsou například Vokálovi bývalí podřízení, by podle ní mohli ve svých výpovědích mluvit o utajovaných informacích. Hlavní líčení je zatím naplánované do 3. září.

Vokál čelí obžalobě ještě v případu, který se týká údajného vyzrazení razie Vidkun. Podle obžaloby prozradil Arifovičovi, že policie bude v kauze zasahovat. Podnikatel v této kauze figuruje jako svědek. I v tomto případu Vokál vinu odmítá, v závěrečné řeči u soudu loni v lednu uvedl, že jeho stíhání mělo být prostředkem k tomu, jak zlikvidovat ÚOOZ a tehdejšího šéfa útvaru Roberta Šlachtu.

Obvodní soud Vokála v případu původně obžaloby zprostil, protože žalovaný skutek podle něj nebyl trestným činem. Rozsudek ale nadřízený soud zrušil, soudkyně Jana Humeni následně bývalému detektivovi uložila 13měsíční podmínku s odkladem na 2,5 roku a zákaz činnosti u policie na 16 měsíců. I s tímto rozsudkem odvolací soud nesouhlasil, obvodní soud tak bude případ řešit znovu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý voják dostane do konce roku novou přilbu, jsou dělané pro "moderní…

28.09.2020 14:43 Do konce roku dostane každý voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. Jejich první…

Obrana koupí protiletadlový raketový systém z Izraele, bude stát 10 miliard

25.09.2020 11:13 Aktualizováno Ministerstvo obrany chce koupit protiletadlový raketový systém SHORAD přímo od izraelské vlády.…

Do domova důchodců v Humpolci se vracejí pracovníci, armáda odjela

25.09.2020 09:46 Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19…

Obrana podepsala smlouvu na servis Pandurů, zaplatí za něj téměř 2,4…

25.09.2020 09:30 Ministerstvo obrany dnes ráno podepsalo rámcovou smlouvu na servis bojových vozidel Pandur na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama