Kauza letounů CASA: Žalobce pozměnil názor, Parkanové hrozí mnohem nižší trest

Státní zástupce Jan Kořán uvedl v dnešní závěrečné řeči v kauze nákupu letounů CASA, že se u bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) nepodařilo prokázat zneužití pravomoci. Nově pro ni proto navrhl mírnější právní kvalifikaci, a to nedbalostní maření úkolu veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku z vědomé nedbalosti.

Vlasta Parkanová
doporučujeme

Bývalé političce tak nyní hrozí namísto původních deseti let maximálně tři roky vězení.

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Kořán vyčítá Parkanové a Staňkovi to, že nákup tří letounů byl předražený. Výši škody, kterou podle něj dvojice způsobila státu, dnes zrevidoval na základě dodatku ke znaleckému posudku z 819 milionů na 777 milionů korun.

"Obžaloba má za to, že se skutek stal a posuzuje ho jako trestný čin," konstatoval Kořán v úvodu svého projevu u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Státní zástupce původně tvrdil, že Parkanová při nákupu zneužila pravomoc, protože chtěla zlepšit své postavení ve vládě, "především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat". Dnes ale připustil, že tento motiv nelze dovodit, a to zejména vzhledem k tomu, co u soudu vypověděli kolegové Parkanové z vlády - mimo jiné samotný Topolánek, někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL, TOP 09) nebo expremiér Petr Nečas (ODS).

Kořán dnes také ostře zkritizoval průběh hlavního líčení. Předsedkyně soudního senátu Markéta Binderová podle něj upřela oběma obviněným právo na spravedlivý proces. Řekl, že náležitě nevyslechla některé svědky, kteří nepodporovali tvrzení obžaloby, čímž mohla znevýhodnit obhajobu Parkanové i Staňka.

Upozornil také na průtahy v řízení. Obžalobu podával koncem roku 2015 a první hlavní líčení se konalo až v květnu 2017. Binderová se v mezičase pokusila z věci vyloučit, chtěla také kauzu vrátit k došetření. Kořánovi vadí, že soudkyně pak za tři a půl roku nařídila jen 21 jednacích dní.

Oba obžalovaní vinu odmítají. Parkanová k soudu nechodí. Bývalý ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk vypověděl, že ministerstvo obrany řešilo nákup letounů standardním procesem jako ostatní veřejné zakázky a že s vědomím složitosti nákupu byla navíc řada kroků projednávána a schvalována na úrovni vlády.

K výši trestů, které obžaloba oběma obviněným navrhne, se Kořán vyjádří později v rámci dnešního jednacího dne. Staňkovi i nadále hrozí až deset let odnětí svobody za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Domov pro seniory ve Sloupnici je zasažen covidem, nastoupila armáda

31.10.2020 15:30 Do nákazou covid-19 zasaženého domova seniorů ve Sloupnici na Svitavsku dnes přijelo pomáhat deset…

Téměř 3500 lidí má prověrku, i když ji na svém postu nemusí mít

31.10.2020 13:20 Na úřadech a ministerstvech v Česku bylo loni 3472 zaměstnanců, kteří mají prověrku na nakládání s…

NATO pomáhá Česku v boji s covidem, o víkendu přiletí z USA vojenští…

30.10.2020 16:50 O víkendu do Česka přiletí sedm vojáků Spojených států, v Praze připraví misi amerických lékařů. Na…

Českou armádu bude v Bruselu zastupovat generálmajor Alan, vystřídá…

30.10.2020 10:36 Českou republiku bude od začátku listopadu jako vojenský představitel při NATO a EU zastupovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama