Policie bude nacvičovat znovuzavedení hraničních kontrol

Zhruba 400 policistů, vojáků, celníků, hasičů a příslušníků vězeňské služby bude dnes a ve čtvrtek nacvičovat znovuzavedení kontrol na českých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Kontrolovat budou tři bývalé hraniční přechody v Jihomoravském a Zlínském kraji. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ředitel cizinecké policie Milan Majer. Cvičení začne dnes v poledne a potrvá 24 hodin.

Policie ČR kontroluje řidiče

Fiktivní nařízení ministerstva vnitra o znovuzavedení kontrol na státních hranicích obdržela policie podle Majera v 07:00. "Na základě toho jsme aktivovali společné operační plány k provedení znovuzavedení kontrol," popsal Majer.

Ochranu hranic bude policie trénovat na bývalých hraničních přechodech Lanžhot, Mikulov a Starý Hrozenkov. Ozbrojené složky podle Majera budou simulovat opravdové podmínky, které by nastaly v případě nutnosti kontroly zavést, vyzkouší si také zadržení většího počtu migrantů, které budou představovat figuranti. Policisté také vystaví registrační místo pro zadržené lidi u přechodu Lanžhot. Majer dodal, že při akci bude nasazená speciální technika cizinecké policie, mimo jiné drony letecké služby.

Hasičů se cvičení účastní asi 80. Podle náměstka Petra Ošlejška při cvičení zajistí výstavbu zázemí pro registrační místo. "Naši kolegové vyjeli na místo, provedli průzkum terénu a v současné době už finišuje výstavba logistického zázemí," uvedl Ošlejšek. Celní správa nasadí zhruba 40 příslušníků, při cvičení bude využívat například zavazadlový rentgen, zapojí také psy cvičené na vyhledávání lidí, dodal šéf celníků Milan Poulíček.

Úkolem vězeňské služby bude podle ředitele odboru vězeňské a justiční stráže Jiřího Prince eskortování zadržených do a z registračního místa. "Budeme disponovat jedním autobusem z Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně a pětičlennou posádkou včetně řidiče," dodal Princ.

Do cvičení se zapojí i zdravotníci ministerstva vnitra. Podle ředitele zdravotnického zařízení vnitra Miroslava Červenky bude jejich úkolem ošetření zadržených lidí, kontrola kvůli případným infekčním nemocem a jejich případné dopravení do nejbližšího zdravotnického zařízení.

Policie znovuzavedení hraničních kontrol nacvičovala v minulosti několikrát. Poslední cvičení se konalo v listopadu 2019 a policisté spolu s armádou, hasiči a celní správou při něm hlídali pět hraničních přechodů v Moravskoslezském kraji.

Cizinecká policie v loňském roce odhalila při nezákonné migraci 7093 cizinců, což byl oproti roku 2019 nárůst o téměř 25 procent. Většina, konkrétně 6645 lidí, byla zadržena při nelegálním pobytu, zbytek pak při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici. Čísla však velmi ovlivnili lidé, kteří na území Česka vstoupili v rozporu s nařízeními ministerstva zdravotnictví. Ta v prvním pololetí loňského roku omezovala nebo přímo zakazovala jejich pobyt v zemi kvůli šíření nemoci covid-19. Nárůst zadržených při nelegální tranzitní migraci se zase projevil ve druhé polovině roku.

V letošním roce se zatím počet zadržených lidí při nelegální migraci také zvyšuje, k poslednímu červnu jich bylo evidováno 5430, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o více než dvěstěprocentní nárůst.

Kulhánek ocenil medailí velitele jednotky za evakuaci z Afghánistánu

05.10.2021 14:33 Resortní medailí ocenil velitele jednotky Vojenské policie KAMBA za zvládnutou evakuaci z…

Šéf Vězeňské služby Dohnal končí, nahradí ho Michailidis

30.09.2021 14:52 Dlouholetý generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal končí v čele bezpečnostního sboru.…

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup děl za 8,5 miliardy z Francie

30.09.2021 12:29 Aktualizováno Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 52 samohybných houfnic CAESAR od francouzské firmy…

O nákupu letounů L-39NG může být rozhodnuto do konce roku, řekl Metnar

29.09.2021 14:05 O nákupu cvičných letounů L-39NG pro českou armádu může být rozhodnuto do konce letošního roku.…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Související:

Právě se děje

reklama