Vojáci si polepší. Platy jim vzrostou plošně o 1500 korun

Platy vojáků se od začátku roku zvýší plošně o 1500 korun. Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je vojín, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda. O té zatím politici nerozhodli. Vyplývá to z nařízení vlády, o jehož dnešním schválení vládou informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Navýšení je stejné jako u zaměstnanců ve veřejné správě, kterým také platy vzrostou o 1500 korun. Výjimkou jsou učitelé, kterým se tarify zvednou o osm procent.

O platech policistů a členů dalších bezpečnostních sborů ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ještě vyjednává. I u nich by mělo platit, že základ navýšení bude 1500 korun.

Svobodník bude mít nově měsíčně 26.850, rotný 34.580 a major 57.920 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, dostane v tarifu 130.070 korun. Nejnižší tarify mají vojíni. Na ně jsou zařazeni začínající vojáci, kteří absolvují tříměsíční kurz základní přípravy. Jim vzroste tarif stejně jako minimální mzda. Na její výši se ještě vládní koalice nedomluvila. Minimální mzda letos činí 13.350 korun, stejný je i tarif vojínů.

Metnar novinářům řekl, že při zvyšování platů je třeba brát v potaz ekonomickou kondici země. "Služební příjem vojáků stále roste. Myslím, že je to lukrativní, dobře finančně ohodnocené povolání," uvedl. Rozpočet ministerstva obrany bude plánované navýšení tarifů stát asi 686 milionů korun. Počítá s tím již návrh státního rozpočtu, kterým se zabývá Sněmovna.

Platy vojáků se naposledy zvýšily od začátku letošního roku o dvě procenta. Například tarif svobodníka se zvýšil o 500 korun na 25.350 korun, rotného o 650 korun na 33.080 korun a majora o 1110 Kč na 56.420 korun. V roce 2017 rostly tarify dvakrát, a to o deset procent a o sedm procent.

Kromě tarifů mají vojáci nárok na různé příplatky, například výkonnostní, zvláštní, na bydlení nebo stabilizační. Průměrný plat vojáků z povolání tak je vyšší než 40.000 korun hrubého, řekla ČTK Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25.104 vojáků z povolání. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34.105 korun.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Vláda ČR Lubomír Metnar Jan Hamáček Policie ČR mzdy / platy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy