Černochová dnes jednala s moldavským ministrem o bezpečnostní situaci

O zhodnocení bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině nebo o bilaterální a obranně-průmyslové spolupráci dnes jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s moldavským ministrem obrany Anatoliem Nosatiim. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany, o jednání úřad informoval i na svém webu www.army.cz. Černochová podpořila vstup Moldavska do EU.

"Jednání se zaměřilo na zhodnocení bezpečnostní situace v kontextu války na Ukrajině, bilaterální a obranně-průmyslovou spolupráci," uvedlo ministerstvo.

Úřad napsal, že Moldavsko má ústavně zakotvenou neutralitu, v tamní společnosti ale dochází v souvislosti s konfliktem na Ukrajině k posunu veřejného mínění a narůstá příklon k proevropskému směřování země. Válka na Ukrajině proto byla jedním z hlavních témat jednání ministrů. "Ministryně Jana Černochová vyjádřila politickou podporu vstupu Moldavska do Evropské unie a ocenila jeho odhodlání posílit spolupráci s NATO," poznamenalo ministerstvo. Snaha Moldavska o větší spolupráci s aliancí podle ní vysílá jasnou zprávu o geopolitické orientaci země. "Jsme také připraveni poskytnout maximální podporu vstupu Moldavska do Evropské unie,“ zdůraznila.

"Je zřejmé, že čelíte obrovskému tlaku ze strany Ruska, které se snaží destabilizovat vaši zemi a zvrátit prozápadní směřování Moldavska," uvedla Černochová.

Ministři se shodli, že by obě strany měly usilovat o prohloubení obranné spolupráce, a to i prostřednictvím dodávek produktů českého obranného průmyslu při modernizaci ozbrojených sil Moldavska.

Související

Více souvisejících

Jana Černochová Moldavsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy