Na Domažlicku se srazily dva vlaky. Na místě tři mrtví a desítky zraněných

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se dnes kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky, jedním z nich byl expres z Mnichova, v němž cestovali také cizinci. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík. Další obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. ČTK to řekli policisté a hasiči.

Po srážce vlaků u Domažlic několik mrtvých a zraněných

Materiální škody podle Drážní inspekce přesáhnou 100 milionů Kč. Kriminalisté podle policejní mluvčí Dagmar Brožové zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Místo nehody kriminalisté ohledávají, řekla ČTK.

Pět lidí je po nehodě ve vážném stavu a pět má středně těžká zranění, většina zraněných je v plzeňské fakultní a v domažlické nemocnici, dva přepravili záchranáři do Prahy. Desítky lidí utrpěly lehčí zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba 20 lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli.

Na místo dorazil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Na twitteru napsal, že vlak Západní expres projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem. Havárie se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala škody přesáhnou 100 milionů korun. Na místě pracuje pět inspektorů, včetně generálního inspektora. "Expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody jsou předmětem šetření," uvedl Drápal.

"Na místě už začaly odklízecí práce, protože vyšetřování skončilo. Pomáhají hasiči," uvedla v 16:50 mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová. Na místo nehody se už byli podívat zástupci firmy, která bude velkým pozemním jeřábem zvedat lokomotivu z náspu. Podle mluvčí by to jeřáb na nehodovém vlaku nezvládl. Zatím není jasné, kdy technika dorazí.

České dráhy (ČD), jejichž dva zaměstnanci zemřeli a tři byli zraněni, spolupracují s vyšetřovateli a vedou vlastní šetření. "Poskytneme pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme přijali potřebná rozhodnutí," řekl generální ředitel Ivan Bednárik. Odškodnění i náhradu hmotných škod jsou připraveny vyplatit co nejrychleji. "Prosíme všechny přímé účastníky události a rodinné příslušníky obětí, aby nás kontaktovali na e-mailu: [email protected] Aktivní je také krizová linka 800 100 064, na níž jsou psychologové," uvedl dopravce v tiskovém prohlášení.

Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další jsou v nemocnici v Domažlicích. "Z Německa přijelo deset sanitek a odvezli si do Německa deset osob hovořících německy. Šlo o středně těžká a spíše lehčí zranění (jsou zahrnuty v celkovém počtu 67)," uvedla Svobodová.

Před 15:00 hasiči vystříhali mrtvé tělo strojvůdce z expresu, z místa museli odstranit metrovou vrstvu plechů a železa.

Německý expres patří soukromému dopravci Die Länderbahn, který spadá pod firmu Netinera, dceřinou společnost italské Ferrovie dello Stato Italiane. V tiskovém prohlášení dopravce uvedl, že odpovídá za provoz vlaků Alex jen na německém území a že jízdu z pohraniční stanice Furth im Wald už mají na starosti ČD. Spoje, které teď míří z Německa do Prahy, končí ve Furth im Waldu, odkud ČD organizují náhradní dopravu.

Hasiči zřídili informační linku na čísle 950 330 330 pro lidi postižené touto mimořádnou událostí.

Provoz na jednokolejné mezinárodní trati Praha - Plzeň - Mnichov bude podle podle předpokladů SŽ obnoven provoz v pátek v 18:00. Trať z Plzně do Mnichova je zatím stále brána jako regionální, SŽ podle mluvčí připravuje její rozšíření na dvě koleje, elektrifikaci a moderní elektrický zabezpečovací systém z Plzně do Domažlic. "Dvojkolejku" chystají také v Bavorsku od hranic ke Schwandorfu.

Nehody na na české železnici si od minulého léta vyžádaly několik obětí a desítky zraněných. Po čelní srážce dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku loni 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno, jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu, a srážka osobního vlaku jedoucího loni 9. září z Klatov do Domažlic s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem si vyžádala 19 zraněných.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Dálnice D7 a D48 jsou po nehodách uzavřené

17.09.2021 09:03 Dálnice D7 u Nezabylic na Chomutovsku je kvůli převrácenému kamionu uzavřená. Odtahová služba…

Ceny benzinu a nafty v Česku dál rostou

16.09.2021 08:19 Pohonné hmoty v Česku za poslední týden mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95…

Cyklisty bude nutné objíždět ve vzdálenosti 1,5 metru. Jinak hrozí…

15.09.2021 19:19 Motoristé budou muset od července 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Evropské zabezpečení má být do deseti let na téměř 5000 kilometrech…

13.09.2021 17:42 Aktualizováno Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně…

Na Klatovsku proti sobě vyjely v neděli dva vlaky, málem se srazily

13.09.2021 10:17 Aktualizováno Dva vlaky vyjely v neděli večer na jednu kolej proti sobě u Horažďovic na Klatovsku. Včas zastavily…

Neprůjezdná D1: Dodávka nabourala do cestářů, odhodila je na policejní vůz

10.09.2021 09:09 Řidiče dodávky na dálnici D1 na Benešovsku v noci zřejmě přemohl spánek a naboural do auta…

Dálnice D10 je uzavřena. Převrátil se na ni kamion

09.09.2021 10:32 Provoz dálnice D10 u obce Zápy v okrese Praha-východ dnes zkomplikovala havárie kamionu. Zatím z…

U Žatce se srazil autobus se dvěma auty, jeden člověk zemřel na místě

08.09.2021 12:10 Po střetu autobusu se dvěma osobními vozidly u Žatce na Lounsku dnes dopoledne zemřel jeden člověk.…

U řidičských zkoušek budou nové otázky, zaměří se na konkrétní situace

08.09.2021 11:27 Do testovacích sad u zkoušek na řidičské průkazy brzy přibude 120 nových otázek. Zaměřovat by se…

Dopravní kolaps na D8: Směr na Prahu je neprůjezdný, komplikují ho opravy…

08.09.2021 08:48 Na dálnici D8 jsou dnes ve směru na Prahu od Nové Vsi na Mělnicku kolony, důvodem je ranní nehoda i…

Související:

Právě se děje

reklama