PŘEHLED: Sníh i dnes v některých krajích komplikuje řidičům život

Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné, většina upozorňuje na možné komplikace. Řada komunikací je tak sjízdná s větší či menší opatrností a na některých silnicích místy leží i rozbředlý sníh.

Doprava v zimě, ilustrační foto

Na silnicích ve středních Čechách místy leží zbytky rozbředlého sněhu

Silnice ve středních Čechách jsou dnes ráno většinou mokré, místy na nich leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Řidiči by měli být proto opatrní, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských silničářů.

Krajští cestáři měli v noci na dnešek v terénu 50 vozů zimní údržby. Během soboty vyjelo na silnice v kraji 155 vozů, nejvíce na Kladensku a Kutnohorsku. Policie v celém regionu zaznamenala větší množství nehod, většinou se obešly bez zranění. Po 15:00 sněžit přestalo a mírně se oteplilo. K večeru se ale srážky vrátily, místy byly smíšené.

Ve vyšších oblastech Pardubického kraje je na silnicích místy rozbředlý sníh

Silnice v Pardubickém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích ve vyšších polohách regionu leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. V okolí Lanškrouna na otevřených úsecích se mohou vlivem větru tvořit sněhové jazyky a závěje. Na Svitavsku je na některých silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu, vyplynulo z ranního sdělení silničářů.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, místy ještě sněžení nebo déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly kolem nuly, na horách kolem minus tří stupňů Celsia.

Silnice v hradeckém kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice v Královéhradeckém kraji byly ráno po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vozovkách ve vyšších oblastech kraje ležel po chemickém ošetření místy rozbředlý sníh, na některých horských silnicích vrstva sněhu. Řidiči by měli být zvláště opatrní v nejvyšších partiích Orlických hor, například v okolí Šerlichu, vyplynulo z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno kolem nuly, na horách kolem minus tří stupňů Celsia, zataženo, místy ještě sněžení nebo déšť se sněhem.

Na jižní Moravě v noci sněžilo, silnice jsou sjízdné s opatrností

Silnice na jižní Moravě jsou kvůli nočnímu sněžení či mrznoucímu dešti sjízdné většinou jen se zvýšenou opatrností. Silničáři hlásí z některých okresů také nebezpečí náledí či námrazy. Na silnicích, které se ošetřují jen pluhováním a inertním posypem, pomalu odtává slabá sněhová pokrývka, vyplývá z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Podle místa a nadmořské výšky nasněžilo podle kamer umístěných u silnic od poprašku do několika centimetrů sněhu. Teploty se pohybují okolo nuly a vozovka může namrzat. Někde jsou zbytky rozbředlého sněhu. V Brně vyjeli silničáři hodinu po půlnoci a zatím jsou stále v ulicích, uvedl ve zprávě pro média provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

V Moravskoslezském kraji sněží, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné, řidiči na nich ale musí dbát na zvýšenou opatrnost. Na většině vozovek jsou zbytky rozbředlého sněhu nebo jsou po chemickém ošetření mokré. Sníh je i na dálnicích. V kraji dál sněží a je kvůli tomu horší viditelnost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na zhruba 25 kilometrů dlouhém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi Frýdlantem nad Ostravicí a částí Bílé Hlavatou platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Vede v kopcích kolem přehrady Šance s pitnou vodou, takže se tam silnice nesmí solit a těžké vozy mají v kopcích i při slabé sněhové vrstvě problémy.

Na severu Čech jsou silnice sjízdné s opatrností

V Ústeckém a Libereckém kraji jsou dnes všechny silnice s opatrností sjízdné. Sněhové jazyky se objevují ve vyšších polohách, místy může být ledovka. Silničáři vyjeli s technikou do hor, zjistila ČTK. Policisté řeší nehodu dvou osobních aut v České Lípě a u obce Spořice na Chomutovsku na sjezdu z D7, který je uzavřen kvůli vysypanému nákladu. Dodávka se do příkopu převrátila u obce Černovice na Chomutovsku na silnici 13, kde provoz není omezen.

Sníh leží na silnici 10 v obcích Harrachov, Kořenov, Desná a Tanvald v okrese Jablonec nad Nisou. Řidiče nabádají silničáři kvůli sněhovým jazykům k jízdě se zvýšenou opatrností. Komunikace v polohách pod 300 metrů nad mořem jsou většinou suché, v některých úsecích se může tvořit ledovka. Na sypače narazí motoristé na horách, vozidlo údržby se pohybuje také na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a hranicí s Německem.

Silnice ve Zlínském kraji pokryl sníh, s opatrností je vše sjízdné

Silnice ve Zlínském kraji pokryl v noci na dnešek sníh, vozovky jsou všechny sjízdné, zvýšená opatrnost je ale na místě, řekl dnes ČTK zlínský dispečer správy silnic. Se sněhem na cestách musejí řidiči počítat v nižších i vyšších polohách, všechny sypače jsou v terénu. Silničáři nabádají řidiče, aby se nepokoušeli vyjet na letních pneumatikách, silnice jsou kluzké.

"Sněžilo, cesty jsou zasněžené, auta jsou ve výjezdu všechny, sypeme. Na Zlínsku napadlo zhruba od pěti centimetrů, na kopcích kolem Valašských Klobouk, napadne možná i deset centimetrů, a stále sněží. Vše je s opatrností sjízdné, zimní pneumatiky už jsou nutnost, je potřeba jezdit pomalu, klouže to," řekl dnes ČTK dispečer zlínských silničářů.

Olomoucký kraj pokryl sníh, místy napadlo až deset centimetrů, vše je sjízdné

Olomoucký kraj v noci na dnešek pokryl sníh, místy napadlo až deset centimetrů. Na silnicích většinou leží rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva, silničáři mají v terénu všechny sypače. Všechny silnice jsou však podle nich sjízdné, zvýšená opatrnost je ale na místě. V některých regionech, jako je Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko, stále sněží, řekli dnes ČTK dispečeři správ silnic.

Nejvíce sněhu napadlo na Olomoucku. "Během noci napadlo pět až deset centimetrů sněhu, nasazeno bylo 20 sypačů a údržba stále probíhá. Na silnicích udržovaných chemicky leží vrstva sněhu po chemickém posypu, která postupně roztává, na inertních vozovkách leží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Na Šternbersku se místy tvoří sněhové jazyky, ale není to nic dramatického," řekl dnes ČTK dispečer olomouckých silničářů. Dodal, že všechny silnice jsou sjízdné, ale opatrnost je nutná.

Všechny sypače jsou venku také na Přerovsku, tam navíc stále sněží, ale srážky by již měli ustávat, uvedl tamní dispečer. Bílo je na Přerovsku všude, napadly zhruba tři centimetry, místy i více. "Zpočátku mrholilo, pak to kolem 02:00 přešlo ve sněžení. Všechny vozovky jsou na Přerovsku sjízdné po posypu nebo plužení, zvýšená opatrnost je ale na místě," uvedl dispečer. Nejméně tři centimetry sněhu napadly také na Prostějovsku, i tam jsou silničáři v terénu a provádějí zimní údržbu, vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, uvedla prostějovská dispečerka.

Sněžilo i na severu kraje. "Na Jesenicku v celém okrese stále drobně sněží. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice udržované chemicky jsou místy holé a mokré po chemickém posypu, ve vyšších polohách na nich leží slabá rozbředající vrstva. Na inertních vozovkách je od středních poloh ujetá sněhová vrstva krytá posypem," řekl ČTK dispečer jesenických silničářů. Na Šumpersku napadlo během noci až pět centimetrů sněhu a stále mírně sněží. "Všechny silnice jsou propluženy, v nižších polohách leží zbytky rozbředajícícho sněhu, od vyšších poloh leží ujetý sníh," řekl ČTK dispečer šumperských silničářů.

Silničáři na Vysočině měli kvůli sněžení přes noc 140 výjezdů

Silničáři na Vysočině měli večer a v noci kvůli sněhu asi 140 výjezdů. Teď jsou všechny silnice v kraji sjízdné se zvýšenou opatrností, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Podle meteorologů bude dnes v kraji zataženo, k večeru by mělo na většině území sněžit.

Na Vysočině v noci na dnešek nejdřív pršelo, pak začalo sněžit. Nejdřív začali silničáři jezdit na Třebíčsku a Žďársku, pak i ve všech dalších okresech. "Teď máme všechno ošetřené. Na jedničkách a dvojkách, kde se sype chemií, mohou být zbytky rozbředlého sněhu po posypu," řekl dispečer. Na vozovkách, kde se používá štěrk, může být zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Přibylo 30.350 potvrzených případů covidu, padl další rekord

25.01.2022 08:05 V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v…

Odborníci v Izraeli doporučili očkovat čtvrtou dávkou všechny

25.01.2022 09:25 Panel izraelských odborníků dnes doporučil začít očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19 všechny…

Babišova vláda podle expremiéra vymýtila korupci z nejvyšších pater…

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Na Kolínsku sjel do příkopu autobus, několik zraněných

24.01.2022 09:38 V zatáčce mezi Velimí a Novou Vsí I na Kolínsku sjel dnes před 7:00 do příkopu autobus. Cestovalo v…

Dopravu v Česku místy výrazně komplikuje sníh

21.01.2022 09:34 Dopravu na mnoha místech v zemi dnes ráno komplikuje sníh. Problémy jsou zejména ve vyšších…

Dálnici D1 uzavřela v noci nehoda, na zledovatělé vozovce se tvoří kolony

21.01.2022 07:59 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Desítky aut havarovaly na dálnici D5, šest lidí se zranilo

20.01.2022 22:05 Aktualizováno Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Dálnice D5 se po hromadné nehodě zprovozní kolem půlnoci, jeden pruh už ve…

20.01.2022 21:36 Aktualizováno Dálnice D5 bude po dnešní hromadné nehodě 36 aut směrem na Prahu plně zprovozněna kolem půlnoci.…

Vláda rozhodla o snížení slev ve veřejné dopravě o 25 procent

19.01.2022 19:47 Aktualizováno Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes…

Konec značek podle krajů? Stát zvažuje vytvoření celorepublikových RZ aut

19.01.2022 11:39 Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky,…

Pracovní karanténa by se měla týkat i řidičů autobusů, navrhuje Pecková

17.01.2022 11:18 Pracovní karanténa kvůli covidu-19 by se podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) měla…

Hromadná nehoda omezila provoz na D1. Tvořily se dlouhé kolony

16.01.2022 20:36 Aktualizováno Na dálnici D1 ve směru na Brno podle policie havarovala dnes vpodvečer tři osobní auta, dodávka a…

Nejtragičtější den na silnicích. V pátek zemřelo šest lidí

15.01.2022 19:53 V pátek večer zemřela žena, kterou na přechodu v Lučanech nad Nisou na Jablonecku srazilo auto.…

Související:

Právě se děje

reklama