Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující fáze

Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo dneškem do rozhodující fáze. Prokuratura začne s předvoláváním svědků a předkládáním důkazů. V nepřítomnosti jsou souzeni tři Rusové a Ukrajinec ruské národnosti.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Všech 298 cestujících a členů posádky přišlo o život. Většinu obětí tvořili Nizozemci, proto se proces koná právě v Nizozemsku v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

V soudní síni dnes byli přítomni někteří příbuzní obětí. "Je to pro nás velmi těžké. Víte, dnes je první den obžaloby," řekl agentuře AP Evert van Zijtveld, jehož dcera Frederique a syn Robert-Jan se nacházeli na palubě sestřeleného civilního boeingu 777.

Soud bude posuzovat objemný spis o 65.000 stranách. Předsedající soudce Hendrik Steenhuis dnes řekl, že tak bude činit nestranně. "Budou tu probírány nepříjemné věci," řekl lidem v soudní síni. "Pokud to na vás bude příliš, máte možnost místnost kdykoliv opustit," dodal.

Vyšetřování, které trvalo téměř šest let, vyústilo v obžalování Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova a Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Všichni se podle všeho nacházejí v Rusku. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní vězení.

Od začátku procesu v březnu 2020 se zatím uskutečnily pouze předběžné výslechy. S předkládáním důkazů soudu začne prokuratura podle AP v úterý.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před třemi roky dospěl k závěru, že letadlo Boeing 777 zasáhla raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama