Komplikace na MPSV. Kdo bude zajišťovat systém pro vyplácení dávek?

Ministerstvo práce začalo s přípravou výběrového řízení na dodavatele, který by od roku 2021 případně provozoval a rozvíjel nynější informační systém pro vyplácení dávek od společnosti OKSystem. Za rok a čtvrt měl mít resort sice nový systém, jeho dodavatele ale zatím ani po dvou soutěžích nemá. Nyní řeší námitky vyřazeného vítěze druhého tendru. Snaží se ale i o smír s vítězem prvního tendru, nynějším dodavatelem OKSystemem, s nímž od smlouvy odstoupilo. Vyplývá to z vyjádření náměstka ministerstva práce Jana Baláče na jednání sněmovního sociálního výboru.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

ministerstvo práce
doporučujeme

Podle původních plánů měl v resortu práce už od roku 2017 fungovat nový propojený informační systém. Jeho součástí měl být i systém dávek. Přípravy se ale z různých důvodů protahovaly. Ministerstvo proto dvakrát prodlužovalo smlouvu na nynější systém s OKSystemem, roční prodloužení stojí půl miliardy.

Výběrové řízení na dodavatele nového systému dávek se konalo dvakrát. Poprvé ho ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun, vybralo OKSystem. Od smlouvy pak odstoupilo. Firma se brání žalobou. Druhý tendr resort vyhlásil v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty přidělil loni firmě DXC Technology. Antimonopolní úřad po stížnosti neúspěšného uchazeče OKSystemu, který nabízel cenu 829 milionů, nařídil přezkum. Ministerstvo pak vítěze kvůli nízké ceně vyřadilo. Nyní řeší jeho námitky, odpovědět mu má do 26. září.

Podle Baláče jsou nyní tři cesty. Vedle výběrového řízení na nového provozovatele nynějšího systému je to vyřešení druhého tendru, nebo smír s OKSystemem a pokračování prvního tendru. Žádná z nich ale není bez komplikací a případných dalších průtahů, dodal.

Pokud by si resort nechal nynější systém, stále nemá část jeho zdrojových kódů, tedy programu. Ministerstvo vyzvalo OKSystem, za jakých podmínek by je od něj mohlo získat. Navíc by i výběr nového provozovatele mohl skončit u antimonopolního úřadu.

Tam by se případně mohl obrátit také vyřazený vítěz druhého tendru, pokud resort nyní jeho námitky neuzná. Jeho systém podle Baláče odpovídá potřebám ministerstva. Náměstek míní, že rychle by se dal zprovoznit i systém z prvního tendru od OKSystemu, který se připravoval víc než rok. Podle nynějších potřeb proti tehdejšímu zadání přibyla ale asi tisícovka požadavků, podotkl Baláč. Ministerstvo zjišťuje, kolik by stály a jak dlouho by trvalo jejich splnění.

Podle šéfa sněmovního podvýboru pro dávkové a informační systémy Lukáše Koláříka (Piráti) se dá předpokládat, že se proces přípravy bude kvůli problémům se soutěžením dál protahovat. "Ještě v prvním čtvrtletí příštího roku nemusí být jasné, kdo bude zakázku dělat, čímž se zkracuje doba na realizaci. Mám obavy, jestli se dá vše stihnout do konce roku 2020," řekl Kolářík.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

13. důchody pro české seniory? Ministryně Maláčová promluvila

15.10.2019 23:01 Aktualizováno Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost …

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

08.10.2019 23:11 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama