Rodičům se poslat děti do škol nevyplatí. Jestli podvádějí stát, nikdo nekontroluje

Školní výuka se začátkem března v souvislosti s epidemií koronaviru zrušila a během postupného uvolňování přijatých restriktivních opatření došlo k jejímu částečnému znovuobnovení, a to pouze na bázi dobrovolnosti. Povinná docházka by se měla obnovit až v září.

Navzdory částečnému otevření škol je pro rodiče i nadále finančně výhodnější zůstávat s dětmi spíše doma a učit se s nimi na dálku. Díky ošetřovnému dosáhnou totiž na 80 % denního vyměřovacího základu, do něhož jsou zahrnuty všechny kalendářní dny, včetně víkendů. Srovnáme-li si to s průměrným platem, pak se jedná o 1300korunovou ztrátu. Podle informací serveru iROZHLAS ale dochází i k podvodům, na něž upozornili učitelé.

Část rodičů nechodí do práce, ale čerpá ošetřovné, a děti posílá do školy. Pro úřady je ale častokrát nemožné tyto podvody odhalit. "Škola nebo školské zařízení vyplňuje pro rodiče formulář, kterým potvrzuje, že je dítě žákem školy a tento žák se osobně neúčastní na vzdělávacích aktivitách. Zařízení musí tento tiskopis rodiči vydat v den, kdy o něj požádá,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Mluvčí Správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová navíc vysvětlila, že pokud rodič dítě hned následující den do školy pošle, pak už není potřeba žádných dalších razítek ani potvrzení. Zda opravdu dítě zůstává doma, úřady nezjišťují. Jediné, co se řeší, jsou formální nedostatky nebo udání.

„Právní úprava ošetřovného nezavádí žádné nové speciální kontroly. Současně se okresní správy sociálního zabezpečení věnují případným oznámením ze strany škol nebo zaměstnavatelů,“ objasnila mluvčí.

„Škola není již povinna kontrolovat, zda rodiče zneužívají dávky nemocenského pojištění, ani konat jiné úkony, jelikož další je již v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí, respektive České správy sociálního zabezpečení, která dávky vyplácí,“ dopověděla Drmolová.

Na kontroly nejsou lidé

K počtu provedených kontrol se mluvčí Správy sociálního zabezpečení nevyjádřila. Podle dostupných informací čerpal jenom během května ošetřovné přibližně čtvrt milionů lidí. "Plošná kontrola nebyla zavedena jednak z toho důvodu, že se nedomníváme, že by mělo platit "co příjemce dávky, to podvodník", ale především také z kapacitních a personálních důvodů," vysvětlila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Brodská, proč nebyly zavedeny kontroly.

Zaměstnavatelé si ale podle hlavní analytičky Hospodářské komory Kariny Kublekové na tento liknavý přístup státní správy stěžují. „To je velmi kontraproduktivní. Zaměstnavatel tyto zaměstnance postrádá ve své výrobě. Často potřebuje každou ruku. Chybí v české ekonomice a způsobují problémy v organizaci práce,“ řekla.

Dostupná data resortu práce a sociálních věcí ukázala, že úřady během června vyplatily ošetřovné ve výši tří miliard korun, a to 190 tisícům rodičů. Za měsíc květen se jednalo o částku menší než půl miliardy.

Související

Jana Maláčová

ČSSD si dva měsíce po neúspěšných volbách zvolí nové vedení

Dva měsíce po neúspěšných sněmovních volbách, ve kterých poprvé za dobu samostatné ČR nepronikla sociální demokracie do dolní komory Parlamentu, si ČSSD na pátečním sjezdu zvolí nové vedení. O funkci předsedy sociální demokracie se zatím přihlásilo sedm kandidátů, favority volby jsou ministryně práce v demisi Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 uskuteční on-line formou.
Úřad práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) Ministerstvo práce a soc. věcí ošetřovné

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy