Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta.

Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, nicméně stále jich bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345.000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče, informoval dnes Úřad práce ČR. Analytici pokles nezaměstnanosti předpokládali.

Nezaměstnanost letos víceméně klesá od března. Na začátku roku se kvůli omezením v době epidemie koronaviru vyšplhala na 4,3 procenta. "Dlouhodobě jsme na špici celé EU," uvedla dnes na twitteru k nezaměstnanosti ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

V listopadu se situace na pracovním trhu podle úřadu výrazně nezměnila a odpovídá daným klimatickým podmínkám, do evidence úřadu se tedy začínají hlásit sezonní pracovníci. Kvůli útlumu sezonních prací, především v zemědělství a lesnictví, tak nezaměstnanost podle ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona v následujících měsících pravděpodobně vzroste.

Trh práce nadále ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických a technických profesích. Dlouhodobý zájem je i o kvalifikované řemeslníky. S rozjezdem zimní turistické sezony ale zaměstnavatelé zatím vyčkávají, uvedl šéf úřadu práce.

Nezaměstnanost opět klesla! Jsme na 3,3 procentech, tedy o půl procentního bodu méně než loni. V listopadu bylo 245 549 uchazečů o zaměstnání, tedy o 6 140 méně než v říjnu. Dlouhodobě jsme na špici celé EU a já díky rekordní zaměstnanosti předávám MPSV ve výborném stavu.

— Jana Maláčová ?? (@JMalacova) December 8, 2021

Ke konci listopadu zaměstnavatelé podle úřadu nabízeli proti říjnu zhruba o 7600 méně pracovních míst, a to 344.840. Proti loňskému listopadu jich ale bylo o téměř 27.000 více. Zhruba u tří čtvrtin těchto míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním a 73 procent tvoří pozice vhodné i pro cizince. Nejvyšší poptávka po nových pracovnících je v Praze a Středočeském kraji.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v listopadu v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde shodně činil 4,9 procenta. Následoval Karlovarský kraj se čtyřmi procenty. Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných i před rokem, což podle úřadu práce odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji, kde bylo v jedenáctém měsíci bez práce 2,1 procenta lidí.

Mezi okresy byla úroveň nezaměstnanosti nejnižší v okresech Praha-východ, a to 1,3 procenta. Jen o něco vyšší nezaměstnanost, 1,6 procenta, vykázalo Pelhřimovsko, Benešovsko a okres Rychnov nad Kněžnou. Okresy nejvíce postiženými nezaměstnaností zůstávají Karvinsko, kde v listopadu bylo bez práce 8,4 procenta lidí, a Mostecko s listopadovou nezaměstnaností 6,2 procenta.

Podporu v nezaměstnanosti ve sledovaném měsíci pobíralo v zemi 73.463 lidí, tedy téměř 30 procent všech uchazečů vedených v evidenci. Meziročně bylo lidí s nárokem na podporu o 15.318 méně a v průměru podpora činila 9290 korun měsíčně.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní Úřad práce Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 10 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy