Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Stát by měl také zvážit placení části důchodu z daní. Posílit by se mělo spoření na stáří. Víc by měli začít do systému na penze přispívat živnostníci.
Zkrátit by se měla povinná doba pojištění pro získání důchodu a zvednout penze lidí s nadprůměrným výdělkem. Uvádí to analýza k důchodové reformě, o kterou ČR loni OECD požádala. Dokument dnes zveřejnilo ministerstvo práce.
Do penzí putuje téměř 30 procent výdajů státu. Společnost stárne, seniorů přibývá a pracovníků, kteří na penze přispívají, naopak bude ubývat. Podle expertů není penzijní systém v nynější podobě udržitelný a spadne do deficitů, které by mohly dosahovat několika procent hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních hodnotách by to byly stovky miliard korun. Babišova vláda uvedla důchodovou reformu v programu jako první ze svých šesti hlavních priorit. Návrh zatím nepředložila. Do voleb zbývá necelých 11 měsíců.
OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Před dvěma lety radila posouvat věk, zkrátit povinnou dobu pojištění, posílit spoření na stáří i zásluhovost u lidí s vyšším výdělkem. Doporučení v analýze zopakovala.
Důchodový věk se v Česku zvedá každý rok obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet do penze zhruba po roce 2036. Vláda loni další navyšování, které by se týkalo dnešních dvacátníků a třicátníků, odmítla. O věku by měl jednat příští kabinet v roce 2024.
OECD doporučuje navázat penzijní věk na délku života. Podle ní to politikům "pomáhá odolávat pokušení" dělat populární, ale neudržitelná rozhodnutí. V ČR by to znamenalo oddalování nástupu do penze o necelý měsíc ročně. Navyšování by se mělo týkat i věku pro nástup do předčasné penze.
Podle OECD je průměrný příjem seniorů ve srovnání s příjmem v Česku i přes vysoké odvody nízký. V důchodovém systému je vysoká míra přerozdělování a penze jsou velmi nivelizované. "Náhradové poměry jsou vysoké u osob s nízkými příjmy, zatímco osoby s vysokými příjmy doplácí na velmi nízkou vnitřní výnosnost svých odvodů," uvádí zpráva. Doporučuje lidem s nadprůměrným výdělkem zvednout penzi.
Podle doporučení by se měl systém zjednodušit a zprůhlednit. Jednodušší by měl být i výpočet důchodu, aby ho lidé mohli předvídat. Zásluhová procentní výměra by se měla počítat ze všech výdělků stejně, nyní se u vyšších příjmů krátí. Základní výměru penze radí OECD hradit z daní. Umožnilo by to snížit vysoké sazby sociálního pojištění. Část peněz by se mohla převést do spoření. Posílit by se měla výkonnost fondů i motivace lidí odkládat si na stáří.
Nárok na penzi mají lidé po 35 letech pojištění. Podle doporučení by se měla doba zkrátit, podle toho by se ale krátil i důchod.
Sladit by se měly odvody zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Ty odvádějí pojistné z poloviny zisku. "Vezmeme-li zisk OSVČ a celkové mzdové náklady zaměstnance jako rovnocenné, úplná harmonizace by znamenala, že by vyměřovací základ OSVČ v České republice činil 74,7 procenta ze zisku," stojí ve zprávě. Podle ní nižší odvody pro OSVČ představují "skrytou dotaci" a pokud chtějí politici živnostníky podporovat, má to být při podnikání.
"Finanční podporu OSVČ v důchodovém systému lze těžko zdůvodnit. Zaprvé poskytuje výhodu pouze na základě typu smlouvy. Zadruhé to narušuje financování důchodů nebo to vede k tomu, že ostatní kategorie pracujících platí vyšší odvody," uvádí OECD.
O reformě jedná komise pro spravedlivé důchody. Debatovala o tom, že by se nynější veřejný důchodový systém mohl rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní solidární důchod z daní a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Podle OECD navrhovaná reforma systém výrazně zjednodušuje, ale bonusy za péči a odpracované roky ho zas komplikují. Komise diskutovala i o vyšších odvodech pro OSVČ a zkrácení doby povinného pojištění.
"OECD potvrdila naši několikaměsíční práci na důchodové reformě... Je to jasný signál, že jdeme správným směrem," sdělila ČTK ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo v tiskové zprávě však zároveň uvedlo, že zvyšování důchodového věku nepřipustí.
Související

Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD
oecd , důchody , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 1 hodinou

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 2 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 3 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 5 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 6 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 7 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera
Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.
Zdroj: Libor Novák