Česko čeká mírná recese a vysoká inflace, stojí ve zprávě OECD

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. 

Zpráva Česku také doporučuje rozpočtovou konsolidaci. Podle Fialy chce vláda ročně snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun.

V hospodářském výhledu pro letošní rok je OECD optimističtější než české instituce, když ministerstvo financí čeká pokles o 0,5 procenta, Česká národní banka (ČNB) o 0,3 procenta. Naopak inflaci čeká OECD vyšší, když odhad ministerstva je 10,4 procenta a prognóza ČNB 10,8 procenta.

V příštím roce by podle OECD mělo přijít hospodářské oživení, HDP vzroste o 2,4 procenta a inflace klesne na 4,2 procenta. Pro boj s růstem cen organizace Česku doporučuje udržovat přísnou měnovou politiku, dokud inflace nebude jednoznačně mířit ke dvěma procentům. Zároveň bude podle organizace třeba, aby vládní podpůrná opatření byla cílená, nikoli plošná, v opačném případě by kabinet k inflaci přispíval. Zpráva konstatuje, že uvolněná makroekonomická politika let 2020 a 2021 k vysoké inflaci přispěla.

Zpráva také upozorňuje na vysoké deficity veřejných financí z posledních let. Pro střednědobou fiskální udržitelnost by Česko podle OECD mělo posílit daňovou progresi nebo zvýšit věk pro odchod do důchodu. Organizace také doporučuje změnit rozložení daňové zátěže - měly by se snížit povinné odvody, a naopak vzrůst daně z nemovitosti, spotřební daně nebo environmentální daně.

Podle Fialy OECD přesně vystihla výzvy, kterým Česko čelí, a navrhovaná opatření jdou směrem, o který se snaží i vláda. "Jsem rád, že tato významná a nezávislá organizace potvrzuje nutnost provedení reformních kroků, které někdy nejsou třeba úplně příjemné a mohou částí společnosti být vnímány jako bolestivé, ale které jsou nezbytné pro dobrou budoucnost naší země," řekl Fiala.

Kabinet podle něj pracuje na konsolidaci veřejných financí, strukturální schodek chce snižovat o jedno procento HDP. Strukturální deficit, tedy výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, byl loni podle ministerstva financí 2,6 procenta HDP. Celkový schodek rozpočtu 360,4 miliardy korun odpovídal 3,6 procenta HDP.

Vláda podle Fialy také pracuje na důchodové reformě, která zajistí slušnou penzi i dnešním čtyřicátníkům a mladším. Zároveň se změny nedotknou lidí v těsně předdůchodovém věku, zdůraznil premiér.

OECD se ve své zprávě zaměřila i na naplňování klimatických cílů. Podle Cormanna se Česku daří snižovat emise skleníkových plynů, jejich objem ale stále zůstává relativně vysoký. Zpráva doporučuje mimo jiné zaměřit se na investice do energeticky úsporného bydlení, kde by stát měl podporovat ekologické technologie vytápění a zvyšovat energetickou účinnost budov. Česko by také podle Cormanna mělo v dlouhodobém horizontu zavést uhlíkovou daň.

Související

Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.
Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

Více souvisejících

Ekonomika oecd inflace Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Donald Trump

Trump pozastavil plánovaná cla. Mexiko vyšle na hranice s USA armádu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že na měsíc pozastaví plánovaná cla na Mexiko, a to po telefonickém jednání s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou. K tomuto kroku došlo v reakci na dohodu, podle níž Mexiko vyšle 10 000 vojáků Národní gardy na severní hranici se Spojenými státy, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina potřebuje volby, shodly se nečekaně USA s Ruskem. Kyjev se obává nátlaku

Ukrajinská vláda vyjádřila vážné obavy nad rostoucím tlakem Spojených států a Ruska na uspořádání voleb, zatímco země stále čelí ruské invazi. Nečekaná shoda mezi Moskvou a Washingtonem vyvolává v Kyjevě strach, že by mohlo dojít k dohodě mezi oběma velmocemi, která by Ukrajinu odsunula na vedlejší kolej v rozhodování o vlastní budoucnosti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zastaví pomoc Africe, pokud nepřestane utlačovat bělochy. Záhy přišla reakce

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pondělí reagoval na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že zastaví finanční pomoc Jihoafrické republice kvůli údajnému špatnému zacházení s bělošskými farmáři a zabavování jejich půdy. Ramaphosa důrazně popřel Trumpovo tvrzení a ujistil, že vláda jeho země jedná v souladu s právem.

před 5 hodinami

Severní Korea

Severokorejská účast ve válce na Ukrajině: Co to znamená pro svět?

O vyslání severokorejských jednotek do Ruska, aby se připojily k bojům na Ukrajině, se začalo mluvit v říjnu 2024. Tato zpráva vyvolala v mezinárodním společenství silnou vlnu odsouzení, přičemž se okamžitě objevily spekulace o tom, jakou roli budou severokorejští vojáci v konfliktu hrát a za jakých podmínek byli do Ruska vysláni. Nyní, když se začínají objevovat odpovědi na tyto otázky, je načase nejen analyzovat jejich bojovou efektivitu, ale také zvážit širší důsledky pro mezinárodní bezpečnost a správu konfliktů, uvedl server The Diplomat.

před 6 hodinami

Donald Tusk

Obchodní válka je hloupost, ale odpovíme stejným způsobem. Evropští lídři reagují na Trumpovo zvyšování cel

Evropští lídři naznačili, že by Evropská unie byla připravena reagovat na americké hrozby Donalda Trumpa, pokud by skutečně zavedl cla na evropské zboží. Před jejich neformálním setkáním v Bruselu několikrát apelovali na uklidnění situace a zdůraznili hodnotu spolupráce mezi EU a USA, ale zároveň naznačili, že by nebyli proti zavedení odvetných cel. Uvedl to server The Guardian.

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin: Evropa se podřídí Trumpovi. Lídři mu budou poslušně sedět u nohou a mávat ocasy

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro novináře ruské státní televize VGTRK, Pavla Zarubina, vyjádřil své názory na vztah mezi evropskými lídry a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Putin prohlásil, že evropské politické elity budou brzy „sladce mávat svými ocasy“ před Trumpem. Podle něj Trumpova osobnost a vytrvalost zajistí, že se „všechny rychle podřídí“ a budou „sedět poslušně u nohou svého pána“, což je pro něj ukázka vnitřního rozporu v evropské politice, uvedl server Meduza.

před 8 hodinami

Čína, ilustrační foto

Odveta Trumpovi: Mexiko a Kanada zavádí vlastní cla. Čína překvapivě mlčí, na USA ale má páky

Donald Trump zahájil nový krok v obchodní válce s Čínou zavedením 10% cel na veškerý dovoz čínského zboží do USA. Tato opatření, která zasáhla také Mexiko a Kanadu, vyvolala okamžitou reakci Pekingu, který oznámil, že podá stížnost k Světové obchodní organizaci (WTO) a přijme "odpovídající protiopatření". Nicméně dosud nezveřejnil konkrétní detaily odvetných kroků. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo EU

V pasti mezi Trumpem a Putinem. Evropská unie musí rozhodnout o své budoucnosti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

před 9 hodinami

Donald Trump

Zahájil, co slíbil. Trump odstartoval obchodní válku, píše CNN

Donald Trump pokračuje v plnění svých předvolebních slibů, a to bez ohledu na možné důsledky. Zahájil obchodní války, které mají ochránit americké pracovníky před globalizací, prosazuje tvrdá opatření proti migraci a fentanylu a s pomocí Elona Muska začal razantně omezovat vliv federální vlády. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump uvalí cla i na dovoz z Evropské unie

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy „rozhodně“ uvalí cla na dovoz z Evropské unie. Toto prohlášení přichází poté, co již byly zavedeny tarify ve výši 25 % na zboží z Kanady a Mexika a 10 % na čínské produkty. Nová cla na severoamerické a čínské zboží vstoupí v platnost v úterý.

před 12 hodinami

včera

včera

Začalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové Deník shopaholičky. Prohlédněte si galerii

Začalo natáčení filmu Deník shopaholičky. Režisérka prozradila, čím bude unikátní

Započalo natáčení nového filmu režisérky Evy Toulové s názvem Deník shopaholičky. Tentokrát se autorka v romantické komedii věnuje fenoménu nakupování, slev a výprodeje. Hlavní roli ztvární Bára Seidlová. Po boku známých tváří si zahraje například Václav Vydra nebo Veronika Žilková a jednu z rolí ztvární i sama režisérka. Snímek bude unikátní v tom, že bude tvořen čistě ženskými tvůrkyněmi.

včera

včera

včera

včera

Osudy pohřešovaných Ukrajinců. Je jich přes 60 tisíc, ale Rusové mlčí

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se počet pohřešovaných ukrajinských občanů vyšplhal až na 61 tisíc. Mnoho z nich jsou civilisté, jejichž osud zůstává neznámý. Ruské úřady se systematicky vyhýbají povinnosti poskytovat informace o zadržených Ukrajincích, čímž porušují mezinárodní právo a rodinám ztěžují jakoukoli snahu o jejich nalezení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy