Zvýšení důchodu o 1000 korun po 25 letech v penzi? Návrh ODS zřejmě projde

Starším penzistům by se mohl zvýšit měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi. Sněmovní sociální výbor dnes doporučil plénu schválit pozměňovací návrh Jana Bauera (ODS), který to předpokládá. Úprava by nahradila nynější ustanovení, podle kterého se lidem důchody zvyšují o 1000 korun po dovršení 85 let věku.

ODS
doporučujeme

Bauerův pozměňovací návrh by se mohl dostat do vládní předlohy o poskytnutí jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům. Sněmovna ji bude schvalovat pravděpodobně příští týden v pátek.

Stanovení lhůty 25 let pro zvýšení penze je podle Bauera spravedlivější než nynější striktní věková hranice. "V nejzranitelnější skupině seniorů figurují ženy, které vychovaly děti a pracovaly v době komunismu, odcházely do důchodu v dřívějším věku a podle stávajícího znění zákona se přesto do skupiny důchodců zahrnutých do kritéria 85 let a více nedostanou," uvedl ve zdůvodnění.

Poslanci podali k vládnímu návrhu zákona desítku pozměňovací návrhů. Žádný jiný kromě Bauerova podporu ve výboru nezískal a Sněmovna by je měla zamítnout. Piráti požadují snížit jednorázový příspěvek na 1500 korun a hnutí STAN chce navíc poslat 6000 korun samoživitelům, samoživitelkám a rodičům pobírajícím rodičovský příspěvek. Lidovci prosazují dát důchodcům s nadprůměrnou penzí jednorázově 3000 korun a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku by chtěli přidat také 500 korun za každé vychované dítě. Trikolóra prosazuje, aby zaměstnanci a podnikatelé mohli přispívat na důchody svým blízkým jedním procentem z příjmů. Tyto peníze by se jim odečetly z daní.

Vládní návrh předpokládá vyplacení pětitisícového příspěvku v prosinci. Týkal by se starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všichni důchodci dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun, Zeman zákon…

19.11.2020 15:43 Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu…

OECD radí Česku: Dál zvedejte důchodový věk a plaťte část penze z daní

18.11.2020 18:58 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování…

Dávky na bydlení by se mohly zvýšit, MPSV navrhlo změnu normativů

11.11.2020 13:26 Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Ministerstvo práce navrhuje zvednout takzvané…

Výplata některých sociálních dávek se opozdí, kvůli úpravě počítačových…

10.11.2020 15:37 Příspěvky na bydlení a přídavky na dítě by někteří lidé mohli dostat později než obvykle. Důvodem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama