Česku hrozí sankce od EU! Kvůli polétavému prachu.

Praha - České republice hrozí pokuta v řádech desítek milionů korun kvůli tomu, že si dosud nestanovila, jak bude snižovat průměrnou roční koncentraci polétavého prachu. Nařízení, které má nedostatek v české legislativě odstranit, projedná ve středu vláda.

Problémem je nařízení vlády týkající se sledování a vyhodnocování kvality ovzduší. Ochranu ovzduší před znečišťujícími látkami v současnosti upravuje zákon o ochraně ovzduší.

Přestože české vlády vkládají pravidelně do zákona o ochraně ovzduší nově schvalované evropské předpisy, stále v něm chybí část týkající se směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší a čistšího ovzduší pro Evropu. Konkrétně Česko nestanovilo limitní hodnoty pro částice polétavého prachu PM2,5. Chybí také část definic související se sledováním a hodnocením úrovně znečištění částicemi PM2,5 a požadavky na počty a umístění měřicích stanic prachu.

Evropská komise už kvůli chybějícím limitům zahájila proti České republice řízení. Ta měla směrnici začlenit do svého práva nejpozději 24. ledna 2011. ČR proto teď hrozí, že se bude celou věcí zabývat Soudní dvůr EU. A v takovém případě může Česko počítat se sankcemi v řádech několika desítek milionů korun.

"S ohledem na soudní praxi lze reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále na svých dolních hranicích pohybovat nebudou, v případě ČR by se mohlo jednat o zhruba deset tisíc euro denně do té doby, než dojde k nápravě namítaného stavu, a dva miliony eur jednorázově (asi 49,2 milionu korun)," uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Nařízení stanovuje ČR snížit klouzavou průměrnou roční koncentraci PM2,5 vypočítanou z míst odběru vzorků za roky 2009 až 2011 oproti klouzavé průměrné roční koncentraci za kalendářní roky 2018 až 2020.

V praxi to znamená, že tam, kde byla výchozí koncentrace PM2,5 menší než 18 mikrometrů na metr krychlový, ji musí ČR snížit o 15 procent. Tam kde byla koncentrace menší než 22 mikrometrů na metr krychlový, ji musí snížit o 20 procent, a kde byla koncentrace větší, ji musí snížit na 18 mikrometrů na metr krychlový.

Polétavý prach tvoří malé částice různých látek s nízkou hmotností. Rozlišují se podle velikosti částic na kategorie PM10, PM2,5 a PM1,0. Čím menší průměr částice má, tím déle zůstává v ovzduší. Nadměrné vdechování polétavého prachu způsobuje například astma, plicní choroby nebo rakovinu plic.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Írán vypálil na Izrael stovky raket. V Tel Avivu došlo k teroristickému útoku

Írán vypálil více na Izrael stovky, informovaly Izraelské obranné síly. Jejich počte se liší, některá média uvádějí 200 raket, jiná hovoří až o 500. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel. Zemí také hýbou teroristické útoky, které si vyžádaly nejméně 8 mrtvých.

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

včera

včera

včera

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy