Rojení kůrovce bylo letos méně, kalamita v lesích ale nekončí

V českých lesích bylo letos méně rojení kůrovce než před rokem, kůrovcová kalamita se podle očekávání odborníků přesto bude dál rozvíjet. Počasí nadcházející zimy na to nebude mít velký vliv, protože tento škůdce ji přežívá dobře, řekl ČTK Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti na dnešním Sněmu lesníků v Humpolci.

Dřeva napadeného kůrovcem bylo loni v Česku podle náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře asi 18 milionů metrů krychlových, letos by objem mohl stoupnout na 20 až 25 milionů. "Z uvedeného srovnání je zřejmé, že i nadále v České republice pokračuje historicky nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita," řekl.

Situace se v lesích poslední roky zhoršuje pravidelně. "Dalo by se říci, že od roku 2016 každý rok máme přibližně dvojnásobné množství kůrovcové hmoty v lesích, možná i o trochu víc," uvedl Zahradník. Problémy odstartovalo sucho, zhoršuje je nedostatek pracovníků, těžebních kapacit a rozpad trhu se dřevem.

Rojení kůrovců letos byla dvě. "Sice se v nižších a středních polohách založila třetí generace, ale už se nedokončila," řekl Zahradník. Vloni byla rojení kůrovců tři, ojediněle byla založena i čtvrtá generace. Letošní množení kůrovce zpomalilo ochlazení na jaře, ani léto nebylo tak teplé jako před rokem.

Kůrovcová kalamita podle Zahradníka postupuje z Moravy přes Vysočinu do Čech. "Nejlepší situace je zatím na severozápadě republiky, ale nemyslím, že to bude trvat dlouho," řekl. Podle něj už nelze ošetřovat proti kůrovci jednotlivé stromy, je potřeba sanovat celé skládky. "Nesmíme nechat kůrovce vylétnout. Jakmile vylétne, tak napadne další porosty," uvedl.

Lesníci podle Zahradníka přesto nesmějí rezignovat. "Musíme prostě dál pokračovat. Bude to trvat dlouho, nebude to jednoduché. Lesy se nám trochu změní, smrk na řadě lokalit víceméně vymizí," uvedl. Zároveň připomněl kalamitu způsobenou průmyslovými imisemi v 70. a 80. letech minulého století, která způsobila odlesnění velkých horských ploch. "Dneska už tam ty lesy zase máme. Prostě my lesníci potřebujeme čas," řekl.

Ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku Jiří Svoboda neočekává, že by letošní nižší počet rojení kůrovců kalamitu v lesích výrazněji ovlivnil. "Protože toho kůrovce už je tolik," řekl ČTK. Lesníci na Vysočině podle něj nemají takový problém dřevo vytěžit, jako ho prodat. "Vlastníci mají desetitisíce kubíků na zásobě," uvedl.

Sněm lesníků pořádala Česká lesnická společnost. Dobrovolná nepolitická organizace sdružuje fyzické i právnické osoby, jejichž profesní činnost souvisí s lesem.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zemědělství rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem. V takzvaných červených zónách nemusí lesníci dodržovat některá opatření. Prodlužuje se v nich například lhůta pro zalesnění ze dvou na pět let. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Uvedlo, že rozšiřování zón je potřeba, i když kůrovcová kalamita zpomaluje.

Více souvisejících

kůrovec lesy Příroda Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy