Vláda dala podle Babiše na boj s kůrovcem 14 miliard korun

Od roku 2018 dala vláda na boj s kůrovcem kolem 14 miliard korun. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na českobudějovické výstavě Země živitelka. Příští rok bude mít ministerstvo zemědělství na hospodaření v lesích kolem čtyř miliard Kč, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Kvůli kůrovcové kalamitě začala od roku 2018 těžba dřeva ve státních lesích významně růst.

Navržená vládní podpora na obnovu lesů za rok, jež zničil kůrovec, je za loňský rok 3,6 miliardy. Meziročně je o 45 procent nižší, tvoří necelých devět procent všech škod, je nízká, sdělil dnes ČTK zástupce Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) Martin Hajný. Podle sdružení bude potřeba pro zachování lesů nutné v rozpočtu ministerstva zemědělství do budoucna každý rok vyhradit deset až 12 miliard korun.

"Podporovali jsme nejenom zemědělce a potravináře, ale hlavně naše lesy. Naši předchůdci nedali do boje proti kůrovci téměř nic a teď se blížíme téměř 12, 14 miliardám," řekl premiér. Kalamita kůrovce zasáhla Česko především od roku 2018.

"Naše lesy kdysi konzumovaly CO2, teď ho vypouštějí, takže máme v plánu i vysadit miliardy stromků a stromečků," řekl premiér v narážce na masivní těžbu kůrovcového dřeva, která stojí za únikem oxidu uhličitého do atmosféry.

Ministerstvo zemědělství bude příští rok hospodařit s výdaji 58,5 miliardy Kč, což je o 3,1 miliardy víc proti rozpočtu schválenému na letošek. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) dojednal nárůst letošních výdajů na odškodnění vlastníků lesů za sníženou cenu dříví v souvislosti s kůrovcovou kalamitou o dvě miliardy nebo odškodnění zemědělců po tornádu za miliardu.

Babišem zmíněná suma kolem 14 miliard je podle Bílého nasčítaná pomoc ve třech fázích, peníze za škody po kůrovci z let 2018 až 2020. "Na příští rok máme navýšené příspěvky na hospodaření v lesích, odhad je kolem čtyř miliard, část peněz využijeme i z národního plánu obnovy," řekl Bílý.

Navrhovaná výše podpory za rok 2020 není podle SVOL adekvátní. Pomoc je určena pro nestátní i státní vlastníky lesů. "Může vést u některých vlastníků až k zastavení obnovy kůrovcových holin nebo dalších pěstebních činností, na které jim nezbydou finance," uvedl v tiskové zprávě SVOL Stanislav Janský, který je pověřeným předsedou organizace. Jak doplnil, Senát doporučil vládě, aby uvolnila na kůrovcovou kalamitu minimálně sedm miliard korun. Podle SVOL dosáhly škody po kůrovci v českých lesích za období 2018 až 2020 sto miliard korun.

Babiš bude dnes na Zemi živitelce celý den. V sobotu na dožínky nepřijede, jede do Lán na schůzku expertů ohledně rozpočtu s prezidentem Milošem Zemanem.

Na 47. ročníku agrosalonu Země živitelka se do 31. srpna představí téměř 500 vystavovatelů, méně než předloni. Loni byl kvůli koronaviru zrušený. Předloni přilákal 123.017 lidí, představilo se 581 vystavovatelů z 19 zemí.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zemědělství rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem. V takzvaných červených zónách nemusí lesníci dodržovat některá opatření. Prodlužuje se v nich například lhůta pro zalesnění ze dvou na pět let. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Uvedlo, že rozšiřování zón je potřeba, i když kůrovcová kalamita zpomaluje.

Více souvisejících

kůrovec lesy Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 48 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy