Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například odběr zboží za podnákladové ceny. Změny měla přinést do české legislativy novela zákona o významné tržní síle, kterou se měla zavést do ČR evropská směrnice o nekalých obchodních praktikách. Zákonodárci měli na implementaci čas do začátku letošního května, což ale nestihli. Novelu ještě ani neprojednala vláda, informovala dnes v tiskové zprávě komora.

Eurozpravy.cz

"Dostat české potraviny na pulty velkých obchodů, jejichž majitelé ovládají většinu tuzemského maloobchodního trhu, je pro výrobce stále obtížnější. Situaci komplikují nespravedlivé obchodní praktiky, s nimiž se podle průzkumu Agrární komory ČR setkala většina respondentů z řad členské základny této profesní organizace. Nejčastěji popisovali odběr zboží za podnákladové ceny, příspěvek na propagaci nebo nutnost podílet se na slevové akci obchodu," uvedla komora.

Novelu zákona mělo připravit ministerstvo zemědělství dohromady s ministerstvem průmyslu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého je cílem evropské směrnice zajistit ochranu zemědělců proti určitým nekalým praktikám. Patří k nim například rušení objednávek zemědělských produktů a potravinářských výrobků podléhajících rychlé zkáze v krátkém časovém předstihu, jednostranné změny podmínek smlouvy o dodávkách kupujícím či vyžadování plateb nesouvisejících s prodejem zemědělských produktů a potravinářských výrobků dodavatele, uvedl Bílý.

Zda se povede novelu zákona parlamentem projednat do konce volebního období, nechtěl komentovat. Bude podle něj záležet na rychlosti schvalování v Parlamentu. Ministerstvo průmyslu ČTK sdělilo, že hlavní gesci za transpozici směrnice má zemědělský resort.

Podle květnového průzkumu mezi 191 členy komory se setkala s nekalými praktikami většina zemědělců. Třetina členů uvedla, že jsou vůči ní uplatňované nespravedlivé postupy pravidelně. "Typickým příkladem letošního roku byly brambory, které zemědělci baličkám prodávali za výrazně podnákladové ceny. Farmářská cena činila za první čtyři měsíce letošního roku podle dat Českého statistického úřadu průměrně 3,85 Kč/kg zatímco v obchodech stály konzumní brambory ve stejném období 12,93 Kč/kg," uvedl jako prezident komory Jan Doležal. To podle něj znamená, že základní cena suroviny od zemědělce se na finální ceně pro zákazníka podílí necelou třetinou. "Proto se také zemědělci na jaře rozhodli alespoň částečně produkci prodat na přímo ze dvora za ceny, které jsou výrazně pod cenami běžného obchodu," dodal.

Témata: EZ

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Do roku 2027 by měla podle MZe stoupnout spotřeba biopotravin na 4…

09.05.2021 11:29 Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby…

Související:

Právě se děje