Fialova vláda jednala o pomoci zemědělcům a řešila strategii veřejných nákupů

Vláda se ve středu setkala na dalším pravidelném jednání. Zabývala se například návrhem věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí, odsouhlasila novou Národní strategii veřejného zadávání ČR pro období let 2024 až 2028 a zabývala se i návrhy na další pomoc českým zemědělcům.

Vláda projednala a schválila Národní strategii veřejného zadávání ČR pro období let 2024 až 2028. Jejím cílem je nastavit efektivní a měřitelnou vládní strategii veřejných nákupů, zvýšit právní jistotu a předvídatelnost pro zadavatele i dodavatele a zaručit lepší služby pro občany, konsolidovanější veřejné rozpočty a konkurenceschopnější firmy. Veřejné nákupy a investice jsou zásadní hybnou silou české ekonomiky, protože ročně dosahují zhruba 15 procent HDP. 

Kabinet se zabýval také návrhem věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který připravilo Ministerstvo financí. Současný zákon je již více než dvacet let starý a nevyhovuje potřebám praxe. Nová právní norma má proto systém řízení a kontroly veřejných financí zmodernizovat, zjednodušit a zefektivnit. Cílem je mimo jiné odstranit neopodstatněné duplicity kontrol a snížit administrativní zátěž na straně kontrolovaných osob díky stanovení povinnosti dodržovat zásadu jednotného auditu. Součástí finálního návrhu zákona, který má ministerstvo vládě předložit do 30. září, má být například zrušení povinnosti zřizovat interní audit v obcích do 15 tisíc obyvatel či povinnost dodržovat mezinárodní standardy interního auditu.

Vláda projednala také tři novely nařízení vlády, která se týkají zemědělství a mají zemědělcům zjednodušit práci a zlepšit podmínky na polích a v péči o zvířata. Novelou nařízení vlády o stanovení podmínek provádění opatření ekologické zemědělství dojde například k navýšení podpory na pěstování zeleniny a jahodníku na orné půdě v režimu ekologického zemědělství o 122 eur na hektar a mírně vzrostou i sazby pro ostatní plodiny nebo pícniny. Zrušena byla pro zemědělce zatěžující podmínka pěstovat na 20 % výměry orné půdy v ekologickém režimu netržní plodiny.

Další dvě novely nařízení vlády – o stanovení podmínek provádění opatření zvýšení obranyschopnosti v chovu prasat vakcinací a o stanovení podmínek provádění opatření dobré životní podmínky zvířat – mají zase zemědělcům v živočišné výrobě snížit byrokracii a pomoci zlepšit podmínky zvířat v chovech. Hlavní změny se týkají likvidace dotěrného hmyzu. 

Vláda rozhodla také o změně nařízení o nepřijatelnosti žádostí občanů třetích zemí o udělení oprávnění k pobytu na území České republiky podávaných na zastupitelských úřadech. Jeho platnost měla vypršet 31. března 2024, ale protože ruská agrese proti Ukrajině nadále trvá, rozhodla vláda při zachování stejných restrikcí jako dosud prodloužit platnost nařízení na dobu neurčitou.

Kabinet se zabýval také dvěma žádostmi o poskytnutí investiční pobídky. Žádosti firem Exyte Technology CZ a Semperflex Optimit vláda neschválila.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR zemědělství víza veřejné finance

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy