Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony

Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily provoz na několika železničních tratích, problémy byly například i na dálnici D10. Bez proudu jsou tisíce domácností, nejvíce ve středních Čechách. Výstraha před silným větrem platí na většině území ČR do soboty. Vedle větru působí problémy na některých místech také sníh. Pod jeho tíhou se lámou stromy, tvořit se mohou sněhové jazyky, v horách i závěje.

V důsledku počasí spadl strom například na trať mezi Perninkem a Potůčky a také mezi Poutnovem a Bečovem nad Teplou na Karlovarsku. Spadlý strom zastavil provoz i mezi Nepomukem a Pačejovem na Klatovsku, Loukou u Litvínova a Osekem na Mostecku či mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi na Kutnohorsku. Stromy se na většině míst daří odstraňovat.

Stromy popadaly také na 36. kilometru dálnice D10, další se nad vozovku naklonily. Ve směru na Prahu se tam zhruba hodinu dalo projet jen levým pruhem. Okolo 18:15 hasiči a silničáři stromy odklidili a dálnice je tak opět zcela průjezdná.

Ve Středočeském kraji je bez proudu zhruba 26.000 domácností. Nejpostiženější je Nymbursko, kde je bez elektřiny asi 8000 adres. Výraznější problémy jsou také na Příbramsku, Kutnohorsku a Mělnicku. Poruchy způsobily stromy a větve, které napadaly do vedení. Energetici zatím neumí odhadnout, kdy se podaří dodávky obnovit.

Na východě Čech je bez elektřiny asi 5500 domácností, především v Pardubickém kraji. V jižních Čechách má výpadek 2000 domácností, nejvíce v okresech České Budějovice a Český Krumlov. Problémy v Jihočeském kraji ale působí také sníh. Napadly desítky centimetrů, pod jeho tíhou se vyvrací a lámou stromy v Národním parku (NP) a CHKO Šumava. Před 16:00 vyjeli silničáři s veškerou technikou v okresech Prachatice a Český Krumlov.

Jihočeští hasiči do 16:00 odklidili 33 stromů. Téměř 60 stromů odklízeli hasiči v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Popadané stromy v podvečer zastavily provoz na třech železničních tratích ve Frýdlantském výběžku a také na Semilsku. Do spadlého stromu najel osobní vlak na trati mezi Višňovou a Frýdlantem, nehoda se obešla bez zranění.

Sníh a vítr působily v Česku problémy v dopravě také v předchozích dnech. Dnes ráno počasí komplikovalo provoz zejména na silnicích, ale i na železnici na lokálních tratích. Kvůli pádu stromu byl zastavený provoz vlaků mezi Černým Křížem a Novou Pecí na jihu Čech. Z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek byl přerušený provoz na trati mezi Dubím na Teplicku a Moldavou v Krušných horách, vyplývá z údajů na webu Správy železnic.

Na silnicích byly dnes ráno problémy zejména ve výše položených regionech. Kolem 06:30 museli silničáři kvůli problémům se sjízdností uzavřít pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnici číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Úsek se uzavírá při každém silnějším sněžení, poslední uzavírka skončila ve čtvrtek dopoledne. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Omezení by mělo platit do sobotních 06:00, podle vývoje počasí se ale může termín posunout.

Opatrní by měli být motoristé i na dalších silnicích Libereckého kraje, silničáři zde nasadili do boje se sněhem veškerou dostupnou techniku, tedy stovku strojů. Pokud za hodinu spadne pět centimetrů sněhu, není v silách nikoho udržet silnice "černé", v otevřených úsecích v horách navíc vítr po průjezdu pluhu silnice znovu zafoukává, řekl ČTK ředitel krajské firmy Silnice LK Petr Správka.

Kvůli sněhu jsou tak pro nákladní auta nad šest tun na Liberecku uzavřené silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a z Rynoltic na Hrádek nad Nisou. Zcela uzavřená je silnice z Albrechtic do Vítkova, alej je zavátá sněhem. "Ledovka a sníh trápí zejména výše položené oblasti Libereckého kraje, hlavně Semilsko, Tanvaldsko, Harrachovsko a podobně," řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Uvízlé kamiony ráno zkomplikovaly dopravu v Kamenné ulici v libereckém Vesci, ale také na hlavním tahu 35 v Jeřmanicích. Policie od rána řešila zhruba desítku nehod, všechny se obešly bez vážnějších zranění, dodal mluvčí.

V sousedním Ústeckém kraji byly ráno silnice po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Dočasně byla zavřená silnice číslo 7 u Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Auto tam sjelo do příkopu. Na horských vozovkách v regionu se může vyskytovat ujetá vrstva sněhu.

Na Vysočině silničáři hlásí problémy se sjízdností některých úseků, zejména v kopcích. Mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí ohlásili řidiči několik kilometrů dlouhý úsek s ledovkou, uvízlo tam asi pět kamionů. Kamion uvízl také před Humpolcem na silnici II/348 nebo v Bartoušově na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí policie Michaely Lébrové je obdobná situace za Želetavou na Třebíčsku, kde plynulému provozu také brání stojící kamiony.

Zvýšená opatrnost je při řízení nutná také na severu Moravy a ve Slezsku. Provoz na dálnici D56 u Frýdku-Místku zhruba čtyři hodiny blokovala ve směru na Ostravu hromadná nehoda deseti vozidel na namrzlé vozovce. Jedním jízdním pruhem auta mohla začít projíždět před 11:30, řekla policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Dvě zranění při nehodě byla podle dostupných informací lehká, dodala. Na Bruntálsku na některých vozovkách leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu a sněžení může snižovat dohlednost. Podobná je situace na Opavsku, kde silničáři rovněž varují před sněhovými přeháňkami. V Beskydech pak řidiči musí na silnicích počítat se zbytky sněhu nebo ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Na rozbředlý sníh a případné sněhové jazyky by si měli dát pozor také motoristé na Šumpersku.

V Olomouckém kraji silnice kvůli hustému sněžení od rána pokrývá na řadě míst sníh nebo rozbředávající sněhová kaše. Správci silnic upozorňují na kluzkou vozovku a sníh na D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí. Sníh způsobuje komplikace také kamionům na Červenohorském sedle, podle webových kamer Ředitelství silnic a dálnic stojí kamiony na okraji tahu. Kamiony stojí v kopcích i na dalších místech v kraji, řidiči na sociálních sítích upozorňují na kluzké vozovky.

Dbát zvýšené opatrnosti doporučují motoristům jihočeští silničáři. V noci na dnešek měli v terénu veškerou techniku, takže silnice jsou sjízdné. Přes den ale bude místy intenzivně sněžit a ve vyšších polohách mohou vznikat sněhové jazyky. Hasiči v kraji v posledním týdnu odklidili desítky stromů, které spadly kvůli námraze, větru nebo těžkému mokrému sněhu, uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Některé silnice ve středních Čechách byly dnes ráno po chemickém ošetření a někde i po posypu drtí sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejvíce techniky vyjelo po nočním sněžení na Benešovsku a Kladensku. Na některých silnicích zůstával ráno po chemickém ošetření rozbředlý sníh, například na Kutnohorsku nebo Mladoboleslavsku.

Sněžení provázené větrem zaměstnalo v noci také silničáře na východě Čech. Na silnicích v Krkonoších vítr dnes ráno tvořil sněhové závěje, na Rychnovsku sněhové jazyky. Na zasněžených a kluzkých silnicích v Královéhradeckém kraji policie od rána asi do 13:00 evidovala výrazně nadprůměrných 48 nehod, havarovaly i tři autobusy. Nehody se obešly bez vážnějších následků. Na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku je na silnicích druhé a třetí třídy vrstva nového sněhu. Sněhové jazyky se mohou tvořit u Poličky na Svitavsku.

Také na jihu a východě Moravy je při řízení třeba dávat dobrý pozor. Zbytky rozbředlého sněhu mohou ležet na silnicích nižších tříd na Blanensku, v některých úsecích mohou silnice namrzat. Namrzání některých úseků silnic hrozí podle silničářů i na Břeclavsku a Hodonínsku. Ve Zlínském kraji zůstává po ranním a dopoledním sněžení na silnicích místy uježděný nebo rozbředlý sníh, případně jeho zbytky. Řidiči s tím musejí počítat především na silnicích nižších tříd, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na Vsetínsku mohou mokré silnice namrzat, v kraji se také místy na vozovkách tvoří ledovka, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silným větrem platí až do sobotního odpoledne pro celé Česko. V horských oblastech českého příhraničí se navíc při silném nárazovém větru mohou tvořit závěje. Nejsilněji by mělo foukat na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a na západě Jihomoravského kraje. Vítr o síle orkánu dnes naměřila stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky, měl rychlost přes 131 km/h. Opět se kvůli tomu zastavil horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory. V Jeseníkách dnes horští záchranáři vyhlásili třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Dnes meteorologové přidali varování před zmrazky a náledím zejména v místech bez sněhové pokrývky. Od sobotních 03:00 do 11:00 platí pro Prahu, Středočeský a Plzeňský kraj, severozápad Jihočeského a Pardubického kraje, jihozápad Královéhradeckého kraje, Jihomoravský kraj, severní polovinu Olomouckého kraje a západní polovinu Zlínského kraje.

Související

Více souvisejících

Počasí doprava sníh

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy