Volyňští Češi prosí Zemana o pomoc, ze Zaorálka prý mají strach

Praha - Mezi Hradem a "Zamini" dochází k nesrovnalostem. Volyňští Češi opět prosí prezidenta Miloše Zemana o pomoc s repatriací, řekla Věra Doušová, která jmenný seznam asi 250 osob předala minulý týden prezidentské kanceláři. Ministerstvo zahraničí se ale už dříve vyjádřilo v tom smyslu, že pro stěhování rodin z Ukrajiny není důvod. Kde je pravda?

"Jde asi o 40 rodin z volyňské oblasti a asi o 37 z té válečné východní oblasti," uvedla Doušová, která na počátku 90. let pomáhala organizovat druhou velkou repatriační vlnu volyňských Čechů do vlasti jejich předků a dnes je v Česku zastupuje. "Je to žádost prezidentovi, aby pomohl dostat ty rodiny do Čech," přiblížila obsah dopisu, který tentokrát putoval na stůl pouze Zemanovi.

"Prezident to vidí nadějně. Říkal, že už jednal s ministerstvem vnitra pozitivně a s ministerstvem zahraničí to vidí ještě nějak dlouhodobě," tlumočila Doušová názor Zemana.

Zeman už 11. září požádal ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby vyhověl požadavku na repatriaci 40 rodin volyňských Čechů, kteří se na české představitele obrátili s touto žádostí v březnu na pozadí vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu o Krym. Vyjádření ministerstva vnitra k nové žádosti ČTK zjišťuje.

Zaorálek se následně vydal do Žytomyru a setkal se tam s krajany, nezískal však prý dojem, že volyňští Češi touží po hromadném stěhování do Česka, ani že by je k tomu situace v regionu nějak nutila. Uvedl tehdy, že ministerstvo neplánuje žádný masový přesun krajanů do Česka a chce jim pomáhat spíše na místě.

V současné době má výuku češtiny na celé Ukrajině na starosti pouze jeden učitel. Ministr Zaorálek v Žytomyru řekl, že se pokusí získat druhého českého učitele. Česká vláda pak podpoří projekt lepšího vybavení pro místní nemocnice. Ministr rovněž přislíbil, že prozkoumá možnost rozšíření pobytových programů pro děti i během nadcházející zimy a na závěr popřál krajanům, aby Ukrajina žila v klidu a míru.

Psali jsme:
Zeman chce repatriovat 40 ukrajinských rodin, zájem projevily jen tři  

„Jste pro nás víc než jednou z blízkých zemí, máme celou řadu vazeb," řekl 17. září Zaorálek, který doufá, že se podaří situaci na jihovýchodě země brzy dovést k trvalému míru. „Až se podaří situaci stabilizovat, otevřou se velké šance pro rozvoj ekonomických vztahů a naše těsné kontakty nám dávají do budoucna velké možnosti," dodal ministr s tím, že se zasadí o podporu konkrétních ekonomických projektů.

Podle Doušové se však tito lidé bojí o svém přání odejít do Česka veřejně mluvit, neboť na ně v tomto směru vyvíjí tlak české zastupitelské úřady na Ukrajině. Podle jejích informací tento tlak vzešel přímo z Prahy od Zaorálka a z ministerstva zahraničí.

"Já mám tuto informaci od krajanů, kteří mi píšou. Naše konzuláty se k nim do té doby, než vypukla válka, chovaly úžasně. Pak se to ale změnilo a lidé říkají, že se bojí chodit na konzulát. Cítí, že už nejsou tak vítáni a že není vítána jejich snaha se přestěhovat. Mají proto pocit, že je to vedené instrukcí z ministerstva zahraničí," vylíčila Doušová.

Předsedkyně českých spolků na Ukrajině Ludmila Muchinová před časem uvedla, že ví pouze o třech rodinách, které se chtějí vrátit do Česka.

ČTK má ale k dispozici část z připravovaného dokumentárního filmu režiséra Jakuba Motejzíka a scenáristky Lenky Králové Moje soukromá válka, v němž jsou zachyceny přes dvě desítky volyňských Čechů, kteří by prý rádi odešli do Česka a někteří z nich žádají prezidenta o pomoc s přesídlením. "Pane prezidente, moc vás prosím pro tu mládež, abyste pomohli se stěhovat do Čech, do rodiny našich předků," obrací se na záběrech z letošního jara lámanou češtinou jedna z volyňských Češek na hlavu státu.

Související

Více souvisejících

Volynští Češi (Ukrajina) Miloš Zeman ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. Národní divadlo prozradilo podrobnosti

Poslední rozloučení se zesnulým tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem se uskuteční příští týden v pondělí, informovalo Národní divadlo na webových stránkách. Harapes zemřel po těžké nemoci ve středu, bylo mu 77 let.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy