Migranty zadržujeme oprávněně, brání se vnitro nařčení médií

Praha – Média informovala o tom, že české ministerstvo vnitra zadržuje migranty v zabezpečených zařízeních neoprávněně. Rezort se ale brání, že jedná na základě starších rozhodnutí soudu a že na zadržování běženců má nárok.

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že běžence, kteří jsou na českém území neoprávněně, policie zadržuje oprávněně. Proti několika opačným rozhodnutím soudů se brání kasačními stížnostmi.

Mluvčí ministerstva Lucie Nováková argumentuje tím, že problém spočívá v tom, že soudy v podobných případech rozhodují rozdílně. „Ministerstvo vnitra má jak rozsudek krajského soudu, který v obdobném případu stížnost nelegálního migranta zamítl, tak stanovisko Nejvyššího správního soudu ke kasační stížnosti z června 2015, že zajištění dle dublinského nařízení (podle něj lze cizince zajistit, pokud existuje vážné nebezpečí útěku) bylo v pořádku," dodala mluvčí. Podle České televize ale Nejvyšší správní soud nic takového ve vyjádření médiu neposkytl.

Úřad se tak mimo jiné brání zprávě Lidových novin, podle které Krajský soud v Ústí nad Labem v jednom ze sporných případů rozhodl, že česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném dublinském nařízení EU. Zmíněný předpis totiž vyžaduje, aby si státy samy definovaly, co to znamená „nebezpečí útěku". A co Česká republika neudělala.

Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes ČR za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila právě dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Iráčan ale podal žalobu, soud v červnu vyhrál, a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu, uvedly dnes LN.

O tom, že by uprchlíci, kteří žádají o azyl v některé ze zemí EU, neměli po zadržení končit v zařízení s polovězeňským režimem, si myslí i právníci z Asociace pro právní otázky imigrace. Na vyřízení formalit by podle nich měli čekat v uprchlických střediscích s volnějšími pravidly,

Mluvčí ministerstva vnitra uvedla, že policisté se řídí zákonem o pobytu cizinců, který mimo jiné stanoví, že "policie zajistí na dobu nezbytně nutnou cizince, který neoprávněně vstoupil nebo pobýval na území České republiky".

Rezort zná tři rozhodnutí správních soudů z letošního léta, podle kterých současná česká právní úprava dublinské nařízení neupravuje důsledně. „Je však nutné upozornit, že jde pouze o rozhodnutí v konkrétní kauze, které nemá precedenční charakter, a bylo by proto v tuto chvíli předčasné uplatňovat rozhodnutí soudu v individuální kauze plošně na všechny případy. Rozsudky Policie ČR napadla kasačními stížnostmi, o nichž Nejvyšší správní soud dosud nerozhodl," uvedla Nováková.

To, co vlastně znamená „Nebezpečí útěku" by podle ní měla jasně definovat novela, která je aktuálně ve druhém čtení ve Sněmovně.

Související

Česká televize

Přijde omluva? Moderátor ČT si rýpnul do Zemanovců

Praha - Moderátor a novinář České televize Michal Kubal si nenechal líbit kritiku veřejnoprávní televize od Strany Práv Občanů, která minulý rok kroutila hlavou nad tím, že v hlavní zpravodajské relaci odvysílala pouze deset sekund příspěvku, který se týkal možného teroristického útoku ze strany uprchlíků z azylového centra v Bělé pod Bezdězem.

Více souvisejících

Bělá pod Bezdězem Ministerstvo vnitra uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy