Nehorázné, neskutečné, jako v banánové republice. To Babiš udělat nemůže, zuří politici kvůli Murínovi

ANKETA - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) neprodleně zprostí ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína výkonu služby. Zproštění výkonu služby se podle ministerského předsedy teprve musí připravit. Bude podle jeho slov dočasné. Babiš zopakoval, že Murínovo odvolání nenavrhoval. Řadě politiků se ale jeho krok nelíbí. Někteří navíc poukazují na to, že by to bylo protizákonné.

Murín je podle Babiše ohrožením demokracie, jeho chování pokládá za skandální. "Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnosti policistů, tak ji zakrýval," řekl novinářům při odchodu z jednání výboru.

Podle poslance a místopředsedy ODS Martina Kupky by Babiš jako premiér v demisi takové kroky dělat neměl. „Opakovaně upozorňujeme na to, že zvláště v případech bezpečnostních složek se má vláda bez důvěry chovat zdrženlivě. Je to navíc problematické i po právní stránce,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Kupka.

Na to poukazuje i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Ředitele GIBS lze odvolat jen na základě zákonných podmínek. Nehodnotím práci pana ředitele, je však třeba hájit zákonnost,“ řekl pro EuroZprávy.cz.

„To mě nepřekvapilo. I když to při interpelaci popíral. Dělat by to neměl, je absurdní, že někdo bez důvěry odvolává někoho pro ztrátu důvěry,“ komentovala Babišův krok pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„Podle mě je nehorázné a naprosto neskutečné, pokud se trestně stíhaný premiér snaží dostat z postu šéfa GIBS pana Murína, který dohlíží na policii, které ho vyšetřuje. Pan Babiš posunuje ČR na úroveň banánové republiky. Co může být větší důkaz snahy o nastolení autoritářského režimu, nežli podobné kroky. Pan Babiš přesáhl veškeré kompetence,“ řekl pro EuroZprávy.cz europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Trestně stíhaný premiér v demisi v obrovském střetu zájmů by takové kroky dělat neměl. Situace, která v ČR nastala, totiž že vyšetřovaný občan je v pozici, která mu umožňuje zasahovat do orgánu, který dozoruje vyšetřovatele, je bezprecedentní a nebezpečná. Premiér proto nemá žádnou legitimitu k odvolání ředitele Murína. Pozadí jak z nějakého absurdního dramatu tomu navíc dodává fakt, že se tak děje v den, kdy právě kvůli Babičovi stávkují studenti,“ uvedla pro EuroZprávy.cz místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Premiér v demisi, navíc trestně stíhaný, by měl být v podobných krocích velmi zdrženlivý. Policejní inspekce by měla být nezávislá vůči mocenským tlakům,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Zatímco právě začíná studentská stávka za dodržování ústavních pravidel, premiér v demisi Andrej Babiš, který předsedá vládě bez důvěry, oznamuje, že vyhodí z funkce šéfa GIBS, který má dohlížet na fungování bezpečnostních složek,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by se Babiš  místo personálních výměn měl věnovat jednání o sestavení nové vlády, řekl šéf nejsilnější opoziční strany. „Já jsem přesvědčen, že vláda v demisi nemá dělat žádné personální změny. A už vůbec ne personální změny v bezpečnostních složkách. To vůbec vládě, která nemá důvěru, nepřísluší," řekl Fiala. „Vůbec nejde o osobu pana Murína, to já vůbec neposuzuji. Jenom je nemožné, aby vláda v demisi prováděla zásadní personální změny, vyvíjela na někoho nátlak a dělala něco jiného, než je udržování nezbytného chodu státu," doplnil.

"Úkolem pana premiéra Babiše v tuto chvíli, jak to chápu já, není se vypořádávat s ředitelem Murínem a s dalšími řediteli institucí v České republice. Jeho úkolem je sestavovat většinovou vládu, to je to, co má dělat," řekl Fiala. 

„V ČR začala stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Premiér bez důvěry v demisi již stihl studentům odpověď a zprostí služby šéfa GIBS Murína, protože ztratil jeho důvěru. #gibs #VyjdiVen,“ napsal na twitteru lidovec Marian Jurečka. „Jestli chce premiér bez důvěry v demisi Babiš zprostit šéfa GIBS služby, pak by to měl PŘEDEM jasně zdůvodnit a přednést to na schůzi Sněmovny!! Nemůže na něj napřed vytvořit nátlak, pak účelově poslat kontrolu z MF, jejíž výsledky neznáme a chtít ho takto účelově odstranit!“ dodal.

Dnešní jednání Výboru pro bezpečnost ohledně situace v #GIBS byl jeden z mých vrcholných zážitků :-(

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) 15. března 2018

„Studenti jsou v ulicích na obranu ústavních hodnot. Odpovědí premiéra v demisi je okamžité odstavení šéfa GIBS Murína,“ poznamenal někdejší diplomat a jeden z prezidentských kandidátů Pavel Fischer.

Podnikatel a provozovatel Hlídače státu Michal Bláha také upozornil, že Babiš něco takového učinit nemůže. „Babiš oznámil, že šéfa GIBS Murína neprodleně zprostí služby. Dle zákona o GIBS §1 a zák. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů 361/2003 §42 těžko,“ uvedl na sociálních sítích.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Komunisté se nezmění, budou lhát a překrucovat historii, patří na smetiště, říká opozice pro EZ

ANKETA – Uctí památku obětí a uvědomí si, že jsme před 52 lety definitivně přišli o naději na svobodu. Opoziční politici, které EuroZprávy.cz v anketě oslovily, si připomenou, jakým útrapám byl národ 21. srpna 1968 i o rok později vystaven. „Srpen 1968 pro nás všechny znamená okupaci, obsazení naší země a pokračování represe i útlaku ze strany komunistického režimu. Velké starosti mně dělá, že dnes komunisté mají vliv na vládu. Je to odpovědnost Andreje Babiše a sociálních demokratů, kteří je k moci vrátili. Pro mě je to nepřijatelné,“ říká exkluzivně předseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala.
Milada Horáková

Anketa: Komunisté pošlapávají odkaz Horákové, říkají opoziční političky

ANKETA - Je pro ně vzorem a nedotknutelnou ženou. České opoziční političky, které EuroZprávy.cz oslovily, bez frází a patosů vzhlížejí k doktorce Miladě Horákové, kterou komunisté po vykonstruovaném procesu nechali 27. června 1950 popravit. „Milada Horáková je pro mě především symbolem odvahy, obrovské vnitřní síly a oddanosti demokratickým ideálům,“ říká pro EuroZprávy.cz poslankyně za ODS Jana Černochová. Úctu k jejímu odkazu v sobě nosí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „ Nevzdala se ani v těch nejtěžších chvílích. Málokdo by v takové zkoušce obstál. Ona to dokázala.“ Bývalá politička za Českou stranu národně sociální fascinuje i poslankyni za hnutí STAN Věru Kovářovou. „Měla neuvěřitelně nezdolnou sílu i v té nejhorší hodině svého života.“ Političky rovněž rozčiluje, že současnou vládu podporují komunisté, kteří Horákovou nechali před 70 lety oběsit.

Více souvisejících

anketa Andrej Babiš Michal Murín GIBS Martin Kupka (ODS) Pavel Bělobrádek Helena Langšádlová Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Markéta Pekarová Adamová Jiří Pospíšil Marian Jurečka (KDU-ČSL) Pavel Fischer Michal Bláha (EET)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy