Nepřizpůsobiví vypadli lidovcům z programu. Co se stalo?

Praha - „Nechceme Evropu plnou nepřizpůsobivých imigrantů, kteří na předměstí pálí auta, prodávají drogy a zanášejí k nám mj. radikální islamismus". To je věta, která byla ještě minulý týden součástí volebního programu KDU-ČSL. Někdo se však rozhodl tuto větu odstranit na základě stížností (mj. ze strany Ondřeje Lišky) a poukazů na populismus a xenofobní nádech řečeného, píše kandidát do Evropského parlament za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský ve zprávě, kterou poskytl serveru EuroZprávy.cz.

"Takovou interpretaci však jednoznačně odmítám, protože celý problém není černobílý, jak nám tu bez jakéhokoliv návrhu řešení maluje Ondřej Liška. Stejně tak odmítám, aby jiné strany měly co mluvit do podoby programu KDU-ČSL.

KDU-ČSL je ve vztahu k imigrantům otevřená, nikoliv nekritická. A co je tedy na té větě tak pobuřujícího? Byl bych rád, kdyby mi adekvátní odpověď dal šéf Strany zelených Ondřej Liška, na jehož popud měla být údajně zmínka o přistěhovalcích stažena. Copak Ondřej Liška žije ve vakuu a necestuje, aby viděl opravdový stav věcí? Zavírání očí před přistěhovalectvím problém sám nevyřeší. A je pokrytecké myslet si, že ho za nás vyřeší někdo jiný.

Program KDU-ČSL jsme připravovali s několika odborníky řadu měsíců a vycházel z programů lidovců za posledních 10 let. Čeští lidovci jsou historicky proti vstupu Turecka do Evropské unie a opakovaně říkají, že problém vymírání Evropy nevyřeší přistěhovalectví, ale podpora rodin s dětmi. Pokud budeme stálke znevýhodňovat rodiny s dětmi a pohradat lidmi, kteří se živí prací rukama, Evropa nebude konkurenceschopná a bude vymírat.

Ve Švédsku vyrostla přistěhovalecká ghetta

Minulý týden jsem se prošel přistěhovaleckou čtvrtí ve švédské Kistě, která je příměstskou částí Stockholmu. Rozbité lavičky, rozmlácená okna u školky, všude nepořádek... tohle přeci není vůbec o žádné xenofobii. Ti lidé přišli do Švédska v posledních deseti letech z ekonomických důvodů, ale jeho pravidla a zákony tam nerespektují. Podobné věci jsem viděl i na předměstích Paříže, Říma, Berlína, Kolína nad Rýnem, Vídně nebo Bruselu. Mnozí imigranti sem nechodí za prací, ale za přebujelým sociálním státem. A to je téma, které již otevírají demokratické strany v Itálii, Německu, Švýcarsku nebo Rakousku.

Evropa si v posledních letech nedokáže s přílivem migrantů poradit a ti jsou pak odkázáni na život na okraji majoritní společnosti a tvoří ghetta. S tím je nutné okamžitě začít něco dělat, protože nedávné nepokoje v několika evropských zemích se mohou kdykoliv zopakovat.

Jak ukázaly v posledních letech teroristické útoky v Evropě i ve světě, hřejeme si na „prsou hady". Na jednu stranu chce každý bojovat proti neonacistům, ale radikální imámy na předměstí Londýna hájí s odkazem na "kulturní diversitu". Jenže opakované případy výbuchů ukazují, že za teroristickými útoky nestojí zdecimovaní a chudí obyvatelé Afriky nebo Asie, ale děti přistěhovalců druhé a třetí generace, které se cítí v Evropě vykořeněny.

Proto nikoho nepřekvapí, že téma imigrace a multikulturalismu je v Evropě obrovsky živé a je předmětem většiny volebních debat a kampaní na jihozápad od našich hranic. Evropa by měla začít hledat společné řešení tohoto palčivého problému. Jinak na tomto tématu budou brzo i v České republice vyhrávat volby různí populisté. Evropa se určitě nemá uzavírat novým lidem, ale má dát jejich příchodu jasná pravidla.

Švýcarsko není xenofobní

Ano, musíme být tolerantní, ale pro oboustranně prospěšné soužití musí být tolerance vzájemná. Je snad rasismem tvrdit, že nepřizpůsobiví přistěhovalci nerespektující naši kulturu a odmítavší zde tvořit jakékoliv pozitivní hodnoty, by měli odejít? Ne, není. Rasismus je, pokud budeme kohokoliv utlačovat na jeho právech nebo on bude utlačovat nás. Multikulturalismus v jeho současné ideologické podobě je stejný nesmysl jako beztřídní společnost, a že se na tom může vybudovat nakrásně nějaká nová forma totality.

Přestože zmíněné tvrzení nenabádá k nenávisti vůči jakékoli etnické skupině, tak podle Ondřeje Lišky a podobně smýšlejících zjevně rasismem je. Jak jinak si můžeme vysvětlit jejich hysterické nálepkování rasistou kohokoliv, kdo se jakkoli zmíní o negativních důsledcích přistěhovalectví? Takovou nálepku by však musel dát i Švýcarům nebo Italům, kteří chtějí regulovat přistěhovalectví z důvodu zvyšující se kriminality a možných sociálních nepokojů.

Vyhýbavost a hysterie některých politiků nahrává radikálům. Ti se totiž nebojí pojmenovávat problémy, které nekontrolované přistěhovalectví přináší. Evropa musí začít podporovat programy na rozvoj afrických států a ne jim tam dovážet dotované potraviny, které ničí jejich zemědělství. Taktéž musí hledat nástroje na odstranění chudoby a vysoké nezaměstnanosti například konkrétní podporou tamního průmyslu nebo zemědělství. Taktéž se musí více zasazovat o demokratická práva a svobody obyvatel v různých částech světa, nikoliv přivírat oči nad diktátory a tajně s nimi obchodovat," píše kandidát do Evropského parlament za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský ve zprávě, kterou poskytl serveru EuroZprávy.cz.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) KDU - ČSL migrace

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy