Babiš chce zabránit zvyšování cen energií

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že jeho vláda učiní maximum proti zvyšování cen energií. Na zdražování dalších komodit a služeb podle svých slov nemá vliv. Uvedl to dnes při interpelacích na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého nazval ekonomickým diletantem.

Andrej Babiš

"Uděláme maximum pro to, aby se nezvyšovaly ceny energií," přislíbil ministerský předseda. Kroky ale blíže nekonkretizoval. Premiér odmítl odpovědnost za nárůst inflace, tedy růst spotřebitelských cen. "Je to lež, že můžeme za inflaci, inflace je všude," řekl Babiš. Zdůrazňoval, že omezení inflace je záležitostí České národní banky, která by neměla navyšovat úrokové sazby, od nichž se odvíjí úročení komerčních úvěrů.

Michálek se dotazoval na to, jak chce vláda bránit zvyšování cen potravin, bytů, elektřiny a stavebního materiálu a znehodnocování úspor obyvatel. Podíl na tom mělo "nadměrné utrácení vlády na dluh", uvedl poslanec s odkazem na ekonomické experty.

"Nemluvte o tom zadlužování, vy jste ekonomický diletant stejně jako váš (Mikuláš) Ferjenčík a (Ivan) Bartoš," uvedl předseda vlády na adresu představitelů pirátské strany. "My nerozhodujeme o tom, jaké jsou ceny," prohlásil. Poznamenal, že lidé jsou rozumní, neboť podle něj zvýšení platů neutratili, protože jejich úspory se zvýšily celkově o 500 miliard korun.

Premiér uvedl, že podle odhadů se má inflace snižovat. "Je potřeba teď zachovat klid a v podstatě nezasahovat do toho vývoje," dodal Babiš.

Meziroční inflace letos v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta a byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb téměř ve všech oddílech spotřebního koše, nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům. Proto také podle ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta.

Měl jsem od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády, tvrdí Babiš

17.10.2021 19:05 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví

17.10.2021 18:51 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 17:17 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Zeman podle Vystrčila nejspíš neví, jak o něm jeho kancelář informuje

17.10.2021 15:31 Aktualizováno Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm…

Fiala by chtěl, aby evropskou politiku koordinoval člen vlády

17.10.2021 14:27 Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá…

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

17.10.2021 14:18 Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Související:

Právě se děje

reklama