Brno už rok vede koalice v čele s ODS. Primátorka Vaňková je spokojená, opozice kritizuje

Za první rok vládnutí řešila koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD především problémy z minulého volebního období, řekla ČTK primátorka Markéta Vaňková (ODS). Jako příklad uvedla spory s architekty kolem stavby Janáčkova kulturního centra, nedostatek parkování u připravované atletické haly i rezidentní parkování. Vyzdvihla dobře nastavenou komunikaci, lepší přístup k ochlazování města i osvobození od poplatku za odpad pro tříleté děti a seniory nad 70 let. Ustavující zastupitelstvo bylo loni 20. listopadu.

Přidejte svůj názor

Markéta Vaňková
doporučujeme

Opoziční ANO už kritizovalo, že koalice za rok práce nepřišla s žádným novým projektem. Bývalý primátor Petr Vokřál (ANO) řekl, že u některých projektů nastalo zdržení. Jako příklad uvedl stavbu multifunkční haly.

Podle opoziční SPD se koalici nepovedlo rezidentní parkování. "Současné vedení zdědilo špatně připravený projekt po koalici vedené ANO a usilovalo o jeho zlepšení. Bohužel ani po roce stále nefunguje kamerový monitorovací systém vjezdu vozů do pěší zóny. Město v minulosti vydalo 13.000 povolení vjezdu. Situace je neudržitelná," řekl zastupitel Ivan Fencl (SPD). Kamery v místech jsou, ale zatím plně nefungují. Podle něj vznikla rozkročená koalice od krajní levice po pravý střed. "Uvidíme, jak bude soudržná. Já se domnívám, že dojde ke změnám v radě," řekl.

Podle Vaňkové musela koalice řešit problémy po starém vedení. Za přínos považuje vyřešení sporu u koncertního sálu s ateliérem M1 architekti, kteří hrozili Brnu soudem kvůli změně při dopracování projektu. Ateliér vyhrál soutěž, minulé vedení města ale svěřilo dopracování projektu někomu jinému. "Jednání byla složitá, ale podařilo se nám dojednat, aby architekti netrvali na žalobě a mohlo se pokračovat," uvedla Markéta Vaňková.

Za další pozůstatek staré koalice označila připravovanou stavbu atletické haly. "Sice byla připravená, ale bez parkovacích míst. Museli jsme na nich pracovat a složitě to komunikovat, abychom mohli pokračovat," řekla. Za zásadní rozhodnutí považuje změnu polohy pro multifunkční halu, v níž bude hrát hokejová Kometa Brno. Minulé vedení ji plánovalo na výstavišti na místě současného velodromu. Koalice s ODS ale rozhodla, že hala bude vedle pavilonu Z, čímž odpadne čekání na přesun velodromu na jiné místo.

Podle Vaňkové město řešilo i rezidentní parkování zavedené minulým vedením. "Hlavní nedostatek je málo parkovacích míst a nedostatek záchytných parkovišť. Udělali jsme příznivější systém pro návštěvníky, který zajišťuje rezidentům a abonentům večer a v noci parkování u domu. Bez navýšení parkovacích míst to ale nikdy nebude optimální," uvedla. Město chystá stavbu jak parkovacích domů, tak záchytných parkovišť. Dopravu považuje Vaňková za problematickou. "Dříve jsme zprovoznili ulici Dornych a dříve zprovozníme i zábrdovický most. Na druhou stranu situace v dopravě není ideální a jsme si toho vědomi. Věci ale byly naplánované a změny nejde dělat tak rychle," řekla. Město trápí ve špičce kolony.

Podle primátorky funguje spolupráce mezi koaličními partnery dobře. "Samozřejmě se neshodneme na všem, ale ve významných věcech jsme vždy schopní rozhodnout," řekla. Primátorce přisuzuje náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) velkou zásluhu na fungování koalice. "V koalici jsou zdravé vztahy, za což vděčí především primátorce, která má dar spojovat lidi," řekl ČTK Pospíšil. "Mrzí mě jen těžkosti s financováním a budoucností Grand Prix," řekl Pospíšil. Motocyklové závody pořádá spolek města a kraje, v posledních letech ale řeší finanční problémy a mluví se i o hrozícím zániku Velké ceny v Brně.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí posun v péči o životní prostředí. "Město se začalo zodpovědněji zabývat ochlazováním města, energetickou šetrností, efektivním nakládáním s odpady i hospodařením s vodou. Zavedli jsme dotace na zelené střechy nebo zachytávání dešťové vody," uvedl. Dodal, že se podařilo zkrátit stavbu velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská nebo zrekonstruovat polikliniku v Lesné ulici.

Náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) hodnotí pozitivně transparentnější systém zadávání veřejných zakázek i rozšíření webového nástroje Brno ID, který občanům podle něj zjednodušuje přístup ke službám města. Koláčný je spokojený i s dokončením další etapy digitalizace úřadu nebo spravedlivějšímu nastavení systému kulturních dotací. Město také usiluje o to, aby se stalo evropským městem kultury.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci dostanou 900, poslanci 8 tisíc. Platy jim vzrostou na 90 tisíc

08.12.2019 17:19 Aktualizováno Vrcholným politikům vzrostou příští rok platy zhruba o desetinu. Jejich růst bude o více než…

U Moravce v ČT se řešil Babiš. Vydá ho Sněmovna k dalšímu stíhání?

08.12.2019 17:17 O opětovné vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v kauze Čapí hnízdo by Sněmovnu mohl…

Nový zákon má přimět firmy, aby výrobky šly opravit

08.12.2019 16:14 Nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci by mohly mít ty firmy, jejichž…

Trikolóra by se dostala do Sněmovny. ANO a Piráti klesají

08.12.2019 15:13 Hnutí Trikolóra se podle listopadového volebního modelu agentury Kantar CZ poprvé dostalo nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama