Brno už rok vede koalice v čele s ODS. Primátorka Vaňková je spokojená, opozice kritizuje

Za první rok vládnutí řešila koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD především problémy z minulého volebního období, řekla ČTK primátorka Markéta Vaňková (ODS). Jako příklad uvedla spory s architekty kolem stavby Janáčkova kulturního centra, nedostatek parkování u připravované atletické haly i rezidentní parkování. Vyzdvihla dobře nastavenou komunikaci, lepší přístup k ochlazování města i osvobození od poplatku za odpad pro tříleté děti a seniory nad 70 let. Ustavující zastupitelstvo bylo loni 20. listopadu.

Markéta Vaňková
doporučujeme

Opoziční ANO už kritizovalo, že koalice za rok práce nepřišla s žádným novým projektem. Bývalý primátor Petr Vokřál (ANO) řekl, že u některých projektů nastalo zdržení. Jako příklad uvedl stavbu multifunkční haly.

Podle opoziční SPD se koalici nepovedlo rezidentní parkování. "Současné vedení zdědilo špatně připravený projekt po koalici vedené ANO a usilovalo o jeho zlepšení. Bohužel ani po roce stále nefunguje kamerový monitorovací systém vjezdu vozů do pěší zóny. Město v minulosti vydalo 13.000 povolení vjezdu. Situace je neudržitelná," řekl zastupitel Ivan Fencl (SPD). Kamery v místech jsou, ale zatím plně nefungují. Podle něj vznikla rozkročená koalice od krajní levice po pravý střed. "Uvidíme, jak bude soudržná. Já se domnívám, že dojde ke změnám v radě," řekl.

Podle Vaňkové musela koalice řešit problémy po starém vedení. Za přínos považuje vyřešení sporu u koncertního sálu s ateliérem M1 architekti, kteří hrozili Brnu soudem kvůli změně při dopracování projektu. Ateliér vyhrál soutěž, minulé vedení města ale svěřilo dopracování projektu někomu jinému. "Jednání byla složitá, ale podařilo se nám dojednat, aby architekti netrvali na žalobě a mohlo se pokračovat," uvedla Markéta Vaňková.

Za další pozůstatek staré koalice označila připravovanou stavbu atletické haly. "Sice byla připravená, ale bez parkovacích míst. Museli jsme na nich pracovat a složitě to komunikovat, abychom mohli pokračovat," řekla. Za zásadní rozhodnutí považuje změnu polohy pro multifunkční halu, v níž bude hrát hokejová Kometa Brno. Minulé vedení ji plánovalo na výstavišti na místě současného velodromu. Koalice s ODS ale rozhodla, že hala bude vedle pavilonu Z, čímž odpadne čekání na přesun velodromu na jiné místo.

Podle Vaňkové město řešilo i rezidentní parkování zavedené minulým vedením. "Hlavní nedostatek je málo parkovacích míst a nedostatek záchytných parkovišť. Udělali jsme příznivější systém pro návštěvníky, který zajišťuje rezidentům a abonentům večer a v noci parkování u domu. Bez navýšení parkovacích míst to ale nikdy nebude optimální," uvedla. Město chystá stavbu jak parkovacích domů, tak záchytných parkovišť. Dopravu považuje Vaňková za problematickou. "Dříve jsme zprovoznili ulici Dornych a dříve zprovozníme i zábrdovický most. Na druhou stranu situace v dopravě není ideální a jsme si toho vědomi. Věci ale byly naplánované a změny nejde dělat tak rychle," řekla. Město trápí ve špičce kolony.

Podle primátorky funguje spolupráce mezi koaličními partnery dobře. "Samozřejmě se neshodneme na všem, ale ve významných věcech jsme vždy schopní rozhodnout," řekla. Primátorce přisuzuje náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) velkou zásluhu na fungování koalice. "V koalici jsou zdravé vztahy, za což vděčí především primátorce, která má dar spojovat lidi," řekl ČTK Pospíšil. "Mrzí mě jen těžkosti s financováním a budoucností Grand Prix," řekl Pospíšil. Motocyklové závody pořádá spolek města a kraje, v posledních letech ale řeší finanční problémy a mluví se i o hrozícím zániku Velké ceny v Brně.

Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) vidí posun v péči o životní prostředí. "Město se začalo zodpovědněji zabývat ochlazováním města, energetickou šetrností, efektivním nakládáním s odpady i hospodařením s vodou. Zavedli jsme dotace na zelené střechy nebo zachytávání dešťové vody," uvedl. Dodal, že se podařilo zkrátit stavbu velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská nebo zrekonstruovat polikliniku v Lesné ulici.

Náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti) hodnotí pozitivně transparentnější systém zadávání veřejných zakázek i rozšíření webového nástroje Brno ID, který občanům podle něj zjednodušuje přístup ke službám města. Koláčný je spokojený i s dokončením další etapy digitalizace úřadu nebo spravedlivějšímu nastavení systému kulturních dotací. Město také usiluje o to, aby se stalo evropským městem kultury.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 13:31 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Volební průzkum: Preference ANO klesají, KSČM by se do Sněmovny nedostala

20.09.2020 13:26 Aktualizováno Největší podporu mezi lidmi si stále drží ANO, které by v srpnu podle modelu agentury Kantar CZ…

Schodek 116 miliard? Hamáček kritizuje návrh rozpočtu, prý je příliš…

20.09.2020 13:05 Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama