Česko je zemí oligarchů? Na Babiše se sesypala další kritika

Evropská unie potřebuje novou právní úpravu namířenou proti oligarchům. V rozhovoru poskytnutém ČTK to řekla europoslankyně Monika Hohlmeierová, předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT), který se zabývá mimo jiné zneužíváním evropských dotací.

V řadě zemí EU včetně Česka se podle ní v posledních letech vytváří "oligarchické struktury". Hohlmeierová, která na konci února vyrazí s výborem CONT na misi do Česka, v rozhovoru několikrát zdůraznila, že pro českého premiéra Andreje Babiše platí stejná pravidla jako pro všechny jiné občany EU.

"Potřebujeme nařízení proti oligarchům," odpověděla Hohlmeierová na dotaz, zda se dají z kauzy českého premiéra vyvodit obecné závěry pro fungování EU. "Stále více pozorujeme, že se v uplynulých letech začaly utvářet určité oligarchické struktury, jako teď i v Česku. To ale není cíl Evropské unie," zdůraznila europoslankyně. Tím je podle ní rozvoj celé společnosti v jednotlivých unijních zemích. Nové ustanovení proti oligarchům by tak podle ní mělo jasně říci, že vysoce postavení politici nemohou být zároveň příjemci peněz z evropských dotací.

Kromě možného střetu zájmů ale musí podle německé europoslankyně EU začít debatovat také o tom, "kolik peněz smí jediná osoba od EU dostat". "Nechci nikomu nic brát, chci se jen zamyslet nad tím, jak bychom mohli zajistit spravedlivé rozdělení (peněz) mezi co nejvíce lidí," zdůraznila Hohlmeierová. Podle ní by měla EU stanovit "maximální hranici" toho, co může jeden vlastník firem čerpající z evropských fondů dostat. "A to se nevztahuje jen na Česko, ale na celou EU," zdůraznila Hohlmeierová.

O obnovení trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo, v níž jde o možné zneužití unijních dotací, debatovali ve středu poslanci Evropského parlamentu na plenární schůzi ve Štrasburku. V únoru by měli přijmout příslušné usnesení.

Výhrady, že debata o českém premiérovi nepatří na půdu Evropského parlamentu, označila Hohlmeierová za "škodlivou propagandu". "Vždy, když vyvstanou problémy, má parlament povinnost o těchto problémech debatovat a přispívat k jejich řešení," řekla. Nezáleží podle ní přitom na tom, v jaké zemi se problémy objeví. "Premiér, člen vlády, ať už v jakékoli zemi, má zvláštní zodpovědnost," dodala.

Výbor pro rozpočtovou kontrolu, kterému německá politička předsedá, je podle ní zodpovědný za to, aby se evropské peníze vyplácely správně, spravedlivě a v souladu s pravidly. "Jen proto, že se jedná o premiéra, nemůže se dožadovat speciálního zacházení před zákonem," řekla Hohlmeierová k případu Andreje Babiše. "Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka," uvedla. "Před zákonem si je každý rovný, ať už má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice," dodala.

"Já pana Babiše neznám. Nemám vůči němu pozitivní ani negativní pocity," zdůraznila Hohlmeierová. Výbor CONT, který se zabývá i kauzou Čapí hnízdo, podle ní pracuje "věcně, odborně a klidně". "Neřeknu o panu Babišovi jediné negativní slovo. Nebudu ho obviňovat, ani napadat. Jen se musí držet pravidel stejně jako všichni ostatní," řekla členka bavorské Křesťanskosociální unie (CSU).

Strach zabývat se problémy vysoce postavených osobností nemá politička podle svých slov mimo jiné proto, že i její otec mezi ně patřil. Otcem Hohlmeierové byl jeden z nejvýraznějších německých politiků druhé poloviny 20. století, dlouholetý bavorský premiér a neúspěšný kandidát na německého kancléře Franz Josef Strauss. "Všichni jsou si před zákonem rovni. To je základ, na kterém Evropská unie stojí... A proto musí i pan Babiš vydržet přímé otázky," zdůraznila na závěr rozhovoru Hohlmeierová.

Na konci února vyrazí výbor CONT Česka. Jeho členové budou zjišťovat, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z EU.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy