Česko nemá důvod opustit WHO. Členství je výhodné, řekl Babiš při interpelacích

Členství ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) je pro Česko výhodné a není důvod tuto organizaci opouštět. Ve Sněmovně to dnes při interpelacích řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl to v odpovědi na dotaz poslance KSČM Jiřího Valenty, který se ho ptal na postoj ČR k WHO v souvislosti s rozhodnutím USA, které se rozhodly zdravotnickou organizaci opustit.

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš dnes potvrdil, že v minulosti WHO kritizoval za její přístup k pandemii nového typu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Babiš začátkem září vyzval českou pobočku WHO, která tehdy varovala před záměrem odklonit se od trasování veškerých kontaktů nakažených koronavirem, aby mlčela. Nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie, napsal tehdy Babiš na twitteru.

"Je pravda, že já jsem byl kritický a WHO určitě je důležitá organizace," řekl dnes Babiš. V reakci na dotaz poslance Valenty řekl, že není podstatné, co o WHO říkají Američané, ale podstatné je, co říká česká strana. "My si myslíme, že spolupráce s WHO má smysl, i když například v rámci pandemie covid-19, když vystupovali a říkali, že roušky nejsou potřeba, nebo další věci a vlastně přišli pozdě s konstatováním, že skutečně se jedná o celosvětovou pandemii. Ano, tak jsme se k tomu kriticky vyjadřovali," prohlásil.

"A to neznamená to, že by byl nějaký důvod organizaci opustit," dodal. Členství je pro českou stranu výhodné například z hlediska expertů, dat nebo přehledu zdravotních problémů po celé planetě.

Česko podle premiéra také vyvíjí v rámci EU tlak na WHO, aby vyslala nezávislou misi odborníků do Číny. Odborníci by měli objasnit původ nového typu koronaviru, mise by měla vyrazit co nejdříve a odborníci by měli být vpuštění na všechna místa související s výskytem viru, popsal premiér.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Česko zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna

17.01.2021 09:39 Česko zaostává v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační…

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama